Ciekawe odmiany lilaka - lilak japoński, amurski, na pniu
Świetnie znamy lilaka pospolitego – to ten biały lub fioletowy bez, który w maju rzuca na nas urok swoją urodą i słodkim zapachem. Jednak niewiele osób wie, że jest jeszcze kilka gatunków rodziny lilak, które dobrze się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ są naprawdę atrakcyjne. Poznaj gatunki i odmiany lilaka.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lilakach.
Lilak bez – ciekawe odmiany
Lilak bez – podstawowe gatunki
Lilak (Syringa) to rodzina, która składa się aż z 30 różnych gatunków. Najbardziej popularnym z nich jest bez lilak, ten którego znamy z ogrodu. Właściwa nazwa biologiczna to bez pospolity Syringa vulgaris. Gatunek jest krzewem lub niewysokim drzewkiem, które w maju pokrywają się pięknymi gronami złożonymi z setek wonnych kwiatuszków. Sadzonki w formie drzewka to najczęściej lilak na pniu – szczepiony na podkładce, głównie z dzikiej śliwy ałyczy, dzięki czemu zwiększa się odporność na chłód.
Jednak na uwagę zasługują także inne gatunki bzu, na przykład lilak japoński (Syringa japonica). Jest to gatunek szczególnie zasługujący na uwagę. Czasami występuje także pod nazwą lilak amurski. Dużą popularnością cieszy się także lilak Meyera, który zachwyca rozłożeniem nieco mniejszych kwiatostanów.
Lilak pospolity – ciekawe odmiany
Lilak pospolity jest zdecydowanie najbardziej popularny, dlatego doczekał się stworzenia setek odmian. Niektóre są bardzo popularne, zwłaszcza te o ciekawszym wybarwieniu kwiatów. Każdy bez może być szczepiony na pniu. Niektóre odmiany to bez miniaturowy – karłowate odmiany, które mają mniejsze rozmiary. Są idealne do małych ogrodów.
Niezwykłe, różowo-białe kwiaty ma odmiana ‘Krasavitsa Moskvy’. Ta rosyjska odmiana jest bardzo odporna na mróz. Osiąga maksymalnie 3 m wysokości i bardzo obficie kwitnie, jednakże wymaga zastosowania naprawdę żyznej gleby, by mogła się rozwijać. Z tych ciekawszych odmian wyróżnia się jeszcze ‘Primrose’, której drobne kwiaty mają niespotykany, beżowo-rdzawy kolor. Drzewko dorasta maksymalnie do 3 m wysokości.
Jest kilka cennych odmian o białym kolorze kwiatów – późno zakwitająca ‘Madame Lemoine’ i ‘Miss Ellen Willmot’ o nieskazitelnie białych kwiatach. Jeszcze do niedawna w ogrodach pojawiały się głównie krzewy o intensywnie fioletowych kwiatach, jednakże ostatnio coraz bardziej popularne są te niebiesko-fioletowe i delikatniejsze, jak ‘Kosmos’ czy ‘Katherine Havemeyer’. Sprawdź także ten artykuł o lilaku i jego uprawie w ogrodzie.
Lilak japoński (łac. Syringa japonica) – kilka słów o gatunku
Lilak japoński – opis gatunku
Lilak amurski (japoński) to niezbyt często spotykany w ogrodach gatunek, jednakże w ciągu ostatnich kilku lat stał się o wiele bardziej popularny. Roślina ma formę drzewa – zazwyczaj jest to lilak na pniu i osiąga od 3 do 5 m wysokości. Jest dość rozłożysty, co sprawia, że zajmuje sporo miejsca i może okazać się, że do małych ogrodów raczej się nie nadaje.
Lilak japoński ma białe bądź kremowe kwiaty. Zbierają się one w wiechy o długości 20-30 cm. Przypominają bardzo atrakcyjne bukiety i przepięknie pachną. Lilak japoński rozkwita na przełomie czerwca i lipca. Drzewko jest niewiarygodnie odporne, więc poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy. Jest przede wszystkim wytrzymały na krótkotrwałe susze. Nie poddaje się mrozom ani chorobom grzybowym. Może przetrwać wiele lat w jednym miejscu i ciągle cieszyć pięknym, gęstym pokrojem i obfitym kwitnieniem.
Sadzonki lilaka japońskiego
Sadzonki lilaka japońskiego są sprzedawane w pojemnikach lub z nagim korzeniem. Te pierwsze można sadzić przez cały sezon, te drugie wymagają terminu jesiennego, by nie wysychały. Przez pierwsze miesiące lilak amurski wymaga regularnego podlewania, by dobrze się przyjęły w nowym miejscu.
Lilak japoński powinien mieć zapewnione dobrze nasłonecznione miejsce. Aby się rozwijał, należy mu zapewnić lekko zasadowe podłoże. Na dodatek podłoże powinno być żyzne i wilgotne, najlepiej średniozwięzłe. Krzew warto nawieźć rozdrobnionym kompostem lub obornikiem przed sadzeniem. Sadzonki można kupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Cena jednego drzewka kosztuje mniej więcej kilkanaście złotych.
Lilak Meyera – charakterystyka i uprawa
Lilak Meyera – opis i odmiany
Kolejnym gatunkiem, który szczególnie zasługuje na uwagę jest lilak Meyera (Syringa meyeri). Jest to karłowate drzewko, bez miniaturowy, który ma maksymalnie 1,5 m wysokości. Jednak najbardziej popularny jest ze względu na przepiękne kwiaty. Są pojedyncze, składają się w wiechowate kwiatostany, bardzo krótkie. Mają typową dla bzów lilioworóżową barwę. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca.
Lilak Meyera powoli zyskuje na popularności, ale na razie ma tylko jedną popularną odmianę ozdobną. ‘Palibin’ ma regularny, półkolisty pokrój. Drobne, mocno pachnące kwiaty pojawiają się na cienkich gałązkach. Odmiana jest bardzo wonna, dlatego wabi do ogrodu motyle i pszczoły. Co ciekawe ‘Palibin’ często powtarza kwitnienie latem. Jest ono słabsze niż wiosenne, jednak sprawia, że krzew jest atrakcyjny przez naprawdę długi czas, nie tylko wiosną.
Uprawa lilaka Meyera
Uprawę lilaka można prowadzić zarówno w ogrodzie, jak i w dużych pojemnikach. Świetnie sprawdza się na rabatach, a regularnie przycinany dobrze sprawdza się jako żywopłot. Sadzonki są mało powszechne, jednak można spotkać je w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Cena sadzonek najczęściej jest wyższa niż 20-30 zł.
Lilaka Meyera uprawia się w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Jest to roślina, która świetnie toleruje przeciętną glebę ogrodową, jest także tolerancyjnam jeśli chodzi o pH podłoża. Ten gatunek jest mało wymagający, jeśli chodzi o podlewanie czy nawożenie. Dlatego świetnie sprawdza się w otoczeniu innych kwiatów. Lilak Meyera jest bardzo ciekawą rośliną, którą naprawdę warto zaprosić do swojego ogrodu. Przed jesiennym sadzeniem warto jednakże wzmocnić podłoże kompostem lub obornikiem. Nie trzeba go głęboko przekopywać, ponieważ krzew ma bardzo płytkie korzenie.