Corokia w domu – kilka słów o gatunku

Corokia (Corokia Cotoneaster) – wygląd rośliny

Corokia to mało znana roślina doniczkowa. W naturze jest to wiecznie zielony krzew, który ma niezwykły wygląd. Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii, gdzie staje się dość dużym krzewem. W Polsce pojawia się rzadko i może być uprawiana wyłącznie w doniczce. Nosi tutaj nazwę krzewu zygzakowatego, ponieważ ma bardzo charakterystyczny pokrój.

Wszystko za sprawą jej gałązek – są one nierówne, kierują się w różne strony. Na dodatek pędy pokryte są drobnymi listkami, które są rozsiane bardzo rzadko po całych łodygach. Brzmi to niezbyt atrakcyjnie, ale jest inaczej. Tak naprawdę drobne listki wyglądają wspaniale, a corokia wygląda jak najbardziej skomplikowane drzewko bonsai. To niewielka roślina doniczkowa, najczęściej pędy dorastają do 45-50 cm wysokości.

Roślina idealnie wygląda w nowoczesnych mieszkaniach. Jest świetnym elementem dekoracyjnym do minimalistycznych wnętrz, ponieważ przywodzi na myśl japońskie drzewka bonsai. Niezwykła roślina wzbudza zainteresowanie i ładnie się prezentuje. Warto jednakże pamiętać, że roślina jest bardzo rzadka i niełatwo dostać ją w Polsce. Z pewnością nie kupisz jej w standardowych kwiaciarniach, ale czasami sadzonki pojawiają się na aukcjach internetowych. Cena małej sadzonki o wysokości 12-15 cm to około 70 zł, jednakże naprawdę warto.

Roślina doniczkowa corokia – odmiany

Corokia występuje w kilku odmianach. Jednakże większość z nich nie pojawia się w sprzedaży, a w sklepach w Polsce pojawia się głównie jedna: corokia silver, czyli dokładnie ‘Maori Silver’. Jest to odmiana o ciekawych srebrzystych pędach. Drobne, rzadkie liście ładnie na niej wyglądają. Typową cechą tej odmiany jest tendencja do rozkładania się pędów na bokach. Czasami w sklepach można znaleźć bardzo podobną ‘Maori Green’, która jednakże różni się kolorem pędów – jest on wyraźnie zielony.

Roślina ma jednak o wiele więcej odmian. Za granicą bez problemu kupisz odmianę corokia ‘Silver Ghost’. To odmiana o wyraźnie srebrzystym kolorze, jest on widoczny także jako delikatny nalot na listkach. Wspaniale się prezentuje, jednakże trudno jest ją znaleźć w sklepach. Jeśli tylko masz taką możliwość – warto ją kupić, ponieważ jest naprawdę zachwycająca.

Corokia – uprawa w mieszkaniu

Corokia (Corokia cotoneaster) w domu

Corokia to roślina, której trzeba zapewnić szczególne warunki, by mogła bez problemu i dobrze się rozwijać. Przede wszystkim należy pamiętać, że corokia lubi stanowisko jasne, ale nie może być ono bezpośrednio nasłonecznione. Zbyt dużo słońca może przesuszać pędy i powodować obrażenia na listkach, co nie prezentuje się najlepiej. Corokia nie powinna stać w kuchni, ponieważ, jak większość kwiatów doniczkowych, nie będzie czuła się za dobrze przy wyziewach z kuchenki gazowej.

Corokia może być uprawiana na balkonie. Może tam stać w półcieniu przez całe wakacje. Jednakże, mimo że corokia generalnie wytrzymuje spadki temperatury do 0 stopni Celsjusza, należy zabrać ją z balkonu najpóźniej do końca sierpnia. Inaczej może zacząć marnieć i straci swój piękny pokrój. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roślinach oczyszczających powietrze w domu?

Najlepsze podłoże dla corokii

Corokia to roślina, która wymaga szczególnego podłoża. Przede wszystkim musi być ono naprawdę dobrze przepuszczalne – wymieszane z piaskiem lub drobnymi kamyczkami. Warto dodać na dno doniczki także warstwę drobnych kamyczków lub specjalnego drobnego granulatu ogrodniczego. Inaczej w podłożu będzie za dużo wody, a to czynnik, który może najbardziej zaszkodzić roślinie. Corokia bardzo źle reaguje na nadmiar wody w doniczce, zwłaszcza zimą.

Ziemia powinna być także odpowiednio żyzna i próchnicza. Roślina może potrzebować znacznie więcej składników odżywczych, żeby się dobrze rozwijać. Doniczka nie musi być za duża. Roślina jest dość wysoka, ale ma niezbyt rozbudowany system korzeniowy, dlatego najlepiej sprawdzi się w wąskich, ale dość wysokich pojemnikach.

Corokia cotoneaster – pielęgnacja krok po kroku

Pielęgnacja corokii – podlewanie i nawożenie

Corokia wymaga regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu – podaje się roślinie małe porcje wody, by podłoże było cały czas lekko wilgotne, ale nie mokre. Nadmiar wody należy od razu odlać z podstawki, żeby podłoże nie było zbyt mokre. Przed kolejnym podlaniem podłoże musi całkowicie przeschnąć.

Roślina wymaga także nawożenia. Podaje się jej środek do roślin doniczkowych od kwietnia do września. Najczęściej nawozi się ją co 2-3 tydzień przy podlewaniu, jednakże dawkowanie jest zależne od wielu czynników, więc należy sprawdzić zalecenia producenta. Czasami środki mają przedłużone działanie i używa się ich jedynie co 100 dni, czyli mniej więcej 2 razy w sezonie. Młodych roślin nie należy nawozić – przez pierwszy rok po zakupienia młodego egzemplarzu nie podaje się preparatów nawozowych, ponieważ roślina najczęściej jest zasilona środkiem startowym. Warto o tym pamiętać, ponieważ corokia może być podatna na przenawożenie.

Zimowanie corokii krok po kroku

Corokia pochodzi z klimatu Australii, dlatego konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury. Powinno się znaleźć do niej jasne miejsce, ale z rozproszonym światłem (na przykład przy oknie zasłoniętym gęstą firanką). Temperatura w okresie zimowania powinna wynosić od 5 do 15 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze corokia przetrwa, jeśli jednakże przejdzie okres spoczynku będzie kwitnąć, obsypując się drobniutkimi, żółtymi kwiatuszkami.

Po zimie, wczesną wiosną należy przycinać roślinę. Corokia powinna mieć skrócone pędy i jest co do tego bardzo tolerancyjna. Można dowolnie kształtować jej pokrój, dzięki czemu bez problemu można stworzyć niezwykłe, minimalistyczne drzewko bonsai.

ikona podziel się Przekaż dalej