Ciemiernik ogrodowy - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Ciemierniki są bylinami z rodziny jaskrowatych. Moda na ich hodowlę przywędrowała do Polski z Europy Zachodniej. Rośliny kwitnące zimą są ozdobą ogrodów - przyciągają uwagę niezwykle dekoracyjnymi liśćmi i delikatnymi dzwonkowatymi kwiatami. Ciemiernik ogrodowy Helleborus x hybridus obejmuje mieszańce ciemierników o różnobarwnych kwiatach, pojawiających się od listopada do kwietnia. Może osiągnąć wysokość około 70 cm. Na rynku dostępne są ciekawe odmiany i gatunki ciemierników, które możemy uprawiać we własnym ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ciemiernikach.
Odmiany ciemiernika ogrodowego – uprawa i pielęgnacja
Ciemiernik ogrodowy ‘White Spotted Lady’ – należy do wieloletniej odmiany krzaczastych bylin. Roślinę, nazywaną zimową różą, wyróżniają pojedyncze białe kwiaty, z ciemnoczerwonymi plamkami. Pojawiają się wśród ciemnozielonych skórzastych liści, w środku zimy, a ich kwitnienie kończy się dopiero wiosną. Uprawa najlepiej udaje się na glebach bogatych w substancje odżywcze, próchnicznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Wybieramy stanowisko lekko zacienione i osłonięte przed zimnymi podmuchami wiatru. Usunięcie starych liści i przekwitłych kwiatostanów, pobudzi do wzrostu nowe liście. Rozmnażanie odbywa się głównie przez nasiona ciemiernika. Dzielenie bryły korzeniowej wymaga ostrożności, ze względu na kruche korzenie. Ciemiernik biały ‘White Spotted Lady’ jest odporny na choroby i szkodniki. Sporadycznie może wystąpić czarna plamistość liści. Cała roślina jest trująca, więc wszelkie prace ogrodnicze należy przeprowadzać w rękawicach. Ciemiernik pięknie prezentuje się w dużych grupach, pod drzewami i krzewami. W ogrodach naturalistycznych rośliny kwitnące często rozsiewają się przez samosiew, zdobiąc ogrody atrakcyjną roślinną okrywą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciemierniku wschodnim?
Ciemiernik ogrodowy ‘Ivory Prince’ – jest hybrydą ciemierników. W wyniku krzyżówek roślin otrzymano oryginalne rośliny kwitnące, które zmieniają ubarwienie kwiatów – od zielonkawego, do żółtawego i różowego. Ozdobą roślin są również niebieskozielone skórzaste liście z widocznym srebrnym unerwieniem oraz czerwonawe łodygi. Półpełne kwiaty, w kształcie miseczek, pojawiają się zimą i utrzymują do maja. Pielęgnacja roślin polega na wyborze odpowiedniego stanowiska – lekko zacienionego i osłoniętego przed zimnym wiatrem. ‘Ivory Prince’ dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych. Na wiosnę zasilamy ciemierniki nawozami wieloskładnikowymi, a w czasie letnich miesięcy, w czasie zawiązywania się pąków kwiatowych, regularnie je podlewamy. Obfite kwitnienie zapewni jesienne usunięcie starych liści. Zabieg ten pozwoli również na usunięcie zagrożenia zachorowania na czarną plamistość liści. Ciemierniki warto sadzić w sąsiedztwie drzew i krzewów, w ogrodach skalnych i naturalistycznych, a także w pojemnikach – na balkonach i tarasach. Rozmnażanie możemy przeprowadzać przez podział kępy, ze zwróceniem uwagi na kruche korzenie oraz przez nasiona. A może zainteresuje cię także artykuł o oczarze pośrednim?
Do ciekawych odmian Helleborus x hybridus należą również:
- ‘Ashwood Garden Hybrids’’,
- ‘Double Vision’
- ‘Yellow Lady’
Odmiany ciemiernika ogrodowego osiągają około 50-70 cm wysokości. Urzekają różnobarwnymi dużymi kwiatami. Nasiona ciemiernika często wysiewają się same, w oryginalny sposób dekorując zimowe ogrody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ciemiernika kaukaskiego?
Ciemiernik w ogrodzie – popularne gatunki Helleborus
- Ciemiernik biały Helleborus niger- wyróżnia się białymi kwiatami, które w trakcie wzrostu przybierają barwę różową, dekorując ogród od stycznia do maja. Ciemiernik biały dorasta do około 30 cm. Atrakcyjne odmiany rośliny to „Praecox’ oraz ‘Christmas Carol’.
- Ciemiernik Czerwony, ciemiernik czerwonawy, ciemiernik purpurowy Helleborus purpurascens – zapowiada wiosnę, kwitnąc od lutego do kwietnia. Roślinę zdobi efektowne zabarwienie delikatnych kwiatów – purpurowe, z zielonkawym wnętrzem. Dorasta do 30 cm wysokości. Ciemiernik czerwony spotykany jest w stanie dzikim w Bieszczadach Zachodnich.
- Ciemiernik korsykański Helleborus argutifolius – jest zimozieloną byliną, osiągającą około 50 - 60 cm wysokości. Zwisające żółtozielone kwiaty pojawiają się pod koniec marca. Pielęgnacja rośliny polega na jej ochronie przed zimowym wiatrem i silnym nasłonecznieniem. Ciemiernik korsykański atrakcyjnie prezentuje się w nasadzeniach grupowych lub jako soliter. Chętnie wybierany jest do ogrodów naturalistycznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie gladioli?