Cis japoński (taxus cuspidata) – odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Cis japoński posiada wiele atutów, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swoim ogrodzie. Ich uprawa nie należy do skomplikowanych, a więc z powodzeniem możesz hodować je nawet, kiedy jesteś totalnie „zielony” w ogrodnictwie. Poznaj popularne odmiany cisów japońskich i zasady, jakimi rządzi się ich pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cisach.
Cis japoński (Taxus cuspidata) - co warto wiedzieć?
Charakterystyka gatunku Taxus cuspidata
Cis japoński zwany również taxus cuspidata należy do rodziny cisowatych. Głównie spotkać można go we wschodniej Azji, ale i w Chinach, Korei czy wyspach japońskich. W Europie pojawił się w połowie XVIII wieku, sprowadzony przez Roberta Fortune. Ten cis krzaczasty posiada pokrój rozłożysty i szeroki, czasem nieco stożkowaty. Co ciekawe, potrafi dorosnąć nawet do aż 15 metrów wysokości! Najczęściej rośnie on jako krzew tworzący… zarośla.
Kora cisu jest w kolorze czerwono-brązowym, z kolei dorosłe osobniki mają ją dość łuszczącą się. Liście rośliny są zawsze zielone, spłaszczone i mocno zwężające się na dole. Osadzone z kolei są na krótkim i bardzo cienkim ogonku. Górna warstwa liścia jest ciemnozielona i błyszcząca, natomiast dolna nieco żółtawa. Jeżeli chodzi o igły, są one rozłożone dość nieregularnie na pędzie i osiągają zazwyczaj do 2,5cm długości – często tworząc kształt litery „V”. Cis japoński to roślina wiatropylna, a ich nasiona wypełnione są… trucizną. Cisy japońskie takie, jak: rustique, aurescens czy nana wytwarzają najwięcej nasion spośród wszystkich cisów! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie cisu pospolitego?
Pamiętaj o tym, że cis jest najwolniej rosnącym gatunkiem wśród iglaków. Roczny przyrost to bowiem zaledwie… do 4cm! Starszy krzew będzie mógł z kolei rosnąć ok. 15cm rocznie. Taxus cuspidata wyróżnia się nie tylko dużymi walorami dekoracyjnymi, ale i błyszczącymi igłami – co najważniejsze, są one zimozielone! A więc o każdej porze roku wyglądają niesamowicie.
Odmiany cisu japońskiego
Wśród iglaków japońskich wyróżnia się 3 najbardziej pospolite odmiany:
- aurescens – odmiana karłowa, posiadająca igły barwy żółtej,
- nana – odmiana niska, posiadająca rozpostarte gałęzie,
- rustique – odmiana drzewiasta, która dość szybko rośnie i posiada pokrój rozłożysty.
Cis krzaczasty gatunku japońskiego polecany jest do rejonów z łagodniejszym klimatem. Najlepiej jest sadzić go w miejscu osłoniętym od wiatru i zacisznym.
Cis japoński i jego wymagania
Uprawa i pielęgnacja cisu japońskiego
Cis japoński wymaga gleb żyznych i przepuszczalnych, charakteryzujących się umiarkowaną wilgotnością i odczynem obojętnym (bądź lekko kwaśnym, nigdy nie kwaśnym, bo cis nie urośnie!). Źle wzrasta na suchej glebie albo na terenie podmokłym – czyli tam, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Najlepiej z kolei wzrasta tam, gdzie powietrze jest wilgotne. Cis jest iglakiem wrażliwym na suszę, jednak sadzi się go w pełnym słońcu bądź w półcieniu. Oczywiście, w cieniu również jesteś w stanie wyhodować cis japoński – pamiętaj jednak, że cień na pewno wpłynie na słabe wybarwienie się pięknych, zielonych igieł!
Cis najlepiej jest podlewać w miarę obficie – czyli tak, aby zmokła nawet 30cm warstwa podłoża. Zabieg konieczny jest szczególnie, kiedy panuje upalne i suche lato – jak już wiesz, cisy nie lubią suchej gleby. Poświęć wówczas najwięcej uwagi tym młodym okazom, świeżo posadzonym – one muszą mieć najlepsze uwodnienie, żeby dobrze rosły. Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych odmianach cisu.
Jeżeli chcesz cis przyciąć, sprawa będzie dość ułatwiona – cis bowiem znosi częste przycinanie najlepiej ze wszystkich iglaków! I to nawet, kiedy przycinka jest bardzo mocna. Najlepiej robić to jednak wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Cięcie cisa trzeba powtórzyć jeszcze na początku lipca. Krzewy z powodzeniem przytniesz również latem, jednak nie w późniejszych miesiącach jak sierpień – młode odrosty muszą bowiem przed zimą zdążyć zdrewnieć!
Gdzie umieścić cis japoński?
Odmianę tę najlepiej posadzić w parku, w okolicy zieleni osiedlowej czy przydomowym ogrodzie – można zasadzić drzewko pojedynczo bądź w niewielkich grupach (rabatach) czy w dużych ogrodach skalnych. Jest to doskonała roślina okrywowa, posiadająca gęste korzenie – łatwo więc ją przesadzić (zawsze z bryłą ziemi!). Roślina doskonale adaptuje się nawet w zanieczyszczonym środowisku w mieście, a dzięki wspomnianemu systemowi korzeniowemu można przesadzać nawet największe rośliny.
Pamiętaj, że…
Jeżeli zdecydujesz się na uprawę cisu japońskiego warto pamiętać, że całe rośliny są trujące – poza czerwoną osnówką owocu! Zalicza się do tego także pestka, która „gości” wewnątrz owocu. Dlatego każdy jeden zabieg pielęgnacyjny trzeba wykonywać w ochronnych rękawicach – i lepiej zawsze o tym pamiętać! Nie sadź w ogrodzie osobników żeńskich – zwłaszcza, jeżeli bawią się tam małe dzieci. Czerwone owoce mogą bowiem okazać się dla nich bardzo niebezpieczne! Fakt, że miąższ owocu nie wykazuje toksycznych właściwości, jednak już rozgryziona pestka prawdopodobnie uwolni dość groźne substancje dla zdrowia i… życia. Uważaj też, jeśli posiadasz konie – im może bowiem zaszkodzić nawet minimalna dawka owoców! Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na drzewa iglaste do ogrodu.