Chwasty w ogrodzie - popularne odmiany i sposoby na ich zwalczanie

Dbając o ogród staramy się by wyglądaj jak najlepiej. Sadzimy i pielęgnujemy rośliny ozdobne i jadalne. Pragniemy by wszystko odbywało się tak jak sobie zaplanowaliśmy. Niestety nieproszeni goście, czyli chwasty, mogą skutecznie pokrzyżować nasze szyki. By rozpocząć z nimi walkę trzeba umieć rozpoznać i zwalczać te rośliny. Opisujemy, zatem popularne chwasty ogrodowe.

Charakterystyka i rodzaje chwastów

Chwasty to bardzo liczna grupa roślin rozmaitych gatunków. Jej ogólne zdefiniowanie może przysparzać pewnych trudności. Trzeba, bowiem wiedzieć, że w naturze nie występują żadne okazy, które można określić, jako chwasty. Są to, zatem gatunki pojawiające się w uprawach, przez człowieka uznawane za niepożądane. Rywalizują z roślinami o światło, wodę i składniki pokarmowe. Tłumią tym samym ich wzrost. Do tego rozprzestrzeniają się w szybki i niekontrolowany sposób. Za niepożądanych gości uznaje się też okazy zaburzające estetykę uprawy. Mogą zanieczyszczać zbiory roślin jadalnych.

Pospolite chwasty pojawiają się na trawniku, rabacie czy też na grządkach z warzywami. Gatunki można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich może być długość cyklu życiowego. Tego typu katalog będzie obejmował gatunki jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Inne kryterium podziału to miejsce występowania. Mamy tu chwasty ruderalne, czyli występujące na podwórkach, miedzach i przydrożach. W ustalaniu podgrup bierze się pod uwagę również sposób rozmnażania. Istnieją, więc chwasty rozłogowe i nasienne. Tymczasem w klasyfikacji botanicznej pojawiają się chwasty płożące, jednoliścienne i dwuliścienne. Po tym wstępie przedstawimy pospolite rodzaje chwastów.

Chwasty jednoliścienne i dwuliścienne – katalog gatunków

Na początek wymienimy popularne chwasty jednoliścienne. Jednym z nich jest występujący na polach i nieużytkach rolnych perz właściwy. W ogrodzie najczęściej rozwija się na trawniku. Może osiągać wysokość od 20 do 150 cm. Wytwarza skrętoległe, płaskie, żywo zielone liście. Najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Nie przeszkadza mu gleba o niskiej żyzności. Chwasty polne reprezentuje też chwastnica jednostronna. Dorasta do 90 cm wysokości, często można ją spotkać w ogrodach. Roślina ma wznoszącą się łodygę, szerokie pofalowane liście oraz w okresie kwitnienia kwiaty zebrane w jednostronną wiechę. Rozwija się na glebach żyznych i stale lekko wilgotnych.

Powyższe przykłady to oczywiście nie wszystkie pospolite chwasty polne jednoliścienne. Ten katalog nie byłby kompletny bez włośnicy sinej. Jest to gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych, dorastający do 40 cm wysokości. Ma pojedyncze, proste źdźbło, na którym rozwijają się niebiesko lub szarozielone liście. Kwiaty przybierają formę walcowatej wiechy. W kategorii jednoliściennych z łatwością można się natknąć na wiechlinę roczną i kupówkę pospolitą. Teraz przed nami chwasty płożące dwuliścienne. Na początek, występujący na terenie całego kraju rdest ptasi. Ma rozgałęzioną, pełzającą łodygę dorastającą do 50 cm długości. Na niej rosną eliptyczne lub równowąskie kwiaty. W okresie kwitnienia pojawiają się też bladozielone lub czerwono-zielone, drobne kwiaty.

Najbardziej popularne chwasty dwuliścienne występujące na trawniku to mniszek lekarski i babka lancetowata. Pierwszy z nich zwany też mleczem wytwarza znane chyba każdemu żółte kwiaty. Wczesną wiosną licznie zakwitają na łąkach i w wielu innych miejscach. Tymczasem babka lancetowata jest powszechnie znana z równowąskich, lancetowatych liści. Na blaszce liściowej znajdują się charakterystyczne, równoległe nerwy. Roślina odznacza się też drobnymi, białymi kwiatami. Pozostałe często spotykane dwuliścienne to bylica pospolita, komosa biała, jaskier rozłogowy.

Inne pospolite rodzaje chwastów

W ogrodzie mogą pojawić się chwasty rozłogowe. Co już sugeruje nazwa, rozmnażają się poprzez system korzeniowy. Które gatunki z tej kategorii są najczęściej spotykane? Tu bez wątpienia pierwsze miejsce zajmuje podagrycznik pospolity. Jest to bylina dorastająca do 100 cm wysokości. Jego znakiem rozpoznawczym są białe, wiechowate kwiaty. Podagrycznik jest bardzo trudny w zwalczaniu. Taką samą cechą może pochwalić się skrzyp polny. On również jest byliną, nieco niższą, bo dorastającą do 40 cm wysokości. Skrzyp jest bardzo łatwy do rozpoznania. Posiada wąskie, igiełkowate liście układające się dookoła pędu.

Na grządkach i rabatach może pojawić się gwiazdnica pospolita. Można ją rozpoznać po tym, że zbiera się w kępki. Ma ciemnozielone liście oraz drobne, białe kwiaty przybierające kształt gwiazdek. Jest to bardzo ekspansywna roślina występująca na terenie całego kraju. W ogrodach mogą też rozwijać się inne chwasty. Takie jak chociażby podobna do pokrzywy jasnota biała, oset, żółtlica drobnokwiatowa czy szczaw kędzierzawy. Wymieniliśmy najczęściej spotykane chwasty rozłogowe i nie tylko. Nadchodzi, więc czas by ten katalog nieco zmienił tematykę.

Popularne chwasty – sposoby ich zwalczania

Niezależnie od tego czy rozwijają się na trawniku, rabacie czy grządce, niepożądane rośliny należy usunąć. Istnieje kilka sposobów by to wykonać, pierwszym z nich jest pielenie. Można je wykonywać ręcznie lub za pomocą narzędzi takich jak motyka. Ważne jest tu by chwasty rozłogowe czy jakiekolwiek inne usuwać wraz z korzeniami. Bardzo ciekawa jest też metoda termiczna. Polega na wypalaniu roślin za pomocą pary wodnej, gorącego powietrza lub płomienia gazowego. Jednakże zabieg należy powtarzać, ponieważ w glebie mogą pozostać nieuszkodzone rozłogi.

W ogrodzie mogą występować chwasty polne, chwasty płożące i inne przytoczone powyżej odmiany. W celu pozbycia się ich warto sięgnąć po naturalną metodę, jaką jest ściółkowanie. Polega ona na wyłożeniu wokół uprawianej rośliny warstwy kory, kompostu, ściętej trawy lub słomy. To skutecznie zablokuje rozwój chwastów. Istnieje oczywiście jeszcze jedna metoda, są nią środki chemiczne. Herbicydy są zazwyczaj skuteczne, niszczą chwasty rozłogowe i inne, lecz na tym nie poprzestają. Uszkadzają też inne rośliny i mogą być niebezpieczne dla pożytecznych owadów. Warto, więc dobrze rozważyć użycie tej metody.