Cyprysik w ogrodzie - odmiany, sadzonki, pielęgnacja, porady praktyczne

Cyprysik i jego odmiany to niezwykle popularne rośliny uprawne. Pochodzą z Ameryki Północnej oraz Azji Wschodniej i należą do rodziny cyprysowatych. Są to krzewy lub drzewa iglaste chętnie uprawiane w ogrodach, niektóre sprowadza się na balkon. Podobnie jak tuje doskonale sprawdzają się, jako żywopłoty, szczelnie odgradzają posesję. Opisujemy, zatem najpopularniejsze rodzaje. Wymieniamy ich wymagania i sprawdzamy jak pielęgnować cyprysy.

Cyprysik i jego najpopularniejsze rodzaje

Jednym z najchętniej uprawianych gatunków jest cyprysik Lawsona. W naturalnym środowisku osiąga 75 metrów wysokości. W polskim klimacie maksymalnie dorasta do 30 metrów. Ma gęste gałęzie równomiernie rozłożone oraz wyraźnie stożkowaty pokrój. Wyróżniają go też niebieskawe i srebrzyste łuskowate igły z gruczołami żywicznymi. Wyrastają na spłaszczonych pędach, na górze zielonych, od spodu jasnych z białym nalotem. Cyprysik Lawsona jest gatunkiem jednopiennym. Końcem marca wykształca różowe lub czerwone, męskie kwiaty utrzymujące się do kwietnia. Szyszki są kuliste i niewielkie, pokryte biało niebieskim nalotem.

Popularne odmiany cyprysika Lawsona reprezentuje niska wersja kolumnowa. Dorasta jedynie do 3-4 metrów wysokości. Kolejne to równie niski cyprysik „Alumigold”, 12 metrowy „Stewartii” czy wolno rosnące „Ellwoodii” i „Golden Wonder”. Jeśli chodzi o inne gatunki to na uwagę zasługuje cyprysik japoński zwany też tępołuskowym. Iglaki tego rodzaju dorastają do 40 metrów wysokości. W Polsce przeważnie dorasta do 25 metrów. Podobnie jak poprzednik ma zimozielone, łukowane igły i niewielkie szyszki. Cyprysik japoński wolno rośnie i może przemarzać w naszym klimacie. Dlatego bywa sprowadzany na balkon do doniczki. Uznane odmiany to „Aurora” i „Nana Gracilis”.

Niepowtarzalnym pokrojem odznacza się cyprysik nutkajski. Jego gałęzie odstają od pnia pod kątem prostym a pędy zwisają. Ten gatunek rośnie bardzo powoli a dorosłe okazy osiągają 25 metrów wysokości. Jest też długowieczny, może żyć nawet 650 lat. Cyprysik nutkajski ma szarozielone i zimozielone łuskowate igły oraz niewielkie szyszki. Są brązowe i pokryte sinym, woskowatym nalotem. Opisywany gatunek uprawia się stosunkowo rzadko natomiast cyprysik groszkowy jest spotykany znacznie częściej. Wytwarza wierzchołkowe pędy zwisające ku niższym partiom rośliny.

Cyprysik i jego wymagania stanowiskowe

W naszym kraju największą popularnością cieszy się cyprysik Lawsona, dlatego to jego wymaganiami się zajmiemy. Przede wszystkim sadzonki najlepiej umieszczać w ziemi jesienią. Jeśli mają utworzyć żywopłot to odległość pomiędzy okazami powinna wynosić 50 cm. Głębokość dołka to dwukrotność wielkości bryły korzeniowej. Ziemia na jego dnie powinna być spulchniona i lekko zaprawiona kompostem lub nawozem o długim działaniu. Zanim jednak dojdzie do sadzenie trzeba wybrać roślinie odpowiednie stanowisko. Ma to ogromny wpływ na jej dalszy rozwój.

Cyprysik Lawsona pojawia się w ogrodach, jako żywopłot i w parkach. Sadzi się go pojedynczo i w grupach. Niezależnie od miejsca, najlepiej czyje się na stanowisku nasłonecznionym i osłoniętym przed wiatrem. Poradzi sobie w lekki zacienieniu, lecz nie powinien rosnąć w całkowitym cieniu. W przeciwnym razie jego wzrost będzie wątły a korona przerzedzona. Ważne by ziemia, w której znajdzie się cyprysik była żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Zalecane pH lekko kwaśne lub zasadowe. Trzeba pamiętać, że sadzonki nie lubią podmokłego podłoża.

Cyprysik Lawsona jak i inne odmiany najlepiej rozwija się w wilgotnym powietrzu. Jeśli zaś chodzi o podlewanie to trzeba trzymać się pewnych zasad. Młode iglaki w pierwszych tygodniach nawadnia się regularnie. Nie można jednak przesadzać z ilością wody. Dobrze ukorzenionym, starszym okazom wodę dostarcza się jedynie podczas długiej suszy. W zwykłych warunkach klimatycznych same sobie poradzą. Natomiast podlewanie cyprysików rosnących w doniczkach przeprowadza się, co 2-3 dni. Najlepsza do tego jest woda deszczowa.

Jak pielęgnować cyprysy?

Jak widać pielęgnacja cyprysika sprowadza się do dwóch bardzo prostych zabiegów. Odmiana Lawsona wymaga więcej uwagi, gdy pojawią się choroby. Najczęściej rośliny atakuje fytoftoroza, grzybowe schorzenie iglaków. Zagrożeniem dla uprawy może być też żerujący na igłach przędziorek sosnowiec. Oba zagrożenia zwalcza się za pomocą oprysków. Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Otóż cyprysik Lawsona i gatunki wymienione powyżej są wrażliwe na zanieczyszczenia. Warto mieć na uwadze to, że nie radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem w miastach.