Ciasta - zbiór pomysłów i przepisów na placki smaczne domowe placki

Czy łatwo jest upiec dobre, domowe ciasto? Wszędzie znajdujemy sprawdzone i ciekawe przepisy na fajne ciasta, które możemy z łatwością zrobić samodzielnie. Pieczenie ciast w domu wcale nie jest trudne i warto poznać tradycyjne i najnowsze przepisy, aby zachwycić domowników i gości pysznymi wypiekami. Podajemy ciekawe pomysły na ciasta dla początkujących i doświadczonych kucharzy. Przedstawiamy nowości w świecie kulinarnym i tradycyjne przepisy naszych babć.

Najlepsze domowe wypieki tradycyjne i nowoczesne

Najlepsze przepisy na domowe ciasta

Czy warto znać przepisy na domowe ciasta i piec samodzielnie? Z całą pewnością tak. Dobre ciasto możemy kupić w cukierni. Jednak tylko domowe wypieki dają gwarancję, że są świeże, wykonane ze świeżych produktów i nie zawierają sztucznych dodatków i spulchniaczy. Często słyszymy, że domowe wypieki są trudne i nie wychodzą. Jednak najlepsze, fajne placki są łatwe do zrobienia i pyszne.

Przepisy na domowe placki dzielą się na kilka rodzajów różniących się składnikami i stopniem trudności wykonania. Spośród różnych rodzajów ciast czerpiemy pomysły na ciekawe placki na co dzień i na imprezę.

Rodzaje ciast na klasyczne wypieki:

  • ciasta drożdżowe,
  • ciasta kruche,
  • ciasto półkruche, piaskowe i ucierane,
  • ciasta biszkoptowe.

Na bazie tych rodzajów ciast robimy tradycyjne placki z owocami, ciasta przekładane, serniki, ciasta marmurkowe, jak również torty i spody do ciast z kremem.

Prócz tych rodzajów mamy jeszcze ciasta, które są trudne do zrobienia w warunkach domowych i o których zrobienie mogą pokusić się tylko doświadczeni kucharze. Należy do nich ciasto francuskie, które robi się przez wielokrotne wałkowanie warstwy mącznej i warstwy maślanej. Ciasto parzone wykorzystuje się do robienia popularnych ptysiów. Na Bliskim Wschodzie do wypieków wykorzystuje się warstwowe ciasto filo. Trudne do wykonania jest również ciasto na strudel, które wymaga ręcznego wyciągania cieniutkich płatów.

Do łatwych ciast, które zrobią nawet początkujący, należą ciasta bez pieczenia. Należą do nich różnego rodzaju serniki na zimno, ciasta z galaretką, torciki i desery. Ciasta te robi się na zasadzie warstw, które robimy z herbatników, galaretki i kremów.

Sprawdzone pomysły na fajne wypieki - tradycyjne i nowości

Sprawdzone przepisy na placki drożdżowe

Najbardziej klasyczne jest ciasto drożdżowe, które wymaga przygotowania zaczynu z drożdży. Drożdże sprawiają, że ciasto wyrasta, jest puszyste i pulchne. Placki drożdżowe wymagają pracowitego wyrabiania rękami, jednak nie są trudne ani pracochłonne. Z ciasta drożdżowego robimy tradycyjne baby wielkanocne, placki drożdżowe, ciasta z owocami oraz spody do tarty.

Ciasto drożdżowe służy również do wypieku pączków, drożdżówek oraz rogalików. Na całym świecie wypieka się z niego różnego rodzaju pączki, jak amerykańskie donaty, hiszpańskie churros, japońskie dorayaki, turecki pączuszki lokma, czy też angielskie oponki serowe. Proste ciasto drożdżowe służy także do smażenia racuchów, placuszków i pankejków.

Klasycznym wypiekiem z ciasta drożdżowego są placki z owocami, na przykład z rabarbarem, ze śliwkami, truskawkami, porzeczkami i innymi owocami. Ciasto drożdżowe jest plastyczne i łatwo robi się z niego rolady i strucle. Jest ono podstawą tradycyjnego, polskiego makowca, jak również rolad z owocami i strucli z jabłkami.

Fajne pomysły na wykorzystanie ciasta kruchego

Jednym z najłatwiejszych ciast jest ciasto kruche, które wymaga tylko ugniatania mąki z jajkami i schłodzonym masłem. Po zagnieceniu ciasto wymaga schłodzenia w lodówce. Jest to ciasto tłuste, gdyż tłuszcz nadaje mu kruchą fakturę.

Najprostszym pomysłem na ciasto kruche są małe ciasteczka wykrawane przy pomocy wykrojników. Są one zazwyczaj pierwszym wypiekiem, którego uczą się dzieci. Klasycznym ciastem kuchni polskiej jest kruchy placek ze śliwkami oraz szarlotka. Kruche ciasto służy przede wszystkim jako spód do sernika lub ciast z owocami, z galaretką, z bezą lub z kremem. Z ciasta kruchego robimy również rogaliki z nadzieniem.

Ciasto kruche stanowi także bazę do najbardziej popularnego ciasta na świecie, czyli francuskiej tarty. Mając kruchy spód do tarty zrobimy ciasto z dowolnym nadzieniem słodkim lub wytrawnym. Rodzajem tarty jest anglosaski apple pie. Słodką tartę robimy z owocami zalanymi galaretką i udekorowanymi różnego rodzaju kremami lub bitą śmietaną. Tartę możemy wykorzystać także do wypieków wytrawnych, jak placek lotaryński.

Tradycyjne i najnowsze przepisy z ciasta biszkoptowego

Ciasto biszkoptowe robimy bez tłuszczu, na bazie jajek, cukru i mąki. Niektóre przepisy wymagają także proszku do pieczenia. Ciasto tego rodzaju służy głównie do robienie placków warstwowych i tortów. Biszkopt przekrajamy na kilka warstw, które przekładamy kremami.

Dobry biszkopt stanowi tajemnicę wykonania domowego tortu. Wystarczy upiec ciasto biszkoptowe i przekroić je na kilka warstw. Pomiędzy warstwy ciasta wkładamy różne rodzaje kremu, jak krem serowy, budyniowy, maślany i inne. Do przekładania tortów lub przekładańców wykorzystujemy również owoce, galaretkę, powidła, orzechy i wiele innych.

Placki półkruche - dobre ciasta dla początkujących

Wśród ciast półkruchych mamy ciasta ucierane wymagające ucierania masła z cukrem, ciasta piaskowe z dodatkiem mąki ziemniaczanej oraz ciasta z olejem, w których wystarczy tylko zmieszać składniki. Są to idealne ciasta dla początkujących, gdyż są łatwe do wykonania i zawsze się udają.

Przepisy te wykorzystujemy najczęściej do wypieku placków z owocami, w których owoce zatapiają się w cieście tworząc pyszną, wilgotną i kwaskową warstwę. Zabarwienie części ciasta przy pomocy kakao lub kolorowych kisieli pozwala na tworzenie ciekawych efektów kolorystycznych w ciastach marmurkowych. Przepisy te oferują ciekawe i łatwe do zrobienia ciasta typu “zebra”, ciasta marmurkowe, ciasta marchewkowe, ciasta czekoladowe czy rodzaje pierników z dżemem.

Najnowsze i ciekawe pomysły na ciasta bez pieczenia

Doskonałym sposobem na pyszny deser lub ciasto na imprezą są ciasta bez pieczenia. Należą do nich serniki na zimno, ciasta z owocami i galaretką, torciki Tiramisu i różnego rodzaju ciasta przekładane.

Ciasto bez pieczenia wymaga spodu, który możemy upiec z ciasta kruchego lub francuskiego, lub po prostu zrobić bez pieczenia z herbatników. Podstawową warstwę ciasta utwardzamy przy pomocy galaretki lub żelatyny. Na wierzchu ciasto dekorujemy galaretką, owocami lub bitą śmietaną. Ciasta bez pieczenia wymagają schłodzenia w lodówce. Są nietrwałe i należy je szybko spożyć.