Cynia daliowa - co warto wiedzieć?

Cynie daliowe składają się z wyprostowanych łodyg, które otoczone są jajowatymi liśćmi ułożonymi parami. Łodygi są niepodzielne oraz mają gładkie brzegi, a także jasnozielony kolor. Kwiaty będące bardzo okazałymi rozwijają się na końcówce tego sztywnego pędu. Jak to bywa w przypadku wszystkich kwiatów z rodziny astrowatych, kwiaty są zebrane w tzw. koszyczki. Nasiona kwiatów zamieniają się w przepiękne kwiatostany, które przybierają kolor pomarańczowy, czerwony (Lawa), żółty, fioletowy (Purple Prince), różowy (Morena) oraz biały. Cynia ogrodowa dorasta w ogrodzie do nawet 90 cm wysokości, z kolei jej kwiaty osiągają średnicę nawet do 15 cm.

Cynie daliowe kwitną od czerwca aż do późnej jesieni. Doskonale sprawdzają się również jako… kwiat cięty! Można z nich bowiem zrobić wspaniałe i „przyjemne dla oka” bukiety do domu. W wazonie wytrzymują nawet dwa tygodnie! Zatem nic dziwnego, że ludzie bardzo często ustawiają te kwiaty we flakonach. Nie dość, że długo można się nimi cieszyć, to na dodatek kwiaty cynii daliowej wspaniale się przy tym prezentują! A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyjątkowych kompozycjach kwiatowych?

Ceny nasion cynii daliowej kształtują się w okolicy 2-4 zł / 1g.

Uprawa oraz pielęgnacja cynii daliowej

Cynia ogrodowa najchętniej i najszybciej rosnąć będzie w pełnym słońcu – ciepłe i nasłonecznione miejsce to istotny warunek, żeby nasiona kwiatów mogły się szybko rozwinąć. Cynia daliowa wymaga żyznej gleby, będącej jednocześnie niezbyt lekką i przepuszczalną, ale zarazem dość wilgotną. Lepiej nie sadzić nasion w gliniastej glebie – choć i w takim przypadku znajdzie się jakieś rozwiązanie. Możesz bowiem poprawić strukturę podłoża, dając do niego piasku oraz… kompostu. Ważne, żeby ziemia była możliwie bogata w składniki odżywcze – wówczas kwiaty nie będą potrzebowały być stale nawożone. Jeżeli gleba jest trochę słabsza, uprawa będzie jednak wymagała nawożenia – najlepiej wtedy, gdy cynie w ogrodzie wejdą w okres kwitnienia.

Kolorowe kwiaty cynii daliowej
Cynia daliowa – uprawa, pielęgnacja, rozstawa, cena nasion i sadzonek

Jeżeli chodzi o pielęgnację kwiatów, nie jest ona bardzo skomplikowana i raczej ogranicza się do wyłącznie jednej czynności. Ten kwiat cięty wymaga bowiem dość systematycznego usuwania przekwitłych kwiatostanów –pozwoli to na zawiązywanie kolejnych, przez co cynia daliowa będzie kwitnąć przez długi czas. Oczywiście, w czasie gorącego lata czy bardziej suchych dni należy podlewać roślinę – musi ona bowiem mieć stale wilgotne podłoże. Ważne, żeby gleba była nawadniania równomiernie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jednorocznych.

Cynia daliowa - nasiona kwiatów a rozmnażanie

Uprawa cynii daliowej wiąże się również z jej rozmnażaniem. Odbywa się to przez wysiew nasion. Całe szczęście, nasiona kwiatów cynii daliowej kiełkują dość łatwo i szybko rosną, ale potrzebują do tego możliwie jak najwięcej ciepła. Właśnie dlatego często uprawia się je z rozsady, uprzednio przygotowanej w ciepłym miejscu. Taki „patent” pozwala na wysiew nasion dość wcześnie, bo już ok. 6 tygodni przed głównym wysadzeniem! Nasiona kwiatów należy wysiewać pod koniec marca do osobnych doniczek, które wypełnione będą wilgotną glebą. Nie można jednak zagłębiać nasion w ziemi, ale tylko przysypać je bardzo cieniutką warstwą piasku. Pojemniki należy ustawić w ciepłym i możliwie dobrze nasłonecznionym miejscu – jednak trzeba unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Oczywiście gleba musi być stale nawadniana, a temperatura kształtować się między 18 a 20 st. C.

Efekt możesz zauważyć już po… tygodniu! Kiedy wyrośnie już pierwsza para tych właściwych liści, przenieś roślinę do osobnej doniczki. Z kolei na stałe miejsce (np. w ogrodzie) możesz przesadzić cynie daliowe dopiero po 15 maja, kiedy przymrozki całkowicie znikną. Ważne jest, żeby wcześniej cynia ogrodowa została odpowiednio zahartowana – musi przyzwyczaić się do zewnętrznych warunków, w jakich od tego momentu będzie rosnąć. Dobrze jest przygotowywać ją na zmianę miejsca przez okres ok. 2 tygodni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dalii ogrodowej?

A może tak… wysiew do gruntu?

Oczywiście, możesz spróbować wysiać cynie w ogrodzie bezpośrednio do gruntu. Należy to jednak zrobić dopiero w drugiej połowie maja – jak już wspominaliśmy, przymrozki muszą całkowicie zniknąć. Nasion nie można wysiać wcześniej i lepiej się o to nie połakomić – przy zbyt niskiej temperaturze do rozwijania się cynia daliowa wcale nie będzie kiełkować, a siewki zwyczajnie… umrą.

Jeżeli posadziłeś kwiaty zbyt gęsto, konieczne może okazać się przerwanie rośliny. Oczywiście, nie mowa tu o uszkodzeniu kwiatów, ale o przesadzeniu ich w inne miejsce. Cynie ogrodowe znoszą to dość dobrze, więc nawet w okresie kwitnienia nie będzie z tym większego problemu. Kwiaty cynii daliowej będziesz mógł zobaczyć po ok. 3 miesiącach od daty siewu! Sprawdź także ten artykuł o uprawie dalii w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej