Cyprysik nutkajski – wymagania

Uprawa i warunki glebowe dla cyprysów

Uprawa cyprysików nutkajskich nie sprawia wielu problemów. Jeśli zapewnimy im odpowiednie stanowisko i podłoże na etapie sadzenia, te rośliny iglaste z pewnością odwdzięczą się szybkim wzrostem i pięknym wyglądem.

Do prawidłowego rozwoju cuprys nutkajski potrzebuje żyznej i urodzajnej gleby o lekko kwaśnym odczynie, wówczas jego roczne przyrosty są duże. Niemniej jednak roślina dobrze radzi sobie również na mniej zasobnych glebach. Ważne jest, aby podłoże było przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

Cyprysik nutkajski najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Ze względu na jego doskonałą mrozoodporność może być uprawiany na terenie całej Polski. Najczęściej można go spotkać w parkach i ogrodach. Swoim nietuzinkowym pokrojem dodaje oryginalności i niezwykłego charakteru każdemu miejscu, gdziekolwiek zostanie posadzony. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie cyprysików.

Cyprys nutkajski - zabiegi pielęgnacyjne


Cyprys nutkajski nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jego cięcie ogranicza się tylko do usuwania uschniętych gałązek. Zabieg ten nawet nie jest wskazany, gdyż cięcie mogłoby zaburzyć naturalny pokrój rośliny.

Cyprys nutkajski powinien być regularnie podlewany i nawożony. Podlewanie nie może być zbyt obfite, ale nie powinniśmy dopuszczać do całkowitego wyschnięcia gleby. Nawożenie najlepiej wykonywać dwukrotnie w ciągu roku. A może zainteresują cię także te artykuły o jałowcach?

Pierwszy zabieg najlepiej wykonać wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Kolejne nawożenie przeprowadzamy latem, jednak nie później niż do połowy sierpnia. Te rośliny iglaste muszą mieć bowiem dostateczną ilość czasu, aby ich młode pędy zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy. W przeciwnym wypadku mogłyby przemarznąć.

Cyprys nutkajski jest bardzo dobrej ładną rośliną. Niektóre odmiany mają o wiele ciekawsze kolory liści i ładny pokrój
Cyprysik nutkajski - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby

Cyprysik nutkajski chamaecyparis nootkatensis - choroby i szkodniki

Cyprysik nutkajski może być atakowany zarówno przez choroby grzybowe, jak i przez szkodniki. Do najczęstszych chorób cyprysów należą: opieńkowa zgnilizna korzeni, szara pleśń i zamieranie pędów. Choroby te są wywoływane przez patogeny grzybowe. Opieńkowa zgnilizna korzeni objawia się żółknięciem i brązowieniem łusek, a w konsekwencji zamieraniem całej rośliny. Podobne objawy można obserwować na roślinach dotkniętych chorobą o nazwie „zamieranie pędów”. Zamieranie pędów rozpoczyna się od wierzchołka rośliny i posuwa się w dół. Pędy najpierw żółkną, a z czasem zamierają. Choroba rozwija się zazwyczaj na egzemplarzach uszkodzonych podczas zimy lub tych, które rosną w złych warunkach. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na drzewa iglaste do ogrodu.

Cyprys nutkajski zaatakowany przez szarą pleśń również traci pędy, które obumierają. Choroby te bardzo szybko postępują, dlatego ważne jest baczne obserwowanie rośliny i szybka reakcja w przypadku ich pojawienia się.  Wówczas należy opryskać drzewka roztworem sporządzonym z odpowiednich preparatów grzybobójczych.

Na cyprysikach można spotkać również oznaki żerowania różnych szkodników. Najczęstszymi z nich są: przędziorek, tarcznik i mszyca. Zaatakowane pędy zostają uszkodzone, co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i szybkie działanie.

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Cyprys płaczący - odmiany

Najpopularniejszą odmianą cyprysów nutkajskich jest cyprys pendula (cupressus nootkatensis pendula). Jest to najpiękniejszy cyprys płaczący o efektownie przewieszających się gałązkach. Cyprys pendula charakteryzuje się dość szybkim wzrostem (po 10 latach osiąga wysokość ok. 3 metrów). Korona cupressus nootkatensis pendula posiada kształt szerokiego stożka i tworzy jeden główny przewodnik. Z niego prawie poziomo wyrastają boczne gałęzie, które pięknie zwisają, nadając roślinie charakterystyczny pokrój. A może zainteresują cię także artykuły o iglakach w ogrodzie?

Inną odmianą o równie oryginalnej formie jest gloria polonica. Odmiana charakteryzuje się kremowymi łuskami, pokrywającymi części pędów, które pięknie odznaczają się na tle soczystej zieleni gałązek. Gloria polonica tworzy smukłą koronę o płaczącym pokroju.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Cyprys płaczący jubilee charakteryzuje się szybkim wzrostem i wąską koroną o luźnym pokroju. Pędy odmiany jubilee są długie, zielone i rosną poziomą, przewieszając się na całej długości. Roślina dość szybko rośnie. Po 10 latach osiąga wysokość ok. 2,5 m. Polecana jest do małych i średnich ogrodów jako soliter.

Kolejną odmianą, na którą warto zwrócić uwagę, jest cyprysik nutkajski variegata. Te rośliny iglaste charakteryzują się dwukolorową barwą łusek pokrywających pędy. Są one zielone i kremowe, co nadaje roślinie specyficznego uroku. Variegata rośnie w umiarkowanym tempie. Średnioroczne przyrosty mają długość ok. 15-20 cm. Pędy rosną poziomo, delikatnie przewieszając się na końcach. Sprawdź także ten artykuł o cisie pospolitym.

Cyprysy nutkajskie to niezwykle oryginalne drzewa o płaczącym pokroju. Posadzone jako pojedyncze egzemplarze, pięknie prezentują swoje walory. Towarzystwo innych roślin również nie tłumi ich piękna. Rośliny te, ze względu na swoje rozmiary (niektóre mogą dorastać nawet do 18 metrów wysokości) i urodę nie mogą zostać niezauważone.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny