Cięcie żywopłotu krok po kroku - praktyczny poradnik dla każdego

Jest kilka sposobów by zapewnić sobie prywatność na posesji. My, w związku z tym, że interesuje nas ogrodnictwo, polecamy zasadzenie żywopłotu. Gdy wyrośnie stanie się nieprzenikalną a przy tym ładną barierą. Trzeba jednak pamiętać, że konieczna będzie pielęgnacja nasadzenia. Najważniejszym z zabiegów jest przycinanie żywopłotu. Warto poznać zasady, jakie nim rządzą. Z tego poradnika można dowiedzieć się jak i kiedy wykonuje się tę czynność.

Żywopłot z ligustra i nie tylko

Zanim opiszemy samo strzyżenie warto wspomnieć, z jakich roślin powstaje żywopłot. Przede wszystkim do wyboru są dwie grupy gatunków, liściaste i iglaste. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych to sporą popularnością cieszy się żywopłot z ligustra. Chętnie sięga się też po buk pospolity, grab pospolity, bukszpan i berberys Thunberga. W przypadku gatunków iglastych często spotykany jest żywopłot z tui. Kolejne propozycje to cis pospolity, jałowiec wirginijski czy też modrzew europejski. Teraz można odpowiedzieć na pytanie, po co właściwie wykonuje się strzyżenie żywopłotu?

Cięcie żywopłotu to bardzo ważny zabieg. Pielęgnacja tego typu spełnia dwa zadania, o których nie można zapominać. Po pierwsze obcinanie pędów sprawia, że rośliny tworzące żywopłot dobrze się rozkrzewiają. Do tego rosną bardziej intensywnie i nie ma tu znaczenia czy jest to żywopłot z tui czy bukszpanu. Po drugie cięcie ma na celu precyzyjne formowanie. Innymi słowy pozwala nadać żywopłotowi wybrany kształt i rozmiary. Tę istotną czynność można wykonywać różnymi narzędziami. Niskie i niezbyt gęste nasadzenia skraca się nożycami ręcznymi lub sekatorami. Okazalsze żywopłoty wymagają użycia nożyc elektrycznych lub spalinowych.

Obcinanie żywopłotów liściastych

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pierwsze cięcie żywopłotu wykonuje się już w pierwszym roku po posadzeniu roślin. Ma ono na celu pobudzenie ich do wypuszczania nowych pędów. Kiedy można wykonać tę czynność? Zalecanym terminem jest wczesna wiosna, przełom marca i kwietnia. Cięcie przeprowadza się na wysokości 20-40 cm w zależności od wysokości rośliny. Następnie pozostawia się je w spokoju aż do następnej wiosny. Gdy nadejdzie pędy trzeba skrócić o około 40 cm. W okresie silnego wzrostu powtarza się to kilka razy. Częstotliwość cięcia zmniejsza się w momencie osiągnięcia przez rośliną pożądanej wysokości.

W kolejnych latach rozwoju przycinanie żywopłotów liściastych wykonuje się minimum dwa razy do roku. Pierwszym terminem jest przełom czerwca i lipca. W tym okresie wszystkie pędy należy skrócić do połowy długości. Drugie strzyżenie może zostać przeprowadzone końcem sierpnia i początkiem września. Jest to czas na przycinanie świeżych pędów. Przyrosty należy skrócić do około 10 cm długości. Znane są już terminy jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Teraz opiszemy jak należy obchodzić się z liściastym żywopłotem.

Pierwszym rodzajem cięcia jest formowanie. Ma ono na celu utrzymanie wybranego kształtu żywopłotu. Na dojrzałym nasadzeniu można przeprowadzać je nawet, co miesiąc. Usuwa się wszystkie pędy, które wystają poza obrys. Natomiast drugi rodzaj strzyżenia to przerzedzanie. Zapewnia ono dostęp światła do wszystkich części rośliny. Usuwa się, więc część starych pędów jak również te chore czy zniszczone. Tymczasem młodsze przyrosty tracą mniej więcej dwie trzecie długości. Jeśli rośliny są zimozielone, strzyże się je wczesną wiosną oraz w czerwcu.

Przycinanie żywopłotu iglastego

Nasadzenia liściaste już za nami czas, więc na pielęgnację gatunków iglastych. W przeciwieństwie do poprzedników, młode iglaki są przeważnie dość gęste. Dlatego też nie trzeba ich przycinać w pierwszym roku uprawy. Może się jednak zdarzyć, że rośliny nie będą zbyt bujne. Wtedy pierwsze cięcie można wykonać już końcem lipca i początkiem sierpnia. Pod warunkiem, że żywopłot był sadzony wiosną. Jeżeli bowiem w ziemi znalazł się jesienią to strzyżenie wykonuje się dopiero w następnym roku. W obu przypadkach pędy na wierzchołkach trzeba skrócić o około 20 cm, boczne o około 10.

W kolejnych latach, gdy tuje czy modrzewie osiągną wybraną wysokość przeprowadza się formowanie. Tu można wykorzystać dwa terminy. Pierwszy to wiosna, jeszcze przed pojawieniem się pąków. Natomiast drugi to początek lata, gdy widoczne są już tegoroczne przyrosty. Przycinanie żywopłotu iglastego o kolumnowym pokroju wykonuje się w dwóch przypadkach. Gdy nadmiernie się rozrosną lub będą się przerzedzać u dołu. By zapobiec obu sytuacjom skraca się szczytowe gałęzie wraz z bocznymi pędami. To nadal nie wszystkie porady.

Niezależnie od tego czy są liściaste czy iglaste, żywopłoty zawsze przycina się w pochmurne dni. Skracane pędy nie mogą być narażane na silne nasłonecznienie. Trzeba też pamiętać o kolejności cięcia. Najpierw należy zająć się górną płaszczyzną. Dopiero, gdy zostanie odpowiednio uformowana można przejść na boki. Wszystkie czynności opisane w tym artykule mają duże znaczenie. Ich wykonanie sprawi, że żywopłot będzie ładną i przede wszystkim zdrową dekoracją każdej działki. Zapewni też wysoki poziom prywatności na posesji.