Czynniki wpływające na wzrost – endogenne i egzogenne

Obecnie czynniki wpływające na wzrost podzielić można na dwie grupy – endogenne i egzogenne. Te pierwsze pochodzą z wewnątrz rośliny, a egzogenne – z zewnątrz, czyli z wykorzystaniem cech środowiskowych. W pierwszej grupie znajdziesz m.in. fitohormony, które są wewnętrznymi regulatorami wzrostu i rozwoju rośliny. Niosą one informację genetyczną i po zsyntetyzowaniu zostają rozprowadzone po organizmie, wpływając na cykle komórek roślinnych. W tej grupie znajdziemy m.in. akustyny – które pojawiają się w liściach i przechodząc do ich nasady hamują rozwój warstwy odcinającej. Docelowo więc opóźniają procesy starzenia roślin.

Powyższe czynniki wewnętrzne – jak sama nazwa wskazuje – są niezależne od działań człowieka. W drugiej grupie natomiast – tj. egzogennej – czynniki podatne są na zmiany środowiskowe i działanie pielęgnacyjne rolnika. W tej grupie wymienia się np.

  • Naświetlenie,
  • Temperaturę,
  • pH gleby,
  • Zasolenie wody.

Wszystkie te czynniki są ważne i w momencie ich nieprawidłowości (zarówno w niedoborze, jak i w nadmiarze), może dochodzić do poważnych zaburzeń rozwojowych. Docelowo więc ogrodnik dąży do dostarczenia optymalnych warunków zewnętrznych i wewnętrznych, zwiększając szansę na uprawny sukces.

Co zrobić, żeby rośliny szybciej rosły?

Aby odpowiedzieć na to pytanie - przyjrzyjmy się wymienionym czynnikom.

  • Oświetlenie. Światło jest kluczowym składnikiem fotosyntezy, odpowiadającej za wytwarzanie składników pokarmowych i organicznych. Rośliny – w zależności od gatunku – potrzebują różnego natężenie światła. Jedne preferują miejsca zacienione, podczas gdy inne „żądają” ostrych promieni słonecznych.
  • Temperatura. Aby dostarczyć odpowiedniego ciepła - zapoznaj się z optimum termicznym. Najczęściej, wśród popularnych gatunków uprawnych, mowa o temperaturze w przedziale od 20 do 30 stopni.
  • PH gleby. Decyduje o żyzności gleby (wraz ze składem i próchnicą). To od tego parametru zależy m.in. skuteczność nawozów czy rozwój mikroorganizmów (tj. grzybów i bakterii). Najczęściej pożądanym pH jest od 5,5 do 6,5, który oznacza się jako „lekko kwaśne”. Uwaga – warto także sprawdzić, jakie pH ma woda, używana do podlewania roślin.
  • Zasolenie. Sole mineralne umożliwiają roślinom rozwój i wytwarzanie substancji odżywczych, które mają kluczowe znaczenie dla komórek transportujących.

Jak wpływać na czynniki egzogenne?

Na powyższe elementy – jako ogrodnik i rolnik – masz kluczowy wpływ. Jeśli więc zauważysz pewne nieprawidłowości – działaj! Im lepiej zadbasz o te aspekty, tym większe jest prawdopodobieństw, że nawozy czy środki ochrony roślin (https://wpolu.pl/category/srodki-ochrony-roslin) spełnią swoją główną rolę.

  • Światło: starannie wybieraj miejsce siewu roślin, wybierając wyłącznie przestrzeń nasłonecznioną. Wspomóc się możesz lampami na wzrost roślin, które docelowo mają zastąpić lub spotęgować działanie promieni słonecznych.
  • Temperatura: podobnie, jak w przypadku światła - posłużyć się możesz szklarniami lub lampami, które zwiększają temperaturę powietrza.
  • Nawadnianie: kontroluj pH, twardość wody oraz stopień mineralizacji, w zależności od uprawianych okazów. Dawkuj ilość wody i nie przelewaj plonów!
  • Nawożenie: sięgaj po naturalne lub sztuczne środki ochrony roślin, które spełnią potrzeby poszczególnych plonów. Zanim kupisz nawóz – przeczytaj dokładnie informację zawartą przez producenta, zapoznając się ze środkami ostrożności, umieszczonymi na etykiecie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej