Co to jest blanszowanie warzyw i kiedy je wykonać? Wyjaśniamy
Blanszowanie warzyw to jeden z najzdrowszych sposobów na obróbkę termiczną warzyw. Jest to także bardzo szybki sposób na przygotowanie warzyw. Co znaczy słowo „blanszowanie”, jak przygotować takie warzywa i do czego można je wykorzystać? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami kulinarnymi.
Co to jest blanszowanie warzyw?
Blanszowanie warzyw to metoda obróbki cieplnej. Podczas tego zabiegu warzywa mają krótki kontakt z gorącą wodą albo parą wodną. Dzięki temu są bardziej chrupiące i twarde niż gotowane warzywa, więc lepiej nadają się do niektórych potraw, a jednocześnie można je zjeść, ponieważ nie są całkiem surowe. Do tego warzywa po blanszowaniu mają o wiele więcej składników odżywczych i witamin niż po gotowaniu. Długotrwałe gotowanie w gorącej wodzie sprawia, że witaminy się „wypłukują” i warzywa nie są już tak zasobne.
Blanszowanie przydaje się przy przygotowywania różnego rodzaju dań i potraw. Może być także sposobem dla osób, które z powodów zdrowotnych, na przykład problemów z układem trawienia, nie mogą jeść surowych warzyw i owoców a nie chcą tracić doznań smakowych czy rezygnować z przyjemnego chrupania marchwi lub innych warzyw. Zblanszowane warzywa są bardziej wartościowe, podobnie jak surowe. Jeśli zależy ci na dostarczaniu sobie witamin i minerałów z diety, warto zapoznać się z przepisami na koktajl z selera naciowego lub ciasto z musem jabłkowym.
Jak zblanszować warzywa?
Co znaczy tak naprawdę blanszowanie? Jest to metoda polegająca na krótkotrwałym zanurzeniu warzyw w gorącej wodzie lub parze wodnej, a następnie przełożenie ich do zimnej wody, by je zahartować. Czas zanurzenia może być różny dla różnych warzyw.
Blanszowanie jest bardzo proste i zajmuje tylko chwilę. Umyte i wysuszone warzywa należy podzielić na małe części, na przykład kostkę, plasterki, słupki albo różyczki. W tym czasie warto zagotować wodę. Najlepiej by było jej mniej więcej dwa razy więcej niż warzyw. Do wody warto dodać sok z cytryny lub trochę soli, by warzywa nie straciły koloru.
Warzywa wrzuca się do wrzątku na 1-4 minuty, a potem od razu przekłada się do miski z bardzo zimną wodą. Można je także przepłukać pod kranem. Nie powinny być zbyt miękkie ani ugotowane. Czas blanszowania jest bardzo różny, warto zawsze sprawdzić przepis, by wiedzieć, jak miękkie mają być warzywa. Najkrócej blanszuje się szpinak czy jarmuż – około 30 sekund. Cebula na przykład powinna być w wodzie tylko 1 minutę, ale już papryka, brokuły, kalafior czy fasolka szparagowa około 3-4 minut. A może zainteresuje cię, jaka beczka do kiszenia kapusty sprawdza się najlepiej?
Blanszowanie warzyw – do czego?
Warzywa można zblanszować po prostu po to, by je zjeść, dodać do obiadu zamiast surówki, jednak blanszuje się je z wielu różnych powodów. Niejeden azjatycki przepis wykorzystuje blanszowane warzywa, które są zalewane sosem lub bulionem i podawane z makaronem. Chrupiące, zblanszowane brokuły i kalafiory można zapiekać i wykorzystywać w różnego rodzaju zapiekankach, cebulę blanszuje się do przetworów na zimę i konserwowych ogórków. Szparagi natomiast powinno się zblanszować przed wrzuceniem ich na patelnię, aby lekko zmiękły. Potem można usmażyć na nich piękny, złocisty omlet z serem – idealne wiosenne śniadanie. Sprawdź także ten artykuł: Ile gotować brokuł? Wyjaśniamy zasady gotowania brokułów.
Blanszowanie sprawdza się także, jeśli chcesz zamrozić warzywa na zimę. To świetny sposób na zachowanie plonów z ogródka i dostarczenie sobie witamin i minerałów zimą. Mrożenie to najlepszy sposób przechowywania żywności, jednak zamrożone warzywa i owoce często tracą na jędrności i twardości po pobycie w zamrażarce. Blanszowanie kalafiora, brokułu, marchwi czy fasolki szparagowej przed zamrożeniem sprawia, że warzywa nadal są chrupkie i smaczne. Można przygotować małe porcje, idealne do zupy czy dania jednogarnkowego.
Krótkotrwałe blanszowanie ułatwia obieranie warzyw i owoców ze skórki. Gorąca temperatura sprawia, że łatwiej ściągnąć skórę pomidora czy nektarynki. W takim wypadku nie trzeba jednak zanurzać ich w garnku z wrzątkiem, tylko wystarczy wstawić je do miski z wodą z czajnika na kilka chwil.
Bibliografia:
- Caprari Małgorzata, Kuchnia Polska, Weltbild, Warszawa 2011
- https://www.winiary.pl/porady/co-to-blanszowanie-i-jakie-produkty-blanszujemy/?gclid=Cj0KCQjw9rSoBhCiARIsAFOipllmgFA2Y5zof6DKwk8-2GPxusOdC6xfXbscavBcT9TXLvi_1lmoMdAaAnEMEALw_wcB&gclsrc=aw.ds (dostęp 22.09. 2023)
- https://zywienie.abczdrowie.pl/blanszowanie (dostęp 22.09.2023)