Cis 'Fastigiata Robusta'- charakterystyka rośliny


Cisy 'Fastigiata Robusta', a właściwie cisy pospolite w tej odmianie, należą do rodziny cisowatych - Taxaceae. Cis ten spotykany jest w formie dużego krzewu lub jako drzewo. Jego łacińska nazwa to Taxus baccata 'Fastigiata Robusta'. Cis pospolity jest to gatunek rodzimy, a odmiana ta pochodzi ze Szwajcarii i została odkryta przez Hermana Zulaufa w 1940 roku.

Drzewo to charakteryzuje się wolnym wzrostem i zwartym pokrojem (tak jak inne gatunki cisów), który jest wąski i kolumnowy. Cis kolumnowy dorasta maksymalnie do 5 m wysokości, a zazwyczaj jest to około 2-3 m. Jego pędy są wyprostowane, wzniesione, dość sztywne i równolegle rosną blisko siebie, przylegając w znacznym stopniu do pnia. Na młodych pędach kora jest bardzo atrakcyjna, ze względu na to, że jej barwa jest oliwkowa. Odmiany 'Fastigiata Robusta' są węższe od odmian 'Fastigiata'.

Ze względu na to, że ten iglak jest dwupienny, jego kwiaty żeńskie występują na żeńskich gatunkach, a kwiaty męskie, na męskich. Kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. System korzeniowy jest taki sam, jak u innych cisów, tzn. głęboki, a dodatkowo tworzy dużo małych korzeni, co sprawia, że jest gęsty. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie cisu pospolitego?

Sadzenie tych cisów bardzo często odbywa się w ogrodzie, ze względu na ogromne walory dekoracyjne, którymi jest połączenie kolorystyczne igieł i owoców. Ten cis pospolity ma ciemnozielone, zimozielone, błyszczące igły z dwoma jasnymi paskami. Dorastają one do około 3 cm długości i rosną prostopadle do pędu. Owocami są okrągłe, jaskrawoczerwone jagody, pojawiające się jesienią.

Cis kolumnowy - jak wygląda uprawa?

Podczas uprawy, nie musimy się bardzo starać o rozwój rośliny, ponieważ wystarczy, że cis kolumnowy będzie miał zapewnione odpowiednie warunki, które spełnią wszystkim jego wymaganiom. Dlatego właśnie, sadzenie musimy przeprowadzać w odpowiednich miejscach w ogrodzie.

Dla cisa 'Fastigiata Robusta' wybieramy wilgotne, żyzne, zasadowe i zasobne w składniki pokarmowe podłoża. Dobrze, gdy gleby będą dodatkowo próchnicze, świeże i przepuszczalne, a dodatkowo głębokie (głęboki system korzeniowy). Jeśli chodzi o wymagania dotyczące nasłonecznienia, cis kolumnowy jest tolerancyjny pod tym względem i zniesie nawet cień. Warto zadbać jednak, by stanowiska były ciepłe i osłonięte. Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych odmianach cisu.

Cis kolumnowy, nie wymaga dużej pielęgnacji, a właściwie pielęgnacja nie jest konieczna. Nie trzeba przycinać go, ale można go formować. Jeśli chodzi o proces rozmnażania, rozmnażanie można wykonywać przez wysiew nasion (nie ma pewności zachowania cech genetycznych rośliny matecznej) lub sadzonkowanie w okresie od VIII do IX.

Cis 'Fastigiata Robusta' - informacje, które warto znać

Powinniśmy wiedzieć, że tylko żeńskie odmiany tego cisa zawiązują kwiaty i nasiona, a na męskich odmianach tego nie zobaczymy. Dlatego nie musimy się martwić, że nasze drzewo nie ma pięknych, czerwonych owoców. Dodatkową informacją jest to, że cis pospolity jest rośliną trującą, której wszystkie części z wyjątkiem czerwonych osnówek są trujące. Dlatego też nie można ich sadzić w pobliżu placów zabaw, szkół i w miejscach, gdzie dzieci mogą być narażone na kontakt z tym drzewem. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na drzewa iglaste do ogrodu.

Cisy 'Fastigiata Robusta' jest polecany na żywopłoty, do sadzenia pojedynczo, do małych i dużych ogrodów i do kompozycji z innymi krzewami iglastymi. Nieprawdopodobnymi zaletami są odporność na zanieczyszczenia powietrza, mrozy, cień, przycinanie, a dodatkowo to, że drzewo to szybko się regeneruje.

Jak widać cis pospolity w odmianie 'Fastigiata Robusta' jest łatwą w uprawie i pielęgnacji rośliną, którą można stosować w różnych nasadzeniach. Popularnymi odmianami cisa pospolitego są także 'Dovastoniana' oraz odmiana 'Ropandens'. Wszystko jednak zależy od nas, którą odmianę zdecydujemy się uprawiać w naszym ogrodzie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie cisu japońskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny