Wybór miejsca w ogrodzie

Pierwszą kwestią, nad którą należy się zastanowić, jest wybór odpowiedniego miejsca. Już w średniej wielkości ogrodach możliwa jest budowa mniejszego oczka. Pamiętajmy jednak o tym, że zbyt małe akweny będą miały trudne zadanie w utrzymaniu równowagi biologicznej wody, a także będą cierpieć na większą jej utratę w wyniku intensywnego parowania wody.

Co trzeba wiedzieć przy zakładaniu oczka wodnego w ogrodzie?
Co trzeba wiedzieć przy zakładaniu oczka wodnego w ogrodzie?

Filtr przelewowy z lampą UV do oczka wodnego. Źródło: akwarystyczny24.pl

Nasze oczko wodne powinno znaleźć się w miejscu w ogrodzie, w którym przez część dnia panuje cień. Dlatego też często oczka wodne buduje się w pobliżu roślinności, na przykład drzew. W tym wypadku kwestią problematyczną może być jednak utrzymanie czystości w akwenie, gdyż opadające do wody liście później zmieniają się w muł na dnie zbiornika. Rozwiązaniem idealnym jest posadzenie wokół oczka wodnego roślin charakterystycznych dla tego typu środowiska, na przykład wysokich traw, które częściowo osłaniają oczko przed słońcem i wiatrem. Mały zbiornik, który będzie wystawiony na długie działanie promieni słonecznych bardzo szybko zmieni się w zielone bagienko, dlatego wybór miejsca jest dosyć istotny.

Wielkość oczka wodnego

Jak już wspomnieliśmy, odradza się budowę oczka wodnego, które jest małe i płytkie. Raczej poleca się budowę oczek, które będą miały powyżej 10 m2, a ich głębokość będzie przekraczać 50cm. Przy wyznaczaniu konturu naszej konstrukcji warto nie trzymać się prostych schematów i zaprojektować brzegi nieregularne. To pozwoli nam łatwiej zamaskować wszelkie niedociągnięcia i będzie prezentować się naturalniej. Głębokość samego akwenu nie musi być taka sama na całej jego powierzchni – przeciwnie. Popularnym jest budowanie stopni wodnych czy tak zwanych półek, które posłużą nam do zasadzenia roślin wodnych.

Rośliny w oczku wodnym

Rośliny to nieodłączny element naszego oczka. Bez nich woda może być niedotleniona, stanowią one również ważny element krajobrazu dla żyjących w stawie zwierząt. Rośliny pełnią też przecież funkcję dekoracyjną, nadając charakteru całej konstrukcji. Warto zatem zdecydować się na wybór kilku gatunków roślin podwodnych i przybrzeżnych, które pozwolą nam na stworzenie prawdziwie klimatycznego i łatwiejszego w utrzymaniu oczka wodnego.

Filtracja wody

W mniejszych zbiornikach wodnych wspieranie filtracji wody przez człowieka (a ściślej przez pompy i filtry) jest praktycznie nie do uniknięcia. Dzięki temu możemy zapomnieć o problemach z glonami i utrzymać naszą obsadę w zdrowiu. Zakup pompy, która będzie utrzymywać stały ruch wody, dotleniając ją oraz filtra, który z kolei pozbawi wodę wszelkich zanieczyszczeń czy niebezpiecznych patogenów (poleca się na przykład filtry z lampą UV, które właśnie zapewniają takie działanie), będzie dużym ułatwieniem dla nas. Filtry z reguły umieszcza się w ziemi, przy brzegu oczka wodnego, pompę należy zaś umieścić na samym dnie oczka, w najgłębszym miejscu. Pamiętajmy, że urządzenia te potrzebują źródła zasilania, więc nasze oczko powinno mieć do niego dostęp.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny