Cyprys wielkoszyszkowy – opis

Cyprys macrocarpa jest wiecznie zielonym drzewem iglastym, którego korona przybiera kształt wąskiego stożka. Ponieważ roślina nie jest w pełni mrozoodporny, w naszym klimacie powinna być uprawiana w doniczce, aby można ją było łatwo przezimować w pomieszczeniu.

Najbardziej efektownie prezentuje się cyprysik goldcrest. Odmiana ta charakteryzuje się złotym odcieniem igieł i pięknym cytrynowym zapachem, który uwalnia się po dotknięciu gałązek. U niektórych odmian igły posiadają barwę żółtozieloną.

Cyprys wielkoszyszkowy uprawiany w doniczce osiąga docelową wysokość ok. 250 cm. Jego korona jest gęsta i zwięzła. Obserwując te rośliny w ich środowisku naturalnym, możemy zauważyć, że korona starszych egzemplarzy przybiera rozłożysty i nieregularny kształt. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie cyprysików.

Cyprys macrocarpa – uprawa i pielęgnacja


Podczas uprawy cupressus gold musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki do zimowania. Cyprys hodowany w ogrodzie czy na balkonie zimę powinien spędzać w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze. Dobrze, jeśli nie jest ona zbyt wysoka, gdyż drzewko może uschnąć. Najlepiej, gdy oscyluje ona w granicach 100C.

Ważna jest również odpowiednia wilgotność powietrza. W przeciwnym razie roślina zacznie gubić igły. Dlatego pielęgnacja drzewka powinna obejmować również regularne zraszanie korony. A może zainteresują cię także te artykuły o jałowcach?

Cyprys wielkoszyszkowy to jedna z najciekawszych roślin w ogrodzie. Goldcrest to odmiana, której uprawa nie jest trudna.
Cyprys wielkoszyszkowy (goldcrest) - uprawa, pielęgnacja, porady

Cyprysy najlepiej uprawiać w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Hodując rośliny w ogrodzie, warto wybierać dla nich stanowisko lekko ocienione.  Ale uwaga! Zbyt mała ilość słońca może przyczyniać się do zbyt jasnego wybarwiania się igieł. Podłoże dla cyprysa powinno być żyzne i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym.

Rośliny należy regularnie podlewać i zasilać. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Brak wody może doprowadzić do szybkiego zamarcia rośliny. Do nawożenia najlepiej używać wieloskładnikowych nawozów do iglaków. Sprawdź także ten artykuł z inspiracjami na drzewa iglaste do ogrodu.

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Cyprysy w ogrodzie i na balkonie

Cyprys wielkoszyszkowy to przepiękna dekoracja do wykorzystania zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Pięknie udekoruje również niewielki balkon. Jego stożkowy pokrój sprawia, że roślina nie zajmuje dużo miejsca.

Ciekawa, żywa kolorystyka sprawia, że drzewka te będą stanowiły idealne tło dla innych roślin kwitnących. Uprawa cyprysa najlepiej sprawdza się w jasnych oranżeriach lub widnych salonach. A może zainteresują cię także artykuły o iglakach w ogrodzie?

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Cyprys wielkoszyszkowy bardzo często kupowany jest w doniczce jako żywe drzewko bożonarodzeniowe. To bardzo praktyczna dekoracja, która wiosną może być wystawiona na balkon lub taras i nadal pełnić funkcję niezwykłej ozdoby. Decydując się na cyprysik goldcrest, urzeknie nas niezwykły cytrynowy aromat.

Cyprys wielkoszyszkowy, mimo że nie jest mrozoodporny, wart jest uwagi. Ta niezwykła roślina o pięknej barwie i ciekawym pokroju ożywi każdy zakątek naszego mieszkania czy ogrodu. Warto zapewnić sobie soczystą zieleń wokół siebie o każdej porze roku, zwłaszcza zimą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny