Forsycja - kiedy i jak sadzić sadzonki w ogrodzie

Forsycje, tak jak i surmie wielkokwiatowe, czy też surmie żółtokwiatowe, to krzewy, które chętnie sadzimy w naszych ogrodach przydomowych. Doskonale prezentują się one na zdjęciach w towarzystwie innych roślin. Zdjęcia dodatkowo pokazują nam to, jaką wysokość osiągają rośliny i czym się one charakteryzują. Nie zapominajmy jednak o tym, że zdjęcia wielokrotnie nie pokażą nam szczegółowych cech rośliny, dlatego, jeśli chcemy dokładniej zapoznać się z morfologią forsycji, powinniśmy przeczytać opis charakterystyki.

Przejdźmy jednak do tego, że jeśli forsycja, czy nawet surmia żółtokwiatowa lub surmia wielkokwiatowa, ma znaleźć się w naszym ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, jakie wymagania ma dana roślina. Zacznijmy więc od tego, że forsycje nie są trudnymi w uprawie roślinami, przez co również cieszą się bardzo dobrą opinią i zainteresowaniem.

Jednak powinnyśmy zadbać o to, by sadzonki były posadzone w lekkim, żyznym i wilgotnym podłożu. Dodatkowo miejsce pod uprawę powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Pamiętajmy o tym, że wiosenne przymrozki, tak jak i przymrozki, które następują późną jesienią, mogą być zagrożeniem dla naszych roślin, szczególnie młodych sadzonek. Dlatego też poleca się ściółkowanie podłoża wokół pnia korą lub słomą, co dodatkowo zapobiegnie nadmiernemu przesuszeniu się gleby, które jest wielokrotnie powodem więdnięcia liści.

Cięcie forsycji - dlaczego powinniśmy przeprowadzać obcinanie forsycji i inne zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja forsycji jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy sprawić, że nasze krzewy zarówno na jesień, jak i na wiosnę, będą wyglądały dobrze. Mówiąc pielęgnacja, mamy na myśli przede wszystkim podlewanie i cięcie forsycji. Zacznijmy więc od tego, że podlewanie musimy przeprowadzać regularni, szczególnie wtedy, kiedy nasza forsycji wzrasta. Dodatkowo poleca się wykonanie wiosennego nawożenia nawozem, który zawiera duże ilości potasu, azotu oraz fosforu.

Kiedy przycinać krzewy forsycji po kwitnieniu i nie tylko? Jeśli chodzi o przycinanie roślin, powinniśmy wiedzieć, że nie obcinamy forsycji bez przyczyny. Otóż forsycja, tak jak i też inne krzewy ozdobne, musi być przycinana. Tutaj warto wiedzieć, że przycinanie forsycji dzieli się na cięcie odmładzające, ale także formowanie krzewu.

Przycinanie wiosenne, ale także obcinanie na jesień, sprawi, że forsycja będzie się prawidłowo rozwijała, a do tego jej kwitnienie będzie jeszcze bardziej obfite. Co ciekawe, forsycja to krzew, który najobficiej kwitnie na pędach jednorocznych, natomiast pędy starsze tracą zdolność do wytwarzania pączków kwiatowych. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie cięcia odmładzającego, które pobudzi naszą roślinę do wytwarzania nowych pędów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie forsycji.

Cięcie forsycji - jak przebiega przycinanie i formowanie krzewów

Zanim przystąpimy jednak do cięcia forsycji jesienią lub wiosną, powinniśmy zapoznać się z tym, kiedy przeprowadza się cięcie odmładzające, jak ono przebiega, ale również czym będzie się ono różniło od przycinania formującego nasz krzew. Jest to bardzo istotne, ponieważ źle przeprowadzone cięcie forsycji, może mieć zupełnie odwrotny efekt.

Zacznijmy więc od tego, kiedy powinno się przycinać forsycję. Otóż forsycja to krzew, który zawiązuje pączki kwiatowe w okresie jesieni, a jego kwiaty pojawiają się w okresie III-IV. Dlatego właśnie bardzo istotne jest to, by nie przycinać forsycji wczesną wiosną, ponieważ wtedy usuniemy pąki kwiatowe, które wytworzyła ona na jesień.

Kobieta zajmująca się forsycją w ogrodzie, a także cięcie forsycji, przycinanie jesienią i wiosenne
Jak i kiedy przeprowadzić cięcie forsycji, przycinanie, czyli cięcie wiosenne i przycinanie jesienią

Przycinanie forsycji powinno się przeprowadzać po zakończeniu kwitnienia, to znaczy pod koniec IV lub na początku V. Pamiętajmy jednak o tym, że różne gatunki i odmiany kwitną w różnych terminach, dlatego powinniśmy dostosować obcinanie pod konkretny gatunek i odmianę forsycji.

Bardzo ważne jest jednak to, by nie opóźniać cięcia, ponieważ wtedy młode pędy nie zdążą zawiązać pąków do jesieni. Warto wiedzieć, że po zakończeniu kwitnienia pędy krzewów skraca się o 1/3 długości, natomiast te bardzo długie warto skrócić nawet o 2/3 długości. Pamiętajmy o tym, że pędy powinny być obcinane pod skosem około 5 mm nad pąkiem.

Bardzo ważne jest także uszczykiwanie wierzchołków przy odrastających pędach, ponieważ w ten sposób forsycja będzie się rozkrzewiała. Co więcej, co roku obcina się chore, uszkodzone i słabe pędy forsycji. Co 3-4 lata zaleca się również usuwanie najstarszych i grubych pędów. Nie możemy zapominać o tym, że cięcie musimy przeprowadzać ostrymi nożycami lub sekatorem, które będzie uprzednio odkażone.

ikona podziel się Przekaż dalej