Pielęgnacja cyprysów w domu – jak dbać o cyprysy?


Cyprysy wielkoszyszkowe do domowej uprawy najbezpieczniej nabyć w sklepie ogrodniczym, co gwarantuje otrzymanie zdrowej rośliny. Cyprys w doniczce może osiągnąć 250 cm, ale zabierze to Cupressus macrocarpa nawet 20 lat. W warunkach naturalnych dorasta do 20 m wysokości. Cyprys domowy jest wiecznie zielonym drzewkiem o smukłym pokroju i łuskowatych szpilkach. Często, w czasie bożonarodzeniowych świąt niewielki cyprysik domowy zastępuje tradycyjną choinkę.

Cyprysik domowy nie lubi wysokich temperatur. Na zimę najlepiej przenieść doniczki do pomieszczeń, w których panuje około +10 stopni Celsjusza. Jeśli dysponujemy jedynie mocniej ogrzewanymi wnętrzami, wystawmy cyprys na balkon, zabezpieczając go dobrze przed niskimi temperaturami. Latem dobrze wystawić rośliny do ogrodu lub na balkon, nie narażając ich na bezpośrednie nasłonecznienie. Przy braku odpowiedniej ilości światła, gałązki drzewka zaczną tracić intensywne ubarwienie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cyprysach.

Pielęgnacja cyprysów w domu wymaga dbałości o ciągle wilgotne podłoże oraz zraszania gałązek miękką wodą. Odpowiednie podlewanie jest podstawowym warunkiem udanej hodowli – przy niedostatecznie wilgotnym podłożu, cyprys zacznie usychać. Obumarłe gałązki rośliny nie regenerują się. Cyprys domowy dobrze rośnie w żyznej glebie, którą stanowi mieszanka ziemi kompostowej z torfem. Tak jak wszystkie iglaki, preferuje glebę o odczynie kwaśnym, o pH 5-6.

Cyprys domowy w doniczce - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania
Cyprys domowy w doniczce przepięknie się prezentuje. Ma jednak dość duże wymagania a pielęgnacja może być skomplikowana

Od marca do września, w odstępie około miesiąca, należy cyprysy zasilać płynnym nawozem. Młode rośliny doniczkowe przesadzamy do większych pojemników co dwa-trzy lata, natomiast starsze – rzadziej, według potrzeb cyprysa. Odpowiednio duży rozmiar donicy zapewni korzeniom prawidłowy rozwój. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie cyprysa wielkoszyszkowego?

Cyprys domowy Cupressus macrocarpa – atrakcyjne odmiany

Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’ – to popularna odmiana cyprysów do uprawy w doniczce. Złociste szpilki cyprysa wydzielają przyjemny cytrynowy aromat. Chociaż w naturalnym środowisku Kalifornii, skąd pochodzi cyprys wielkoszyszkowy, drzewo wytwarza ładne brązowe kuliste szyszki, rośliny doniczkowe, niestety, szyszek nie zawiązują. Cyprys domowy zapewni nam zdrowy mikroklimat, a odpowiednio formowany, stanie się pięknym bonsai. ‘Goldcrest’ wymaga dbałości o dostateczne podlewanie oraz właściwą temperaturę w pomieszczeniu. Sprawdź także artykuł o iglakach na skalniak.

Cupressus macrocarpa ‘Saligna Aurea’ – jest atrakcyjnym drzewkiem o jaskrawym złocistym wybarwieniu szpilek. W sprzyjającym klimacie szybko staje się okazałym drzewem, o luźnym pokroju.

Cupressus macrocarpa ‘Karoonda’ – to cyprys o kolumnowym pokroju i soczyście zielonymi szpilkami.

Zanim zdecydujemy się na uprawę cyprysów w doniczce warto zasięgnąć fachowej porady, jak dbać o cyprysy, by zachwycały urodą i pozostawały w dobrej kondycji. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jałowcach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny