Cyprys wiecznie zielony Cupressus sempervirens – popularne odmiany


Cyprys wiecznie zielony dorasta do 30 m wysokości. Przyjmuje wspaniały stożkowaty lub kolumnowy pokrój, nadający roślinie majestatyczny wygląd. Cechą charakterystyczną drzewa są ciemnozielone łuskowate szpilki, które zachodzą na siebie w sposób nakrzyżległy. Jednopienne cyprysy wytwarzają na końcach krótkopędów żółtobrązowe kwiaty męskie, a w górnych partiach drzewa - kuliste kwiaty żeńskie. W drugim roku po zapyleniu, latem, pojawiają się srebrzystoszare szyszki.

Cyprysy są wdzięcznymi roślinami hodowlanymi. Liczne odmiany cechuje różny kolor liści oraz zróżnicowany pokrój. W Polsce cyprys kolumnowy nie występuje w stanie naturalnym. W rejonach o łagodniejszym klimacie drzewa czasem znajdują zastosowanie w ogrodzie. Uprawa sprawdzi się w donicach – w uprawie balkonowej i tarasowej. Cierpliwi miłośnicy niewielkich drzewek mogą uzyskać drzewko bonsai, z odpowiednio przycinanego Cupressus sempervirens. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuł o cyprysie nutkajskim.

Do najciekawszych odmian należą:

  • Cupressus sempervirens - wieczniezielonyStricta’to cyprys kolumnowy o ciemnozielonym ulistnieniu, na wyprostowanych krótkich gałązkach. Efektywna uprawa wymaga nasadzeń na glebach przepuszczalnych, wilgotnych i nasłonecznionych. Cyprys ‘Stricta’ należy chronić przed wysuszającymi wiatrami. Pielęgnacja rośliny nie wymaga jej przycinania, chociaż cyprys wiecznie zielony tej odmiany dobrze znosi zabieg formowania.
  • Cupressus sempervirens ‘Swane`s Golden’ – odmiana z charakterystycznymi złotozielonymi liśćmi. Drzewo szybko rośnie, osiągając docelowo wysokość 7 metrów. Koronę cyprysu można formować. Cyprys wieczniezielony ‘Swane`s Golden’ znajduje zastosowanie na żywopłoty, ekrany tłumiące hałas oraz do eleganckich nasadzeń w ogrodzie, wokół domów lub przy podjazdach. Sprawdź także artykuł o iglakach na skalniak.
  • Cupressus sempervirens ‘Green Pencil’ – różni się od odmiany ‘Stricta’, z której została wyhodowana, wąskim strzelistym pokrojem. Drzewo dobrze toleruje siedliska o suchym klimacie. Preferuje gleby przepuszczalne, wilgotne i nasłonecznione. Nie trzeba stosować przycinania, chyba że wykorzystujemy tę „zieloną iglicę” na ścianki zieleni lub żywopłoty.
  • Cyprys ‘Totem’ – zimozielona mniejsza odmiana. Dobrze znosi pełne nasłonecznienie, ale wymaga gleby lekko wilgotnej i stanowiska osłoniętego przed wiatrem. Cyprys ‘Totem’ znajduje zastosowanie w ogrodach obszaru śródziemnomorskiego. Może być uprawiany w donicach.

Jak hodować cyprysy w Polsce?

W warunkach klimatycznych naszego kraju cyprysy nie znajdują dla siebie odpowiednich warunków wzrostu. Jedynie w cieplejszych zachodnich rejonach może taka hodowla zakończyć się sukcesem. Na zimę wymagają okrywania. Najczęściej Cupressus sempervirens uprawiany jest w donicach. Latem roślinę można umieścić na tarasie, na balkonie lub w ogrodzie, a na zimę przenieść do chodnego pomieszczenia. Nadają się również do chłodnych ogrodów zimowych. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie cyprysa wielkoszyszkowego?

Cyprys wiecznie zielony dobrze wygląda w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany cyprysów są bardziej oryginalne, mają ładny pokrój.
Cyprys wiecznie zielony - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany

Warto zasięgnąć fachowych informacji, jak hodować cyprysy, by te piękne rośliny mogły ozdabiać nasze otoczenie. Zimozielone drzewa można sadzić w donicach, zapewniając im słoneczne stanowisko, o przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie i kwaśnym pH. Latem wymagają równomiernego podlewania. Brak wody może doprowadzić do brązowienia starszych szpilek. Od maja do początku października można stosować zasilanie słabo skoncentrowanymi nawozami. Cyprysy nadają się do formowania, a cierpliwość i konsekwencja ogrodnika zostaną nagrodzone wspaniałym bonsai.

Przebywanie w pobliżu cyprysów ma korzystne oddziaływanie na nasze zdrowie. Odświeżają powietrze, a olejki eteryczne ułatwiają oddychanie. Olejki cyprysowe znajdują zastosowanie w zapaleniu krtani, w czasie grypy, w zaburzeniach krążenia, a także przy zmianach skórnych, na reumatyzm i stłuczenia mięśni. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach iglastych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny