Żywopłot z cisa - co warto wiedzieć?

Cis żywopłotowy i jego popularność

Dzięki swojemu naturalnemu urokowi cis ten można spotkać najczęściej w angielskich ogrodach bądź zabytkowych miejscach na mapie naszego państwa. Cis kolumnowy jest również doskonałym tłem dla innych roślin, dzieląc zieloną ścianą przydomowy ogródek i tworząc swego rodzaju oazę dla mieszkańców. Nic dziwnego, że ludzie najchętniej decydują się na uprawę właśnie tych krzewów i tworzą z nich nietuzinkowo wyglądające żywopłoty!

Cis pośredni

Najbardziej znany jest jako cis hicksii – to najpopularniejsza jego odmiana, będącą wynikiem mieszanki cisa pospolitego z japońskim. Żywopłot z cisa pośredniego to doskonały wybór, jeżeli chodzi o nasze ciągle zmienne warunki klimatyczne. Poza tym cis pośredni naprawdę dobrze znosi strzyżenie zarówno poziome, jak i pionowe – spalinowe nożyce na pewno mu nie zaszkodzą! Co ważne, sadzenie cisów na żywopłot może odbywać się w miejscach słonecznych, ale i zacienionych! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie cisu pospolitego?

Cis hicksii w Polsce jest dostępny niemal w każdej szkółce, a jego cena uzależniona jest od wysokości rośliny oraz jej… wieku. Zazwyczaj waha się od 10zł (najmniejsze) do 200zł (większe okazy). Musisz pamiętać jednak o tym, że gdy już posadzisz cis u siebie w ogrodzie będzie on potrzebował aż 2 sezonów, by dobrze się zakorzenił w ziemi. Dopiero wówczas pędy zaczną rosnąć (ok. 20cm na rok), a sam cis pośredni stanie się mocno zielony i pokaże swoje prawdziwe oblicze!

Sadzenie cisów na żywopłot

Jak gęsto sadzić cis na żywopłot?

Przyjmuje się, że żywopłot z cisa należy sadzić w jednym rzędzie – rozstawa między nimi powinna wynosić ok. 35-50cm. Pamiętaj, że na jeden metr żywopłotu nie może zostać posadzonych więcej niż 5 roślin! Odpowiednia rozstawa musi zostać zawsze zachowana – im większa będzie z kolei odległość, tym dłużej poczekasz na finalny efekt.

Sadzenie cisów na żywopłot, czyli żywopłot z cisa i cis żywopłotowy w ogrodzie, a także przycinanie i rozmnażanie gatunku krok po kroku
Cis na żywopłot – najlepsze odmiany, sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie

Krzewy ozdobne cisów i ich sadzenie

Kiedy wiesz już jak gęsto sadzić cis, czas na rozpoczęcie prac! Warto wytyczyć wcześniej linię cisowego żywopłotu i kopać wzdłuż niej. Dół na sadzonkę musi być przynajmniej dwa razy większy niż bryła korzeniowa! Wsadzasz krzew do środka, zasypujesz ziemią i udeptujesz. Na końcu podlewasz całość i… gotowe! Tak jak już wiesz, cis kolumnowy może ukorzeniać się nawet przez 2 sezony, a odpowiednie nawożenie może dać mu przyrost do ok. 20 cm na rok.

Pamiętaj o tym, że jeśli sadzisz rośliny z większą bryłą korzeniową, warto zrobić to za pomocą mini-koparki. Jednak te mniejsze odmiany bądź krótsze linie żywopłotu utworzysz spokojnie za pomocą szpadla oraz wideł ogrodniczych. Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych odmianach cisu.

Sadzenie cisów na żywopłot a nawożenie

Warto dodać do gleby odkwaszony torf bądź wybrane dobre podłoże ze specjalistycznego sklepu ogrodniczego. Ważne jest dobre wymieszanie takiego podłoża z glebą w ogrodzie. Obowiązkowa jest także odżywka do gleby w postaci obornika – może być oczywiście granulowana. Jeżeli takowego nie posiadasz, wystarczy kompost ogrodowy. Nawożenie takimi składnikami znacznie polepszy budowę gleby, a więc będzie ona w stanie „sprytniej” zahamować wilgoć oraz dostarczy cisom potrzebnego im do wzrostu pokarmu. Gdy już ustawisz cisy we wspomnianej wcześniej linii, zasyp je tak przygotowaną glebą i uciśnij dokoła za pomocą własnych… butów!

Przycinanie cisów

Żywopłot należy przyciąć już w pierwszym roku jego życia po zasadzeniu w glebie. Przycinanie cisów należy wykonać na kilka centymetrów z każdej ich strony – musisz robić to systematycznie! Gdy o tym zapomnisz, konieczne może niestety okazać się bardzo drastyczne przycinanie – co często prowadzi do powstawania nieestetycznych luk w żywopłocie. Żywopłot z cisa przycinaj i formuj pod koniec czerwca, a w przypadku dużego przyrostu zielonej masy wykonaj specjalne cięcie tuż po zakończeniu się zimowych przymrozków.

Oczywiście nie można jednoznacznie określić daty cięcia, ponieważ jest to zależne głównie od panujących aktualnie warunków pogodowych. Jednak cis żywopłotowy warto ciąć wówczas, gdy temperatura będzie zdecydowanie powyżej zera i zanim wypuści on nowe przyrosty. Krzew możesz też przyciąć w trakcie jesieni – jednak najpóźniej do połowy września, bo nowe przyrosty muszą dostatecznie zdrewnieć przed rozpoczęciem się zimy! Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na drzewa iglaste do ogrodu.

Pamiętaj, że…

Cis pośredni bardzo lubi dobrze przepuszczalne gleby i jest w stanie znieść suszę. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jego posadzenia musisz zadbać o to, aby miał on wilgotne podłoże od momentu zapuszczenia się na dobre korzeni w glebie. Regularne podlewanie jest więc kluczową sprawą, jeżeli chcesz mieć piękny żywopłot z cisa i móc cieszyć się nim przez cały rok. Oczywiście ważne jest też odpowiednie ściółkowanie drobną korą bądź ziemią liściową, żeby zatrzymywać wilgoć w glebie oraz wstrzymać wzrost… chwastów. Stosując się do tych wszystkich zaleceń będziesz mieć najpiękniejszy żywopłot z cisa w okolicy!

ikona podziel się Przekaż dalej