Cukinia - uprawa, pielęgnacja, najlepsze przepisy i dania z cukinii

Warzywa dyniowate zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Duży wpływ mają na to ich walory smakowe. Co ważne, interesujące nas gatunki są niskokaloryczne. Jedną z takich roślin jest cukinia. Można bez większych problemów uprawiać ją samodzielnie w ogrodzie. Jakie ma wymagania stanowiskowe i uprawowe? Na jakie dania z cukinii warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Cukinia – wymagania uprawowe i wartości odżywcze

Cukinia jest jedną z popularniejszych odmian dyni zwyczajnej. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej oraz Meksyku. Odmiany, które przywędrowały do polski wyselekcjonowano we Włoszech. Opisywana roślina odznacza się krzaczastym pokrojem. Charakterystyczne są też jej dekoracyjne, półokrągłe lub sercowate, wcinane liście. Poza liśćmi uwagę zwracają duże, pojedyncze, rozdzielnopłciowe żółte kwiaty. Warto dodać, że są jadalne. Owoce cukinii są silnie wydłużone, osiągają 10-40 cm długości. Przeważnie są ciemnozielone, rzadziej żółte lub pomarańczowe. Mogą ważyć nawet do 3 kg.

Jeszcze przed sadzeniem cukinii ziemia powinna zostać zaprawiona kompostem lub obornikiem. Optymalne stanowisko dla tej rośliny jest mocno nasłonecznione. Cukinia wydaje plony w temperaturze 20-25°C. Ziemia musi być żyzna, próchniczna i wilgotna, lecz nie podmokła. Jeśli chodzi o pielęgnację, najważniejsze zabiegi to regularne podlewanie i nawożenie. Dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci stosuje się ściółkowanie. Do zasilania rośliny w składniki pokarmowe najlepiej wykorzystać kompost lub wieloskładnikowe nawozy mineralne. Nie można też zapominać o odchwaszczaniu. Chwasty szkodzą młodym cukiniom i są nosicielami chorób grzybowych.

Cukinia ma szerokie zastosowanie kulinarne. Zanim jednak przytoczymy przepisy kilka słów o wartościach odżywczych. Przede wszystkim cukinia jest lekkostrawnym i niskokalorycznym warzywem. Zawiera wiele minerałów, w tym potas, żelazo, magnez, fosfor i sód. Poza tym stanowi źródło witamin C, K, PP oraz B1. Do tego dochodzi też beta karoten, kwas foliowy, ryboflawina i niacyna. Cukinia odkwasza organizm i dobrze wpływa na procesy trawienne. Jej spożywanie jest polecane cukrzykom, ponieważ ma niski indeks glikemiczny. Teraz przed nami ciekawe przepisy.

Przepisy kulinarne na dania z cukinii

Jak już wspominaliśmy, cukinia jest chętnie wykorzystywana w kuchni. Nie sposób w jednym artykule opisać wszystkie potrawy, bowiem jest ich cała masa. Sprawdzimy, więc łatwe przepisy na pyszności z cukinii. Bardzo szybką do przygotowania propozycją jest sałatka z surowego, młodego warzywa. Pozostałe składniki to na przykład sok z cytryny, ser feta, oliwa, czosnek, rukola, bazylia i oregano. Oczywiście ten zestaw można modyfikować według uznania. Przygotowanie sałatki tego typu trwa około 15 minut. Jest to, więc bardzo szybki przepis. Kluczem do sukcesu jest zamarynowanie cukinii w zalewie z soku z cytryny i oliwy.

Czas na kolejne łatwe dania. Jednym z nich są placki z tartej cukinii. Warzywo trzeba zetrzeć na tarce, na grubszych lub drobniejszych oczkach, i odsączyć nadmiar wody. Do uzyskanej masy dodaje się jajka, mąkę i przyprawy. Po tym pozostaje tylko smażenie. Do masy można dodać też inne warzywa, najlepiej sprawdzają się zestawienia z dynią, patisonem lub marchewką. Potrawy z cukinii tego typu można wykonać bardzo szybko. Ciekawie wypada cukinia połączona z mięsem mielonym w formie kotlecików. Istnieje też inna wersja, w tym wypadku mięso zastępuje się gotowanym jajkiem. W jeszcze innym wariancie zamiast jajka używa się pieczonej marchewki lub buraka.

Stosunkowo łatwe dania z cukinii to gulasze, w tym leczo, oraz zapiekanki. Opisywane warzywo można też grillować, co daje ciekawe efekty. Równie interesujące są nadziewane cukinie. Okazy średniej wielkości należy wydrążyć za pomocą łyżeczki. Następnie nadziewa się je różnymi składnikami. Takimi jak chociażby mięso mielone czy duszone warzywa z dodatkiem sera. Szczególnie polecany jest parmezan lub mozzarella. Całość trzeba zapiekać w piekarniku w temperaturze około 200°C lub na grillu na tackach.

Opisaliśmy już część pyszności z cukinii a kolejne przed nami. Nie można oczywiście zapominać o klasycznych zupach oraz kremach. Do tej pory skupialiśmy się na owocach rośliny a warto wiedzieć, że kwiaty również są jadalne. Oczyszczone świeże płatki, zaraz po zebraniu można przesmażyć po zamoczeniu w gęstym cieście naleśnikowym. Kolejną opcja jest nadziewanie kwiatów. Tu możliwości jest kilka. Wykorzystuje się pastę z cieciorki, mięso mielone itp. To tylko nieliczne potrawy z cukinii jest ich, bowiem znacznie więcej. Warto przy tym eksperymentować i szukać nowych rozwiązań.

Zimowe przetwory z cukinii

Przepisy kulinarne przytoczone powyżej dotyczyły dań obiadowych. Teraz zajmiemy się przetworami do słoików. Cukinia świetnie nadaje się do zamarynowania na zimę. Najpopularniejszą propozycją jest sałatka z cukinii. Dodatkowe składniki to cebula, marchewka, papryka, jeśli ktoś lubi to papryczki chili. Po pokrojeniu i umieszczeniu w słoikach całość zalewa się marynatą. W jej skład wchodzi ocet, woda, cukier, pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy. Jak widać ta receptura reprezentuje łatwe przepisy.

W domowej spiżarni powinno znaleźć się również leczo z cukinii. Poza głównym składnikiem do jego wykonania potrzebna jest różnokolorowa papryka, pomidory, cebula, czosnek. Oczywiście ogromne znaczenia mają przyprawy, to one nadają potrawie charakteru. Najczęściej stosowane to papryka chili lub ostrzejsza, pieprz cayenne, liść laurowy, ziele angielskie, zioła prowansalskie. Może nie jest to szybki przepis, ale z całą pewnością warto z niego skorzystać.

Cukinia może być marynowana w formie sałatki lub też samodzielnie. Ciekawym rozwiązaniem jest poddanie jej kiszeniu, podobnie jak ogórki. Pokrojone kawałki warzywa umieszcza się w słoiku razem z koprem, liśćmi chrzanu, kawałkami chrzanu i czosnkiem. Zalewa ma praktycznie ten sam skład, co klasyczna marynata do ogórków. Podane tu przepisy nie należą do najtrudniejszych. Każdy może się o tym przekonać. Zachęcamy do podawania cukinii pod najróżniejszymi postaciami.