Cynia wytworna - co warto wiedzieć?

Jak wygląda daliowa cynia ogrodowa?


Cynia wytworna znana również jako zinnia elegans tworzy wyprostowane łodygi, wzdłuż których parami ułożone są jajowatego kształtu liście. Nie są one podzielne i mają gładkie brzegi oraz dość intensywną, jasnozieloną barwę. Na ich końcach rozwijają się z kolei bardzo piękne kwiaty – są one zebrane w koszyczki, popularne także w innych kwiatach astrowatych. Cynia ogrodowa posiada nasiona w różnych kolorach, jednak najbardziej znane są fioletowe, czerwone, pomarańczowe, różowe, białe oraz żółte. Cynie doskonale sprawdzają się jako kwiat cięty. Dlaczego? Otóż wytrzymują w wazonie nawet… 2 tygodnie!

Cynia ogrodowa i jej uprawa

Zinnia elegans najlepiej czuje się w pełnym słońcu, ponieważ bardzo lubi ciepło. Rozstawa wymaga żyznej gleby, jednak nie może ona być ani zbyt lekka, ani przepuszczalna. Ważna jest jednak na pewno jej wilgotność. Nie należy jednak sadzić cynii wytwornej w podłożu gliniastym! Oczywiście, możesz zrobić to wyłącznie, gdy poprawisz strukturę takiej gleby, np. poprzez dodanie piasku oraz kompostu. Bogata w składniki odżywcze gleba nie będzie wymagała nawożenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie cynii daliowej?

Jeśli chcesz uzyskać lepsze kwitnienie, dokarmiaj cynie w okresie rozwijania się jej pąków – najlepiej co kilka tygodni. Pielęgnacja kwiatów nie należy do skomplikowanych – polega ona wyłącznie na usuwaniu przekwitłych części i podlewaniu, głównie w okresach suszy. Nie należy jednak przesadzać z nawadnianiem gleby, gdyż zgnilizna może wówczas zaatakować pędy i korzenie. Wówczas roślina… spleśnieje.

Cynia wytworna a rozmnażanie

Robi się to poprzez wysiew nasion – łatwo bowiem kiełkują i wzrastają. Najczęściej rozmnażanie zaczyna się z rozsady w ciepłym pomieszczeniu. Taka metoda pozwala na wysiew nasion dosyć wcześnie, bo ok. 6 tygodni przed planowanym wysadzaniem ich. Podłoże musi być wilgotne, jednak nie można zagłębiać w nim nasion – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie delikatne przysypanie ich piaskiem. Ważne, by pojemniki z cynią stały w ciepłym i naświetlonym miejscu, jednak nie bezpośrednio wystawione na słońce.

Różowa cynia wytworna z łaciny zinnia elegans jako popularna cynia ogrodowa oraz jej uprawa, rozstawa i pielęgnacja w ogrodzie
Cynia wytworna – wysiew, uprawa, pielęgnacja i rozstawa pięknego kwiatu

Kiedy już wyrosną pierwsze liście, należy przesadzić roślinę do osobnej doniczki. Na stałe miejsce możesz posadzić cynię dopiero po 15 maja, kiedy na pewno znikną przymrozki. Należy jeszcze zahartować roślinę przed panującymi warunkami zewnętrznymi – ok. 2 tygodnie przed jej posadzeniem w glebie na zewnątrz. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jednorocznych.

Cynia ogrodowa - polecane odmiany i porady

Jakie są odmiany cynii wytwornej?

Cynia wytworna jest gatunkiem najbardziej powszechnym. Jest ona m.in. miniaturowa, osiągająca ok. 30cm wysokości, ale i naprawdę wysoka – rosnąca nawet do 100cm! Kwiatostany tych cynii różnią się zazwyczaj także swoją formą – są pojedyncze, pełne bądź półpełne. Wśród kolorów jakie posiada ten uroczy kwiat cięty są barwy zarówno intensywne, jak i delikatne oraz pastelowe. Cynię wytworną podzielono na grupy – wszystko ze względu na jej… budowę.

  • cynia daliowa – dorasta do 90 cm i ma okazałe kwiaty,
  • cynia chryzantemowa – dorasta do 60 cm i również posiada bardzo okazały kwiatostan,
  • cynia kaktusowa – osiąga zazwyczaj ok. 80 cm i zwana jest także cynią igiełkową. Najczęściej sprzedawana jest w mieszankach wielokolorowych roślin (np. w barwach pastelowych). Czasem można trafić na nasiona pojedyncze o intensywnych barwach (np. pomarańczy),
  • cynia pomponowa – nie przekracza 50 cm wysokości, zatem jest rośliną dość niską w porównaniu do poprzednich cynii wytwornych. Jej kwiaty są pełne i drobne, zazwyczaj w dość mocnych kolorach,
  • cynia wąskolistna – często nazywana jest także cynią meksykańską albo cynią Haagego. Jej pokrój jest niski i krzaczasty oraz… jeszcze mniejszy od cynii pomponowej! Osiąga ona bowiem maksymalnie 40cm wysokości. Kwiat ma zazwyczaj barwę żółtą, białą bądź pomarańczową – co świetnie kontrastuje z koszyczkiem cynii, będącym barwy brązowej. Cynia wąskolistna kwitnie bardzo długo i obficie, zazwyczaj od lipca aż do pierwszych przymrozków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie dalii ogrodowej?

Dlaczego warto uprawiać cynie w ogrodzie?

Chociażby dlatego, że cynia wytworna pięknie kwitnie w sprzyjających warunkach, a w trakcie ciepłego lata od czerwca czasem aż do grudnia! Cynie posiadają w Polsce już swoją wierną grupę miłośników, którzy bardzo kochają ten kwiat cięty za wspaniałą urodę i niesamowite kolory. Jeżeli posiadasz w swoim ogrodzie odpowiednie warunki i chcesz nadać mu nietuzinkowy wyraz, koniecznie spróbuj uprawy tych interesujących roślin. Może się bowiem okazać, że szybko staniesz się ich fanem i będziesz uprawiał je każdego roku!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny