Chrzan pospolity – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w kuchni
Korzeń chrzanu jest nieodłącznym składnikiem ogórków kiszonych, a także wielu innych zimowych przetworów. Jednocześnie ostry smak kojarzy nam się z tradycyjnym obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Uprawa chrzanu pospolitego jest zalecana nie tylko ze względu na wspomniane okazje, ale również cenne właściwości lecznicze, którymi się wyróżnia.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chrzan pospolity w ogrodzie - odmiany
Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) jest to roślina zaliczająca się do rodziny kapustowatych. Korzeń chrzanu możemy spotkać również dziko rosnący na terenie niemalże całej Europy, a także w Ameryce Północnej. Roślina spotykana jest także w Azji i Nowej Zelandii. Częścią jadalną jest korzeń chrzanu, który przybiera jasny, kremowy odcień, charakteryzuje się ostrym smakiem, a także silnym aromatem.
Różne odmiany chrzanu nie są aż tak spopularyzowane. Raczej można wymienić odmiany rosnące w różnych regionach Polski, które różnią się między sobą wielkością korzenia, a także intensywnością aromatu. Wśród nich popularny jest chrzan maliński lub śląski. Na szczególną uwagę zasługuje również chrzan japoński, zwany potocznie wasabi. Roślina ta również zalicza się do rodziny kapustowatych. Jak sama nazwa wskazuje, te odmiany chrzanu pochodzą z Japonii, ale spotykane są również na Tajwanie, czy też w Korei. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kalarepy w ogrodzie?
Chrzan zwyczajny - właściwości lecznicze
Chrzan zwyczajny posiada cenne właściwości lecznicze, które przemawiają za regularnym spożywaniem tej rośliny, a także różnych przetworów. Za najpopularniejsze właściwości uznaje się doskonałą ochronę przed wystąpieniem nowotworów. Wszystko za sprawą cennego składnika, którym jest glukozynolanu. Badania naukowe potwierdzają, że regularne spożywanie chrzanu przyczynia się nawet do zahamowania rozwoju komórek nowotworowych płuc i przełyku. Oprócz tego korzeń chrzanu jest bogaty również w fitoncydy, dzięki którym możemy skutecznie zwalczać różne choroby związane z układem oddechowym. Szczególnie przeziębienia, zapalenie zatok, czy też długotrwały katar. W tym celu, by jeszcze wydobyć lepsze właściwości lecznicze chrzanu, zaleca się przygotowywanie specjalnego syropu.
Jeżeli chodzi o pozostałe właściwości tej rośliny z rodziny kapustowatych, to koniecznie należy wspomnieć o tym, że Armoracia rusticana działa przeciwbólowo oraz przeciwkurczowo. Natomiast okłady z chrzanu posiadają właściwości lecznicze w przypadku zapalenia nerwu kulszowego. Należy jednak pamiętać, że chrzan pospolity oprócz wielu właściwości posiada także różne przeciwwskazania. Nie powinny korzystać z niego osoby mające problemy żołądkowe, a dokładnie wrzody na żołądku, czy też cierpiące regularnie na zgagę. Ponadto osoby cierpiące na niewydolność nerek, także powinny być bardzo ostrożne przy spożywaniu różnych potraw z dodatkiem chrzanu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kapusty w ogrodzie.
Uprawa chrzanu pospolitego
Chrzan zwyczajny powinien być dla nas rośliną z rodziny kapustowatych, która nie będzie stwarzać nam większych problemów uprawowych. Roślina najlepiej będzie rozwijać się w zacienionych stanowiskach. Posadzenie chrzanu na słonecznych stanowiskach, może skończyć się tym, iż liście oraz korzenie będą pokryte żółtymi plamami. Armoracia rusticana wymaga systematycznego nawadniania. Korzenie źle reagują na suszę, przez co są słabo rozwinięte i nie tak aromatyczne, jak w przypadku odpowiednio nawodnionych roślin.
Chrzan pospolity uchodzi za roślinę mrozoodporną. Zasadzony w odpowiednim stanowisku, doskonale znosi zimowanie, a nawet drastyczny spadek temperatury. Najlepszym podłożem, na którym sprawdzi się uprawa chrzanu pospolitego, są gleby piaszczyste oraz gliniasto-piaszczyste. Jednak istotne jest to, żeby były one wzbogacone o próchnicę. Jeżeli zasadzimy chrzan pospolity na terenach o niskiej przepuszczalności wody, niestety nie będziemy mogli liczyć na zadowalające zbiory. A może zainspiruje cię także ten artykuł o uprawie cykorii?
Liście możemy zbierać od wiosny, aż do wczesnego lata. Wtedy charakteryzują się one najbardziej intensywnym aromatem. Natomiast korzenie nadają się do wykopania późnym latem, a nawet wczesną jesienią. Ich dojrzałość zauważymy, kiedy liście zaczną przybierać żółte zabarwienie. Jednak zbyt długi okres oczekiwania na okres wykopu korzeni również może okazać się niekorzystny. Ponieważ korzenie staną się zbyt zdrewniałe i po prostu niesmaczne.
Aby uprawa chrzanu pospolitego przyniosła jak najlepsze rezultaty, warto zadbać o odpowiedni przedplon. Chrzan zwyczajny będzie najlepiej rósł na podłożu, na którym w poprzednim sezonie były uprawiane inne warzywa. Jednak nie powinny one zaliczać się do rodziny kapustowatych. Po około 4 latach warto zadbać o zmianę stanowiska, ponieważ podłoże zostanie wyzbyte ze wszystkich potrzebnych składników mineralnych. Liście wyrastają w spore rozety, dlatego niektóre z nich należy usunąć. Inaczej możemy spodziewać się deformacji korzeni, które otrzymają zbyt małą ilość potrzebnych składników odżywczych. Dodatkowo ważne jest nawożenie oraz odchwaszczanie naszej uprawy Armoracia rusticana. Przy wielohektarowych uprawach zaleca się zastosowanie środków chemicznych z grupy herbicydów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie ogórków gruntowych.