Co zrobić z choinką po świętach? Nie wyrzucaj! Daj jej drugie życie
Niezależnie od tego, czy w tym roku w twoim domu znalazła się żywa choinka w doniczce, czy też cięta, możesz dać jej drugie życie. Zanim zdecydujesz się wystawić drzewko na śmietnik, przeczytaj nasz artykuł. Są o wiele bardziej ekologiczne rozwiązania na ponowne wykorzystanie choinki. Niektóre wymagają mniejszego nakładu pracy, inne większego, ale z pewnością warto wybrać jedną z inspiracji i zrobić coś dobrego dla przyrody.
Z tego artykułu dowiesz się:
Z choinką w donicy poczekaj do wiosny
Choinka w donicy, o ile tylko odpowiednio o nią zadbasz, spokojnie przeczeka do wiosny, kiedy to będzie można wysadzić ją do gruntu. To najlepszy sposób dla osób z własnym ogrodem – drzewko nie ląduje w koszu, a ty zyskujesz nową roślinę ozdobną.
Ponieważ sadzenie choinki przeprowadza się wiosną, tuż po świętach konieczne jej przeprowadzenie jej aklimatyzacji. Wystaw choinkę na balkon lub wynieś do ogrodu, ale jeśli panują silne mrozy, konieczne będzie przetrzymanie drzewka w pomieszczeniu przejściowym, na przykład w garażu czy piwnicy. Ważne, by temperatura otoczenia wynosiła nie mniej niż około 5 stopni Celsjusza i nie więcej niż około 10.
Po zakończeniu mrozów drzewko może już czekać na wysadzenie w ogrodzie. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu! Jeśli przechowujesz iglaka na balkonie, zabezpiecz go przed mrozem słomą, kartonami lub włókniną.
Nie zniechęcaj się, jeśli nie posiadasz ogrodu! Znajdź lokalne grupy i zapytaj sąsiadów, czy nie chcą przygarnąć drzewka do posadzenia na swojej działce.
Posadź drzewko w lesie w porozumieniu z nadleśnictwem
To kolejny sposób na uratowanie choinki w doniczce. Jeśli nie dysponujesz ogrodem i nie masz komu oddać drzewka, pomocy możesz szukać w lokalnym nadleśnictwie. Zdecydowanie nie rób samowolki i nie sadź choinki na własną rękę. Skontaktuj się z leśniczym i dowiedz się, w którym miejscu w twojej okolicy możesz posadzić drzewko. Często nadleśnictwo informuje o takiej możliwości na swojej stronie internetowej i podaje dokładną lokalizację. Samo wysadzenie drzewka jest już po twojej stronie, ale żeby móc to zrobić, musisz wiedzieć gdzie.
UWAGA! W lesie mogą być sadzone wyłącznie gatunki rodzime, czyli świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Warto o tym pamiętać już podczas zakupu drzewka przed świętami.
Ciętą choinkę wykorzystaj w uprawach w ogrodzie
Gałązki choinki doskonale nadadzą się jako osłonki do roślin zimujących w ogrodzie. Możesz nimi także zabezpieczyć krzewy i rośliny zimujące na balkonie. W ten sposób zapewnisz im dobrą i naturalną ochronę przed mrozem.
Z igieł i drobnych gałązek możesz również przygotować kompost, który posłuży jako wartościowy nawóz pod uprawę roślin. Świetnie sprawdzi się w gruncie pod inne iglaki, a także w przypadku innych roślin kwasolubnych, jak między innymi wrzosy i wrzośce, gatunki hortensji, a także pod różaneczniki i magnolie. Nadal, jeśli nie posiadasz własnego ogrodu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapytać sąsiadów – być może któryś z nich chętnie przyjmie drzewko na swoją działkę i wykorzysta ponownie.
Choinka ku radości zwierząt w ZOO
Niektóre ogrody zoologiczne przyjmują cięte choinki jako pokarm dla zwierząt lub ciekawą zabawkę na wybiegu. Jeśli masz w pobliżu ZOO, sprawdź koniecznie najświeższe informacje na stronie internetowej oraz posty na kontach w social mediach. Być może znajdziesz tam wiadomość o prowadzonej zbiórce. Zanim jednak udasz się do ogrodu, upewnij się, że zbiórka na pewno jest prowadzona oraz że trwa nadal. Nie ma nic gorszego niż pozbywanie się problemu poprzez podrzucanie go innym.
Co ważne, drzewka oddawane do ogrodu zoologicznego muszą być świeże i posiadać igły. Nie zwlekaj zatem zbytnio z rozebraniem choinki. A skoro już o tym mowa, przed oddaniem drzewka upewnij się, że nie pozostały na nim żadne fragmenty ozdób i inne potencjalnie niebezpieczne dla zwierząt elementy.
Poszukaj zbiórki w twojej okolicy
Choinkę możesz oddać nie tylko do punktu zbiórki odpadów, lecz także w miejsce, gdzie drzewka są zbierane celem ich dalszego wysadzenia. Wracając zatem to choinki w doniczce, również bez ogrodu i możliwości posadzenia na własną rękę w lesie możesz jej dać drugie życie.
Akcje zbiórki choinek po świętach są przeprowadzane w wielu dużych i średnich miastach w Polsce, a nierzadko także lokalnie, w małych miejscowościach. Wszystko zależy od organów władzy i działaczy na danym terenie, ale warto śledzić strony gmin, powiatów i województw oraz zasięgać informacji u źródła na własną rękę. Na przykład w Warszawie zbiórka odbywa się w głównej siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170, a w Łodzi choinki w doniczkach można oddać do Ogrodu Botanicznego. Z pewnością łatwo wyszukasz niezbędne informacje także dla swojego regionu.
Takie choinki po odbiorze w miastach są dokładnie sprawdzane pod kątem ich kondycji, a następnie zimowane i wiosną wysadzane na zielonych terenach miejskich. Zanim zdecydujesz się wyrzucić choinkę, koniecznie poszukaj możliwości, by dać jej drugie życie!
Jeśli naprawdę nie masz innego wyboru, sprawdź także: gdzie wyrzucić choinkę po świętach.