Kodeks cywilny i przepisy – co można, a czego nie można wyciąć?

Kiedy widzimy, że nasze drzewo nieuchronnie zbliża się na działkę sąsiada, przede wszystkim warto z nim porozmawiać. Może okazać się, że właściciel sąsiedniego terenu nie ma nic przeciwko, aby część gałęzi wchodziła na jego posesję.

Może zdarzyć się też tak, że sąsiad pierwszy zauważyły, iż drzewo zaciemnia mu coraz więcej działki. Termin przycięcia gałęzi można wyznać nam ustnie lub na piśmie. Kiedy termin minie, może sam pozbyć się tego, co wchodzi na jego teren. Według kodeksu cywilnego (art. 150) może to zrobić, ponieważ ma do tego prawo. Co więcej, usunięte w ten sposób gałęzie, korzenie i owoce może sobie zatrzymać, ponieważ znajdują się na jego działce. Nie może zrywać owoców, które rosną na drzewie, ale te, które spadną na jego teren, możesz sobie pozbierać.

Jeśli w wyniku działań sąsiada, nasze drzewo zostanie uszkodzone, nie możemy oskarżyć go o zniszczenie rośliny, ponieważ działał zgodnie z prawem. Choć przecięte gałęzie lub korzenie mogą przyczynić się do obumarcia drzewa, sąsiad może to zrobić i nie poniesie żadnych konsekwencji. Skargę można zgłosić dopiero wtedy, gdy w czasie przycinania gałęzi ktoś uszkodzi nam płot. Dlatego warto wcześniej wziąć sprawy w swoje ręce.

Co zrobić, gdy drzewo przechodzi do sąsiada?

Stare drzewa są zazwyczaj bardzo rozłożyste i wysokie. Sąsiad, zamiast samodzielnie ściąć gałęzie, które wystają przez płot, możesz zgłosić sprawę do sądu. Zanim to zrobi, warto odkryć, dlaczego sąsiad nie chce naszej rośliny.

Ozdobne drzewo może mu się po prostu nie podobać. Wtedy trudno będzie dojść do porozumienia – najprawdopodobniej skończy się tym, że sami będziemy zmuszeni do podcięcia gałęzi, jednocześnie uważając na naszą roślinę.

Jeśli mamy ozdobne drzewo, które na jesień zrzuca sporo liści, możemy zaproponować sąsiadowi, że będziemy grabić liście z naszego drzewa na jego działce. Z kolei, gdy mamy owocowe drzewo, możemy mu pozwolić na zrywanie owoców, które znajdą się po jego stronie, jeśli w ten sposób miałby zgodzić się na pozostawienie rośliny w całości.

Sytuacja jest nieco inna, kiedy sąsiad nie życzy sobie, aby na jego teren padał cień drzewa z naszej posesji, ponieważ zagraża jego roślinom, które uwielbiają słońce. Jeśli nasze drzewo może przyczynić się do uszkodzenia ogrodu sąsiada, a ten wybierze drogę sądową, sąd może nakazać przycięcie lub całkowite usunięcie rośliny.

Jeśli zdecydujesz się na żywopłot (nadaje się do tego m.in. bukszpan wieczniezielony i żywotnik zachodni), to trzeba go odpowiednio przycinać, aby wracał do swojego pierwotnego kształtu. Żywopłot to dobry sposób na odgrodzenie się od sąsiada, jednak gałązki bukszpanu lub żywotnika nie powinny przechodzić na jego posesję. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji roślin.

Rośliny kwitnące i owocujące we wrześniu

W naszym ogrodzie mogą znajdować się różnego rodzaju rośliny. Jesienią kwitną piękne, kolorowe kwiaty, a owocuje część krzewów i drzew. W ten sposób możemy ładnie ozdobić działkę.

Do kwitnących jesienią roślin zaliczają się m.in.:

  • chryzantemy,
  • wrzosy pospolite,
  • rozchodniki okazałe,
  • astry,
  • zimowity jesienne.

Nie tylko kwiatki pięknie wyglądają we wrześniu. W przypadku owocujących drzew i krzewów są to m.in.:

  • dzika róża – czerwone owoce tego krzewu zawierają dużo witaminy C.
  • rokitnik pospolity (zwyczajny) – pomarańczowe owoce tej rośliny są źródłem wielu witamin i mikroelementów.
  • ostrokrzew kolczasty – czerwone owoce utrzymują się na krzewie przez całą zimę (jeśli nie ma mrozu), ale są trujące!
  • bez czarny – maleńkie owoce tego krzewu sprawiają, że pędy uginają się pod ich ciężarem.
  • mahonia pospolita – piękne, niebieskie owoce tego krzewu są jadalne (poza pestką).

Owocujące drzewa, które można posadzić na większych działkach, to np.:

  • jabłoń,
  • śliwa,
  • grusza,
  • kasztanowiec,
  • dąb,
  • jarzębina.

Te piękne rośliny ozdobią ogród, ale warto pamiętać, że niektóre owoce z tych krzewów i drzew nie są jadalne dla ludzi. Kwiaty również mogą stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub zwierząt. Zanim zdecydujesz się na jakąś roślinę, upewnij się, że wszystko o niej wiesz i masz odpowiednie warunki na to, aby ją zasadzić.

Co zrobić, gdy drzewo przechodzi do sąsiada? Przede wszystkim warto samemu zacząć rozmowę i spróbować dojść do porozumienia z sąsiadem. Może w zamian sąsiad poprosi nas o jakąś przysługę i pomoc w ogrodzie. Jeśli jest to osoba starsza, dla której problemem byłoby grabienie liści, możemy zaproponować swoje usługi w zamian za pozostawienie drzewa w całości. Gdy mamy owocowe drzewo, możemy pozwolić na to, aby sąsiad zbierał owoce bezpośrednio z gałęzi, które znajdują się po jego stronie płotu.

ikona podziel się Przekaż dalej