Helleborus foetidus – uprawa i pielęgnacja

Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną o krzewiastym pokroju, dorastającą do 0,5 m wysokości. Zwracają uwagę jej okazałe skórzaste i lancetowate liście, interesująco prezentujące się w zimowym ogrodzie. Roślina najefektowniej wygląda nasadzona w grupach, przypominając niewysokie krzewy liściaste. Pod koniec stycznia, na sztywnych pędach kwiatostanowych, bylina wytwarza liczne dzwonkowate kwiaty, o szerokości 2 cm. Delikatne zielonkawe kielichy, z ciemnoczerwonym obrzeżeniem, kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi, bielą śniegu i bezlistnymi gałązkami krzewów. Ciemiernik cuchnący zdobi rabaty również po przekwitnięciu, bowiem płatki kwiatowe utrzymują się do początku lata, kiedy to pojawią się nasiona.

Uprawa rośliny nie sprawia problemów. Ciemiernik cuchnący dobrze rośnie na glebach wapiennych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża żyzne, lekko wilgotne i przepuszczalne oraz zacienione stanowiska, dlatego krzewy liściaste i drzewa będą dla byliny odpowiednim sąsiedztwem. Pielęgnacja ciemierników polega na przemyślanym sadzeniu roślin na wybranym miejscu, bowiem bylina, o kruchych korzeniach, źle znosi przesadzanie. Raz w roku stosujemy zasilanie obornikiem lub nawozami wieloskładnikowymi. Okres kwitnienia poprzedzamy dokładnym usunięciem starych liści. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ciemiernikach.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Ciemiernik cuchnący - co jeszcze warto wiedzieć?


Ciemiernik cuchnący wytwarza bardzo dużo nasion. Wysiewamy je na rabatki zaraz po zbiorze, ponieważ wysiane później, tracą zdolność kiełkowania. Roślina rozsiewa się również samodzielnie. Rzadko rozmnaża się ciemierniki przez podział kępy, z powodu kruchych korzeni, które są podatne na uszkodzenia. Sadzonki sadzimy po siedem sztuk na 1 m2. Efektownie wyglądają nasadzone w grupach, po około 3 rośliny lub pojedynczo.

Ciemiernik cuchnący w ogrodzie oraz jego uprawa i pielęgnacja, także w doniczce, podlewanie i wymagania
Ciemiernik cuchnący - sadzenie, uprawa, pielęgnacja i ceny śmierdzącego kwiatu doniczkowego

Ciemiernik może być hodowany w pojemnikach. Dekoracyjny kwiat doniczkowy ozdobi nasze balkony i tarasy. Wniesienie jesienią donicy z byliną do mieszkania sprawi, że będzie możliwe ozdobienie świątecznego stołu wspaniałymi zimowymi kwiatami. Atrakcyjna cena gotowych sadzonek umożliwia uprawę roślin początkującym ogrodnikom. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie geranium?

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Ciemiernik cuchnący – ciekawe odmiany

  • Helleborus foetidus ‘Wester Flisk’odmiana wyróżnia się sinozielonym ubarwieniem liści, których końcówki przybierają purpurowy kolor. Zielonkawe kwiaty pojawiają się na przełomie stycznia i lutego. Odmiana ceniona jest przez ogrodników, bowiem dekoracyjne liście i kwiaty wspaniale ożywiają zimowe rabatki. Ciemiernik cuchnący dorasta do 40 cm wysokości. preferuje gleby wilgotne, żyzne i lekko wapienne. Dobrze rośnie na stanowiskach o rozproszonym oświetleniu. Nadaje się na skalniaki i do ogrodów naturalistycznych. Cena sadzonki to około 8 zł - 18 zł za kwiat doniczkowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ciemiernika kaukaskiego?
  • Helleborus foetidus ‘Gold Bullion’ – liście tej odmiany zmieniają kolor ze złocistych, na niebieskawe – w ciągu lata. Duże żółtozielone kwiaty, w kształcie dzwonków, zdobią zimowy ogród. Sadzonki wysadzamy na stanowisko lekko zacienione. Roślina dorasta do około 45 cm wysokości.
  • Helleborus foetidusi ‘Sopron’ –jest odmianą o niebieskozielonych liściach, jasnozielonych łodygach i dużych zielonkawych kwiatach. Ciemiernik cuchnący ‘Sopron’ dorasta do 60 cm wysokości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jesiennych kwiatach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny