Cyprysik Lawsona Chamaecyparis lawsoniana w ogrodzie opis gatunku

Cyprysik Lawsona wymaga wilgotnych i ciepłych siedlisk. Dobrze rośnie w miejscach zacienionych oraz słonecznych, o rozproszonym oświetleniu. Chociaż najwspanialsze cyprysiki występują w zachodniej części Polski, dobrze udaje się uprawa również w rejonach podgórskich, charakteryzujących się dużą wilgotnością powietrza oraz częstymi opadami. Łuski cyprysika Lawsona pokryte są woskowatym białawym nalotem, przyjmującym swoisty wzór - X.Cyprysik groszkowy wyróżnia się innym układem wzoru – w kształcie motylków. Okrągłe szyszki cyprysików osiągają średnicę od 0,5 cm do 1 cm. początkowo są niebieskawe, natomiast dojrzałe wybarwiają się na brązowo. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule o uprawie cyprysika.

Cyprys Lawsona jest gatunkiem jednopiennym. Różowe lub intensywnie czerwone kwiaty męskie pojawiają się w końcu marca i utrzymują się do kwietnia, zdobiąc końcówki gałązek. W naturalnych warunkach drzewo dorasta do około 75 metrów. W polskich warunkach klimatycznych roślina osiąga około 25 metrów. Szczyt korony cechuje przewisanie wierzchołków, co pozwala na odróżnienie ich od żywotników. Niebieskawe i srebrzyste łuski ściśle przylegają do gałązek.

Wymagania glebowe i klimatyczne cyprysika Lawsona dotyczą odpowiedniego stanowiska. Sadzenie roślin w ogrodach wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków rozwoju:

 • podłoża o żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie i lekko kwaśnym odczynie pH,
 • wilgotnego powietrza,
 • uprawa nie uda się w środowisku zanieczyszczonym, np. w dużych miastach oraz w miejscach narażonych na zimne podmuchy wiatru i bezpośrednie mocne nasłonecznienie. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie cyprysa wielkoszyszkowego?

Szczególna pielęgnacja drzewa nie jest konieczna. Możemy je formować, bowiem szybko się regeneruje, ale nie jest to konieczny zabieg, bowiem rośliny z rodziny cyprysowatych wyróżniają się atrakcyjnym naturalnym pokrojem. Zastosowanie cyprysika Lawsona na żywopłot wymaga przycięcia wszystkich pędów w pierwszym roku formowania, w marcu. Utrzymanie ładnego pokroju w kolejnych latach, zapewni przycinanie formujące dwa razy w roku – w marcu oraz w czerwcu.

Cyprys Lawsona – opis najciekawszych odmian

Wśród szybko rosnących cyprysików Lawsona wyróżniają się odmiany o stożkowatym pokroju:

 • odmiana ‘Columnaris’ – to cyprysik osiągający około 10 m wysokości. Drzewo posiada regularny kolumnowy pokrój. łuski mają szaroniebieskie ubarwienie i pionowo ustawione pędy. Odmiana ‘Columnaris’ jest odporna na zanieczyszczenia miejskie. Również mniej restrykcyjne wymagania glebowe oraz większa odporność na mróz, w porównaniu z innymi cyprysikami, sprawiają, że uprawa rośliny jest satysfakcjonująca. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o drzewach iglastych.
 • Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ – dorasta do około 3 m wysokości. Uprawa udaje się na przeciętnej ziemi ogrodowej. Młode pędy przybierają złocisty kolor, starsze łuski wybarwiają się na szaroniebiesko. Odmiana ‘Alumigold’ sprawdzi się w nasadzeniach pojedynczych, a także jako atrakcyjny element kompozycji roślinnych.
 • Odmiana ‘Stewartii’ – jest rośliną niezwykle efektowną, ale rzadko spotykaną. Charakteryzuje się złocistym wybarwieniem lekko przewijających gałązek, które pod koniec lata stają się zielonożółte. Drzewo może osiągnąć 12 m wysokości. najlepiej rośnie w zachodnich rejonach Polski. Preferuje żyzne i wilgotne stanowiska.

Odmiany o szerokostożkowym pokroju, które wytwarzają oprócz łusek również szpilki:

 • Cyprysik Lawsona ‘Ellwoodii’ – należy do odmiany wolno rosnącej. Osiąga około 1,5m - 2 m wysokości. Kolumnowy pokrój i ciemnoniebieskie szpilki na wyprostowanych pędach zapewniają roślinie wyjątkowo efektowny wygląd. Sadzenie ‘Ellwoodii’ sprawdzi się na stanowiskach słonecznych, na podłożu o pH kwaśnym, w przeciętnej glebie ogrodowej, w rejonach o łagodniejszym klimacie. Drzewko często pełni rolę świątecznej choinki.
 • Cyprysik Lawsona ‘Golden Wonder’ – drzewo wolno rośnie, dorastając po 10. latach do około 2 m wysokości. niezwykłą ozdobą są złocistożółte łuski, rozjaśniające ogród w czasie zimy. Pielęgnacja ‘Golden Wonder’ polega na zapewnieniu roślinie żyznego i wilgotnego podłoża, o kwaśnym odczynie pH.  Cyprysik dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, osłoniętym przed zimniejszymi podmuchami wiatru. Najlepiej udaje się uprawa w zachodnich regionach kraju. Sprawdź także artykuł o iglakach na skalniak.
Cyprysik Lawsona to jeden z najładniejszych krzewów w ogrodzie. Odmiany Cyprysika, na przykład 'Bloom', mają ciekawie wybarwione łuski.
Cyprysik Lawsona - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Odmiany karłowate, wolno rosnące:

 • ‘Bloom’ – odmiana o niebieskawym wybarwieniu gałązek. Dorasta do około 3 m wysokości.
 • ‘Minima Glauca’ – cyprysik Lawsona o pokroju kulistym, przybierający oryginalną krzaczastą formę. Ozdobą rośliny są niebieskozielone igły. Krzew dorasta do 1 m wysokości. Znajduje zastosowanie na skalnikach i w ogrodach wrzosowiskowych. Jest również atrakcyjną ozdobą przydomowych ogrodów.

Cyprysik Lawsona w ogrodzie – choroby

Chamaecyparis lawsoniana może zostać zaatakowany przez groźne choroby:

 • Fytoftoroza jest chorobą grzybową iglaków. Zmiany rozpoczynają się przy korzeniach, stopniowo przenosząc się na wyższe części roślin. Objawami schorzenia to początkowo brązowiejące gałązki, następnie grzyb atakuje resztę rośliny, doprowadzając do jej zamierania.
 • Nieodpowiednie warunki rozwojowe – niedostateczna ilość światła oraz susza – mogą doprowadzić do zamierania pędów. Igły cyprysika żółkną, stają się brązowe, w końcu opadają.

- Opadanie igieł może wystąpić na skutek pojawienia się szkodników. Pzędziorek sosnowiec, żerując na igłach, podąża od dołu cyprysika do górnych części. Niebezpiecznym szkodnikiem jest mszyca - miodownica żywotnikowa – która żerując, doprowadza do uszkodzenia igieł. Osadzająca się na nich rosa miodowa jest siedliskiem grzybów sadzakowych.

Skuteczną walkę z chorobami i szkodnikami roślin zapewni stosowanie odpowiednich preparatów naturalnych i chemicznych, zgodnie z zamieszczoną na opakowaniu instrukcją bezpiecznego użycia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny