Ciemiernik wschodni helleborus orientalis w ogrodzie – wygląd rośliny


Ciemiernik wschodni jest niewysoką byliną dorastająca do 50 cm wysokości. Roślina dosyć szybko się rozrasta, tworząc kobierce ciemnozielonych liści, które utrzymują się przez cały rok. Dzięki temu nawet zimą stanowią piękną dekorację ogrodów. Liście usytuowane są na długich ogonkach i składają się z kilku skórzastych niewielkich listków.

Roślina tworzy dzwonkowate, różnokolorowe kwiaty osadzone na długich pędach, wznoszących się powyżej liści. Dzięki temu są one pięknie wyeksponowane. Kolorystyka kwiatów jest zróżnicowana od białej poprzez różową, aż do liliowej. Niezwykle efektownie prezentuje się ciemiernik czerwony o purpurowych kwiatach oraz ciemiernik żółty. Ciemiernik żółty, w zależności od gatunku może mieć jednolitą kolorystykę lub jego płatki mogą być delikatnie nakrapiane. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie smagliczki skalnej?

Helleborus orientalis to jeden z najwcześniej zakwitających kwiatów. Kwitnienie większości gatunków rozpoczyna się w marcu. Jednak podczas łagodnych zim zdarza się, że zakwitają już w styczniu.

Ciemiernik wschodni to roślina, której wymagania nie są zbyt wygórowane. Pielęgnacja udaje się, jesli ciemiernik ma zacienione stanowisko.
Ciemiernik wschodni (helleborus orientalis) - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania

Wymagania stanowiskowe i sadzenie ciemiernika

Ciemierniki są roślinami, których wymagania co do warunków uprawy nie są zbyt wygórowane. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub całkowicie zacienionym. Ważne, aby było ono osłonięte od wiatrów.

Sadzenie roślin najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią. Stanowisko powinno być dobrze przemyślane, bowiem kwiaty te, ze względu na głęboki system korzeniowy nie lubią przesadzania.

Ciemierniki najlepiej sadzić w grupach, wówczas okazale się prezentują. Duże egzemplarze można rozmnażać przez podział karpy. Dzięki temu w szybkim czasie zyskamy zielone kobierce, które wypełnią przestrzeń na rabatach kwiatowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jesiennych kwiatach.

Helleborus orientalis - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie roślin

Uprawa ciemierników powinna odbywać się w próchniczej, wapiennej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Roślina jest odporna na niską temperaturę, ale nie toleruje długotrwałej suszy. Latem, kiedy ciemiernik zawiązuje kwiaty do przyszłorocznego kwitnienie, nie powinniśmy zapominać o jego regularnym podlewaniu. Odwdzięczy się za to pięknymi kwiatami.

Ciemiernik wschodni powinien być również regularnie nawożony. W tym celu można stosować nawozy mineralne lub organiczne. Podłoże, w którym jest prowadzona uprawa ciemierników, warto wzbogacać kompostem lub obornikiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie gladioli?

Ciemiernik wschodni to doskonała roślina do nasadzeń naturalistycznych. Tworzy idealne połączenia z innymi bylinami rabatowymi. Ciemiernik czerwony doskonale komponuje się z roślinami o jasnozielonych liściach, głównie ze względu na kontrastowe barwy. Należy pamiętać, że ciemiernik wschodni jest rośliną trującą, dlatego nie powinniśmy go sadzić w miejscach użytkowanych przez dzieci.

Ciemierniki nie należą do rzadkich okazów. Amatorzy ogrodnictwa coraz częściej sadzą je w swoich ogrodach. Bo przecież nic tak nie wpływa na pozytywny nastrój, jak widok kolorowych kwiatów w szarych jeszcze i ponurych wczesnowiosennych ogrodach. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie geranium?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny