Co ile sadzić tuje? Wyjaśniamy, jakie odstępy zachować przy sadzeniu
Sadzenie iglaków w ogrodzie jest bardzo popularne. Do takich iglaków należą między innymi tuje, w szczególności tuje kolumnowe i szmaragdowe. Jednak zanim zasadzimy takie iglaki w ogrodzie, bez różnicy, czy będą one przy ogrodzeniu, w centrum ogrodu, czy też sadzimy je na żywopłot, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się tuje, jak formować tuje, jakie mają one wymagania, a także, w jakich odstępach sadzi się te iglaki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Tuja - skąd pochodzą te iglaki i czym się charakteryzują
Tuja - skąd pochodzi ta roślina
Tuja, a tak właściwie żywotnik - Thuja, to rodzaj roślin iglastych, który zalicza się do rodziny cyprysowatych - Cupressaceae. Jest to rodzina żywicznych i nagonasiennych drzew i krzewów, do której należy około 130 gatunków roślin, które podzielone są wśród 29-32 rodzajach. Rośliny te rozpowszechnione są praktycznie na całym świecie.
Co ciekawe, w samej Polsce naturalnie występuje jedynie jeden rodzaj z tej rodziny, a konkretnie rodzaj jałowiec - Juniperus. Rośliny z cyprysowatych pojawiają się na wielu rozmaitych stanowiskach, nie licząc jedynie wilgotnych lasów równikowych oraz tundry. Dodatkowo wiele gatunków z tej rodziny występuje na bardzo ograniczonym obszarze i są one również zagrożone wymarciem.
Warto wiedzieć, że tuje, w tym również tuja kolumnowa i tuja 'Szmaragd', które są jedynymi z najpopularniejszych żywotników, to rośliny z rodziny cyprysowatych, które cieszą się popularnością w uprawie. Do samego rodzaju żywotnik zalicza się 5 gatunków krzewów i drzew. Żywotnik zachodni w odmianie 'Szmaragd', tak jak i tuja kolumnowa, to roślina, którą często sadzimy w ogrodach jako roślinę ozdobną.
Żywotniki - charakterystyka popularnych w ogrodach tui
Zanim dowiemy się jaka odległość powinna być zachowana między tujami sadzonymi na żywopłot przy płocie, jak formujemy tuje 'Szmaragd' i inne, a także, jakie wymagania mają żywotniki, powinniśmy dowiedzieć się tego, czym charakteryzują się te drzewa i krzewy iglaste.
Zacznijmy więc od tego, że żywotniki - Thuja, to rośliny, które charakteryzują się tym, że ich gałęzie ułożone są w jednej płaszczyźnie. Pamiętajmy jednak o tym, że mogą mieć one bardzo zróżnicowane pokroje, zaczynając od stożkowatych i kolumnowych, a kończąc nawet na kulistych.
Drewno tych roślin jest miękkie i jasne, a dodatkowo cechuje je przyjemny zapach. Co więcej, jest ono dość odporne na próchnicę. Liście żywotników to z początku krótkie igiełki, które później zmieniają się w zimozielone łuski ściśle przylegające do pędu. Ich kwiaty są drobne, jednopienne i wiatropylne. Z kolei owocami żywotników są jajowate lub bardziej kuliste szyszki, które składają się z kilku łusek. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić tuje.
Co ile sadzić tuje i jak prawidłowo to robić - o czym musimy wiedzieć
Jak prawidłowo sadzi się tuje - wymagania
Jeśli chcemy zająć się uprawą tui szmaragdowych, 'Brabant' lub 'Donica', konieczne jest to, by dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny. Jest to bardzo ważna część uprawy, od której zależy wygląd naszych roślin i to, w jaki sposób będą się one rozwijały. Dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie o prawidłowe podłoże do tui szmaragdowych, a także o odpowiedni stopień ich nasłonecznienia.
Co więcej, jeśli nie zadbamy o odpowiednie stanowisko i rodzaj podłoża, możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Otóż nasze rośliny, bez względu na to, czy będą uprawiane przy płotach, czy też w samym centrum ogrodu przydomowego, mogą spowolnić swój rozwój, a nawet całkowicie go zatrzymać. Poza tym rośliny te są łatwiejszym pożywieniem dla chorób i szkodników, ponieważ nie otrzymują one wystarczająco dużo mikro- i makroelementów. Jeśli więc chcemy uprawiać tuje przy ogrodzeniu lub w innym miejscu, zadbajmy o to, by były one posadzone w odpowiedniej glebie i na odpowiednim stanowisku.
Jeśli chodzi o wymagania, jakie mają żywotniki, powinniśmy wiedzieć, że nie są one wysokie, dlatego też rośliny te są chętnie wybierane nawet przez te osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia w uprawie roślin ogrodowych. Zacznijmy od tego, że tuje to rośliny, które najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko ocienionych. Co więcej, pod uprawę rośliny powinniśmy wybrać próchniczą, lekko zasadową i wilgotną glebę, choć rośliny te poradzą sobie na przeciętnej glebie ogrodowej. Pamiętajmy jednak o tym, że konkretne wymagania mogą różnić się w zależności od gatunku i odmiany.
Co ile sadzi się tuje - jaka jest prawidłowa odległość sadzenia
Odległości między roślinami są zależne od kilku czynników. Pierwszym z nich jest to, z jakim gatunkiem, albo nawet i odmianą mamy do czynienia. Co więcej, bardzo ważną rolę odgrywa również to, jaką wielkość ma dana roślina, ponieważ im mniejsze rośliny, tym mniejsza może być odległość między nimi.
Pamiętajmy także o tym, że odległość sadzenia może być również zależna od tego, jakie zastosowanie ma mieć nasz żywotnik. Otóż sadząc rośliny przy płocie na żywopłoty, żywotniki sadzi się w mniejszej odległości, niż rośliny, które mają być sadzone w luźnych grupach na trawniku.
Przejdźmy więc do tego, co ile sadzić tuje przy ogrodzeniach w formie żywopłotu. Otóż rośliny te sadzi się w rzędzie co około 60-100 cm w zależności od odmiany. Dodatkowo powinny się one znajdować minimum 50 cm od ogrodzenia, dzięki czemu będą one miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Jednak konkretny rozstaw zależy od gatunku i odmiany żywotnika.
Sadzenie tui to nie wszystko - jak formować tuje i jak wygląda ich pielęgnacja
Tuje to rośliny, które nie wymagają dużej pielęgnacji, natomiast są im potrzebne niektóre zabiegi pielęgnacyjne, takie jak podlewanie oraz przycinanie, które jest bardzo ważne. Jeśli chodzi o podlewanie rośliny, jest ono bardzo ważne szczególnie w przypadku młodych roślin oraz upalnych i suchych dni.
Jeśli chcemy, by gleba podczas uprawy żywotników była stale wilgotna, możemy sobie to ułatwić, jeśli zastosujemy podsypkę z kory. Kora będzie doskonałym czynnikiem, który ochroni naszą glebę przed nadmiernym wyparowywaniem wody, a dodatkowo sprawi, że młode rośliny nie będą przemarzać.
Kolejnym zabiegiem jest przycinanie, które jest wyjątkowo ważne w przypadku formowanych żywopłotów lub też roślin, które mają mieć określony kształt, a ich pokrój nie jest tak bardzo regularny. Takie cięcie przeprowadza się w okresie wiosennym, natomiast przy żywopłotach stosuje się jeszcze cięcie na koniec lata.