Cyprysik

Ilustracja cyprysik

Cyprysiki to zimozielone, rośliny iglaste pochodzące z USA, Japonii i Tajwanu. Często mylone są z tujami. Mają podobny do tui stożkowaty pokrój, lecz większe wymagania uprawowe i nie są też całkiem mrozoodporne. Występują w różnych odcieniach zieleni i przyjmują różny pokrój. W Polsce sadzi się cyprysik Lawsona, cyprysiki japońskie lub nutkajskie oraz ich liczne odmiany. Sprawdzają się w parku, ogrodzie, jako żywopłot, w kompozycji roślinnej oraz jako kwiaty doniczkowe na taras i do domu. Wymagają słonecznego stanowiska, zacisznego miejsca i lekko kwaśnej, przepuszczalnej gleby.

Cyprysik - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Cyprysik - opis, występowanie, wymagania, uprawa, cięcie

Cyprysiki znamy jako mały ozdobny krzew ogrodowy lub doniczkowy. Jest to roślina dość tajemnicza i mało znana. Mylimy ją z żywotnikiem, tują i zastanawiamy się, czy jest to krzew czy drzewo. Wyjaśniamy jaką rośliną jest cyprysik i jak wygląda. Przedstawiamy ciekawe i ozdobne odmiany cyprysika oraz doradzamy na czym polega uprawa i pielęgnacja tej pięknej rośliny, tak aby zdobiła nasze ogrody i balkony.

Cyprysik - ozdobny krzew do ogrodu, na taras i do domu

Gatunki i odmiany cyprysików

Cyprysik należy do rodziny cyprysowatych, która obejmuje 5 - 8 gatunków w zależności od klasyfikacji. Jest to iglasty, zimozielony krzew lub drzewo. W naturze rośnie w Ameryce Północnej oraz w Japonii i na Tajwanie, w wilgotnym klimacie. Niektóre gatunki są zagrożone w swoim naturalnym środowisku.

Roślina ta występuje jako krzew lub drzewo o stożkowatym pokroju. Młode liście rosną w postaci igieł, zaś starsze łusek. Mało kto wie, że cyprysiki są trujące. Dlatego też należy uważać, aby dzieci nie używały ich do zabawy w dom.

Najbardziej popularne gatunki cyprysików to:

  • cyprysik Lawsona,
  • cyprysik tępołuskowy,
  • cyprysik groszkowy,
  • cyprysik nutkajski.

Cyprysik Lawsona pochodzi z zachodniego wybrzeża USA. W naturze jest to okazałe drzewo, które dorasta do 75 metrów wysokości. W Polsce może osiągnąć wysokość 25 metrów. Stosowany jest jako roślina ozdobna i stał się podstawą dla licznych, kolorowych odmian. W naturze cyprysik Lawsona jest zagrożony wyginięciem.

Cyprysik tępołuskowy pochodzi z Japonii i jest gatunkiem najbardziej wrażliwym na mróz. Dlatego w Polsce można uprawiać tylko odmiany karłowe lub sadzić go w ciepłych regionach. W naturze jest gatunkiem zagrożonym. Ma formę krzewu o kulistym pokroju. Z Japonii pochodzi również cyprysik groszkowy, który jest zimozielonym drzewem lub krzewem o luźnym pokroju, dorastającym w naturze do 45 metrów wysokości.

Cyprysik nutkajski odkryto w Ameryce Północnej i w Wietnamie. Na podstawie badań DNA przyporządkowano go do rodziny cyprysowatych. Jest to drzewo przypominające pokrojem nasze, swojskie jodły. Osiąga wysokość 25 metrów. Jego charakterystyczną cechą są gałęzie i czubek przewieszające się na dół.

Wyhodowano również liczne odmiany cyprysika. Najpopularniejsze odmiany to:

  • Cyprysik Lawsona 'Imbricata Pendula',
  • Cyprysik Lawsona 'Alumii',
  • Cyprysik Lawsona ‘Bautchensis’,
  • Cyprysik groszkowy ‘True Blue’,
  • Cyprysik nutkajski 'Aureovariegata'.

Czym się różni cyprysik od tui

Cyprysiki są często mylone z żywotnikami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że cyprysiki są mniejsze i mają liście w różnych odcieniach zieleni. Lecz może być to mylące, gdyż istnieją również kolorowe tuje karłowate. Cyprysiki od tuj różnią się tym, że ich końce pędów często zwieszają się na dół. Wierzchołek cyprysa jest często zwieszony do dołu. Ponadto gałązki cyprysików rosną pionowo w górę i odchodzą od głównego pnia pod ostrym kątem. Natomiast u tui gałązki odchodzą poziomo od pnia.

Gałązki cyprysika są gęstsze i spłaszczone. Łuski są mniejsze, ostro zakończone i wyraźnie odstające od pędu. Ułożone są na okrągło na gałązce. Natomiast łuski tui ułożone są płasko na pędach. Cyprysiki mają też białawy nalot na spodniej stronie liści, który tworzy wzór.

Liście cyprysików często występują w niebiesko stalowym kolorze. Natomiast tuja nie przybiera zimnych odcieni zieleni. Jej liście mają zawsze ciepły odcień oliwkowozielony. Niektóre odmiany cyprysików mają również ciepłe odcienie zieleni. Wtedy, aby odróżnić te gatunki, oglądamy kształt i ułożenie łusek. Owoce cyprysika są okrągłe, zaś tui podłużne.

Zastosowanie jako krzew ozdobny parkowy, ogrodowy i doniczkowy

Cyprysiki mają podobne zastosowanie jak tuje. Świetnie nadają się na żywopłot, soliter czy też sadzone w kompozycjach i szpalerach. Duże cyprysiki sadzi się jako drzewa parkowe i ogrodowe w szpalerach lub jako żywopłot. Jako soliter dobrze sprawdza się cyprysik nutkajski, który nieco przypomina jodłę.

Zastanawiamy się, co jest lepsze na żywopłot: cyprysik czy tuja. Cyprysiki świetnie nadają się na żywopłot, gdyż dobrze znoszą cięcie, zaś ich stożkowaty, gęsty pokrój pozwala stworzyć gęsty, nieprzenikniony żywopłot. Warto jednak wiedzieć, że cyprysiki mają większe wymagania niż tuje. Są mniej wytrzymałe na mrozy, dlatego też można je sadzić tylko w miejscu osłoniętym lub w ciepłych regionach Polski. Na żywopłoty najlepiej nadaje się cyprysik Lawsona i groszkowy.

Nieduże cyprysiki o ciekawych odcieniach kolorystycznych tworzą piękną kompozycję roślinną, jeśli zestawimy rośliny o różnej wielkości, pokroju i odcieniu zieleni. Idealnie sprawdzają się do kompozycji odmiany cyprysików groszkowych, które mają luźny pokrój, na nawet kulisty lub płożący.

Świetnym pomysłem jest minimalistyczny ogród iglakowy, w którym tworzymy kompozycje z różnego rodzaju iglaków. Ogród tego typu wymaga minimalnego nakładu pracy i jest dobrym wyborem dla osób, które mają mało czasu. Warto jednak pamiętać, że ogród złożony z samych iglaków będzie nudny, jeśli nie dodamy kolorowych kwiatów, które złamią jednolitą zieleń i będą się pięknie prezentować na tle iglaków.

Cyprysiki, szczególnie gatunek tępołuskowy japoński, wykorzystywane są także w ogrodach w stylu japońskim oraz jako bonsai. Natomiast na wrzosowiska i ogrody skalne dobrze sprawdzi się japońskie cyprysik groszkowy.

Cyprysiki rosną wolniej niż tuje i doskonale sprawdzają się jako rośliny doniczkowe, szczególnie że powstały liczne, ciekawe, nieduże odmiany o kształtach kulistych czy stożkowatych.

Uprawa i pielęgnacja cyprysików

Cyprysik - wymagania uprawowe, cięcie, sadzenie

Cyprysik to roślina łatwa w uprawie, która ma niewielkie wymagania. Warto wiedzieć, że lubi lekko kwaśne podłoże, zaś na glebie o pH powyżej 7 lepiej cyprysików nie uprawiać. Cyprysiki są także wrażliwe na zastoje wody. Źle rosną na glebie zbitej i twardej oraz wapiennej.

Uprawa i wymagania cyprysików:

  • stanowisko słoneczne,
  • żyzna ziemia o odczynie lekko kwaśnym,
  • przepuszczalna gleba,
  • umiarkowane podlewanie.

Cyprysiki sadzimy jesienią. Warto pamiętać, że niektóre odmiany wyrastają na wysokie drzewa, dlatego też planując ogród należy pamiętać o odpowiednich odstępach między roślinami i odstępie od budynku. Cyprysiki na żywopłot sadzimy co pół metra.

Młode roślinki, świeżo posadzone, regularnie nawadniamy. Natomiast starsze rośliny wymagają podlewania tylko podczas długiej suszy i upałów. Cyprysiki doniczkowe podlewamy co 2 dni i wtedy gdy górna warstwa ziemi jest wysuszona. Roślina ta nie wymaga nawożenia. Możemy wiosną i jesienią zasilić je nawozem dla iglaków. Natomiast nawożenia potrzebują cyprysiki doniczkowe, gdzie w pojemniku trudno jest zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze.

Cyprysik, szczególnie młode egzemplarze, dobrze znosi cięcie, dlatego też nadaje się na formowane i nieformowane żywopłoty. Cięcie dobrze znosi cyprysik groszkowy, którego można uformować w pożądanym kształcie. Ponadto przystrzyganie zapewnia zagęszczenie gałązek. Warto jednak pamiętać, że starsze okazy cyprysików coraz gorzej regenerują się po przycinaniu. Dlatego też decydując się na sadzenie żywopłotu z cyprysików, lepiej wybrać luźniejszy żywopłot nieformowany. Jeśli zaś zależy nam na gęstym, ładnie uformowanym żywopłocie, lepiej wybrać tuję, szczególnie żywotnik zachodni.

Cyprysiki są wolno rosnące, jednak nie zawsze zależy nam na rozroście rośliny. Cięcie wykonujemy wiosną i jesienią. Nie należy przycinać cyprysików w czasie mrozów.

Zimowanie cyprysików

Cyprysik jest rośliną zimozieloną, jednak jego mrozoodporność jest różna w zależności od gatunku. Najmniej odporny na mrozy jest cyprysik japoński, który może być uprawiany w cieplejszych regionach Polski, na przykład na Pomorzu Zachodnim. Wymaga on zacisznego stanowiska, osłoniętego od mroźnych wiatrów. Zimne wiatry powodują przemarzanie i obumieranie pędów.

Rośliną bardziej mrozoodporną jest japoński cyprysik groszkowy. Jednak wskazane jest sadzenie odmian tego cyprysika w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Dobrze jest ściółkować cyprysiki na zimę.

Cyprysik doniczkowy - uprawa i pielęgnacja

Sadzenie cyprysika w doniczce jest dobrym pomysłem, pod warunkiem że wybierzemy małe i karłowe odmiany. Roślina ta świetnie wygląda w pojemniku i dobrze sprawdza się jako dekoracja tarasu lub balkonu. Należy jednak przygotować dużą donicę, gdyż cyprysik ma mocny i rozbudowany system korzeniowy i mała doniczka może tego nie wytrzymać.

W doniczce musi się także zmieścić odpowiedni system drenażowy. Bez warstwy drenażu w doniczce będzie zalegała woda, która prowadzi do gnicia korzeni. Cyprysiki doniczkowe wymagają regularnego podlewania odstaną wodą. Wyzwaniem jest zimowanie cyprysików doniczkowych. Na zimę roślinę zostawiamy na tarasie, lecz doniczkę należy owinąć folią, postawić na drewnianej desce, zaś roślinę okryć agrowłókniną lub workiem jutowym.

Cyprysiki to piękne i łatwe w uprawie rośliny iglaste, zimozielone. Sprawdzają się w ogrodzie, jako żywopłot oraz rośliny doniczkowe. Nie są w pełni mrozoodporne i wymagają sadzenia w miejscu zacisznym.

Cyprysik to jedna z najbardziej powszechnych roślin uprawnych. To bardzo popularne iglaki, które mogą konkurować jedynie z tujami. Jego mniejsze i bardziej delikatne gałązki to najlepszy sposób na odgrodzenie się od wścibskiego wzroku sąsiadów. Cyprysiki są najlepszym żywopłotem, a ich arystokratyczny wygląd sprawia, że nieprzerwanie podbijają serca wielbicieli iglaków. Obecnie na rynku są setki, jeśli nie tysiące odmian różnych gatunków. Dowiedz się, który cyprysik najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie.

Gwiazdy ogrodów: cyprysik Lawsona i cyprysik groszkowy

Najbardziej popularnym gatunkiem cyprysika jest cyprysik Lawsona. Nie ulega wątpliwości, że to on pojawia się w ogrodach najczęściej, zachwycając swoim pokrojem i zwartą koroną. Cyprysik Lawsona doczekał się oczywiście stworzenia bardzo licznych odmian, które są bardziej przystosowane do naszych warunków klimatycznych niż gatunek podstawowy. Roślina pochodzi z USA, gdzie dziko dorasta nawet do 75 m. W Polsce ma zaledwie 25 m, które osiąga po wielu latach.

Cyprysik Lawsona (chamaecyparis lawsoniana)

Cyprysik Lawsona ma bardzo interesujący pokrój. Najczęściej jest bardzo wyraźnie stożkowaty, na całej długości pnia pojawiają się bardzo gęste gałęzie. Rozkładają się równomiernie, nawet nieprzycinane, wobec czego rośliny te są tak atrakcyjne. Łuski, jeśli chodzi o cyprysik Lawsona, mają ostre zakończenie, są delikatniejsze niż w przypadku innych iglaków i gatunków cyprysika. Wyglądem mogą przypominać literę Y, są bardzo gęsto rozłożone po całej długości gałązek. Ich ważną cechą jest fakt, że są zimozielone i bardzo długo utrzymują się na drzewku. Nie przebarwiają się na zimę, więc są świetną ozdobą zimowego ogrodu.

Cyprysik Lawsona kolumnowy

Ostatnio największym uznaniem i sympatią ogrodników cieszy się cyprysik kolumnowy, czyli cyprysik Lawsona Columnaris. Ma on wyjątkowy, kolumnowy pokrój i bardzo często jest wykorzystywany do tworzenia żywopłotów. Cyprysik kolumnowy w ogrodzie osiąga tylko około 3-4 metrów wysokości i bardzo ozdobne szyszki, na których pojawia się niebieskawy nalot. Cyprysik Lawsona tej odmiany wyróżnia się jednak przede wszystkim zwiększoną mrozoodpornością i znacznie mniejszymi wymaganiami glebowymi niż inne.

Cyprysik Lawsona to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych gatunków cyprysika, ale na uwagę zasługuje jeszcze cyprysik groszkowy. Jego egzemplarze także bardzo często pojawiają się w naszych ogrodach, szczególnie jego odmiany, które mogą mieć igły w różnych odcieniach zieleni, a nawet niebieskiego. Cyprysik groszkowy swoją nazwę zawdzięcza temu, że jego szyszki są małe, mają wielkość grochu.

Cyprysik groszkowy (chamaecyparis pisifera)

Cyprysik groszkowy jest w zasadzie bardzo podobny do innych gatunków, ma jednak znacznie luźniejszą koronę. Na uwagę zasługują przede wszystkim te odmiany o płożących lub zwisających pędach, które sprawiają, że cyprysik groszkowy może wyglądać trochę jak cyprysik nutkajski. Cyprysik groszkowy ma od 2 do 10 metrów wysokości, nie zawsze ma formę drzewka, częściej odmiany naturalnie przyjmują krzewiastą formę. Liście to drobniutkie, delikatne łuski o błyszczącej powierzchni. Ich dolna część czasami przebarwia się na inny kolor, najczęściej jednak jest pokryta woskowatym nalotem. Cyprysik groszkowy nie ma zbyt dużych wymagań uprawnych. Cyprysik groszkowy w ogrodzie to trwała, dość wytrzymała roślina, która wszędzie będzie się wspaniale prezentować.

Inne gatunki cyprysika

Wymienione wyżej dwa gatunki cyprysika można najczęściej spotkać w uprawie, jednak w całej Europie, także w Polsce, czasami można natknąć się na inne gatunki.

Cyprysik japoński (tępołuskowy)

Najczęściej spotykanym jest cyprysik japoński, który nosi drugą nazwę cyprysik tępołuskowy. Jest to raczej mało znany gatunek, który wyglądem może nieco przypominać cyprysik groszkowy. Jest jednak od niego znacznie wyższy – może osiągać nawet 40 metrów wysokości, i ma nieco luźniejsze łuski. Jedną z najważniejszych cech podobieństwa są szyszki – cyprysik japoński także wytwarza je w formie małych, brązowych kuleczek, które dość gęsto oblepiają pędy.

Cyprysik tępołuskowy, jak sama nazwa na to wskazuje, ma igły zakończone okrągło, które nie są kłujące. Cyprysik japoński pochodzi z Japonii, więc nie zawsze udaje się w uprawie w naszym klimacie. Często jednak można spotkać go w domu – cyprysik tępołuskowy jest wykorzystywany do tworzenia drzewek bonsai, ponieważ świetnie znosi cięcie. Nie bez znaczenia jest oczywiście także fakt, że cyprysik japoński po prostu bardzo wolno rośnie.

Cyprysik nutkajski (chamaecyparis nootkatensis) i błotny

Wśród gatunków rzędu cyprysik niektórzy badacze wskazują także cyprysik nutkajski i cyprysik błotny. Morfologicznie są to jednak zupełnie inne rośliny i trudno doszukiwać się w nich podobieństwa do naszych domowych iglaków. Cyprysik nutkajski to ogromne drzewo typu pendula, czyli o zwieszających się „płaczących” pędach. Cyprysik nutkajski to gatunek, który możemy zobaczyć w licznych parkach, bardzo długowieczny. Cyprysik nutkajski może mieć nawet 650 lat. Rośnie bardzo powoli, dorosłe egzemplarze mają około 25 metrów wysokości. Cypryski nutkajski to jeden z najciekawszych gatunków, wyróżnia się skierowanymi w dół pędami, na których bardzo luźno układają się łuski.

Podobnie cyprysik błotny. Jest to wyjątkowy gatunek, którego wielu botaników w ogóle nie zalicza do cyprysików. Cyprysik błotny wyróżnia się gęstymi konarami i ciekawym, stopniowym pokrojem. To drzewo iglaste, długowieczne i wytrzymałe, które jednak musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Cyprysik błotny, jak sama nazwa na to wskazuje, w naturze rośnie na podmokłych terenach. W Polsce jest traktowany raczej jak drzewo parkowe i rzadko pojawia się w ogrodach czy na działkach.

Jak uprawiać cyprysik?

Cyprysik powinien mieć dobrane odpowiednie stanowisko, ponieważ może być dość kapryśny w uprawie. Roślina musi mieć zapewnione zasobne i żyzne podłoże, które będzie dobrym źródłem wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jest to warunek, by roślina w ogóle się rozwijała. Jak wszystkie iglaki, cyprysik potrzebuje także niskiego pH podłoża, najlepiej w okolicach lekko kwaśnego. Jak uprawiać cyprysik? Znacznie łatwiej będzie prowadzić uprawę w wilgotnej glebie, można więc zawczasu pomyśleć o ściółkowaniu.

Podstawowe informacje o uprawie cyprysika

Cyprysik jest dosyć wymagający i chociaż to długotrwałe gatunki, mogą nie być wyrozumiałe względem niesprzyjających warunków. Cyprysik groszkowy nie może znieść zbyt suchego powietrza, inne gatunki bardzo źle reagują na zbytnie przesuszenie lub zasolenie podłoża. Cyprysik tępołuskowy nie przepada za zanieczyszczeniem powietrza, może więc nie udawać się w miastach. Cyprysik jednak jest dość obojętny na stopień nasłonecznienia – dobrze się czuje zarówno w słońcu, jak i półcieniu, chociaż w tym drugim przypadku może być nieco mniej rozrośnięty lub po prostu rozwijać się wolniej.

Jak uprawiać cyprysiki – sadzenie

Sadzenie cyprysików powinno się przeprowadzać jesienią. Jest to korzystniejszy moment dla rozwoju roślin niż wiosna, chociaż oczywiście termin wiosenny jest jak najbardziej w porządku. Sadzenie przeprowadza się od sierpnia do października, jednak im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu rośliny będą miały czas, by wytworzyć odpowiedni system korzeniowy i przyjąć się przed nadejściem zimy.

Na rynku dostępne są zarówno >sadzonki w balocie, pojemnikach, jak i takie z nagim korzeniem. Dwie pierwsze opcje są najbardziej korzystne. Dzięki nim korzenie są lepiej chronione przed złamaniami i uszkodzeniami, są także mniej podatne na wysychanie. Jednak sadzonki z nagim korzeniem także mogą być skuteczne i szybko się przyjąć. Jak pielęgnować cyprysiki z takich sadzonek? Przede wszystkim należy pilnować, by nie zniszczyć ich korzeni. Przed posadzeniem warto na dłuższy czas zanurzyć je w wodzie, dzięki czemu szybciej podejmą wegetację w nowym miejscu. Po posadzeniu podłoże wokół rośliny należy dobrze, obficie podlać, można także pomyśleć o nawożeniu.

Jak pielęgnować cyprysiki?

Podlewanie cyprysików

Chociaż cyprysik to dość kapryśna roślina, jej pielęgnacja nie zajmuje wcale za dużo czasu. Jak wszystkie iglaki, cyprysiki potrzebują przede wszystkim dość dużo wody, nie tylko w czasie największych upałów. Jeżeli rosną na ciepłym, dobrze nasłonecznionym stanowisku, regularne podlewanie jest koniecznością. Nie trzeba tego robić wcale bardzo obficie, po prostu rośliny powinny mieć zapewnione wilgotne podłoże. Dlatego także warto pomyśleć o korze lub ściółkowaniu innego rodzaju, który zapobiegnie parowaniu podłoża.

Nawożenie cyprysików

Jak pielęgnować cyprysiki poza tym? To rośliny o dość dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze i mineralne, dlatego należy pomyśleć o ich nawożeniu. Nie trzeba robić tego zbyt często, w zasadzie najważniejsza jest dawka podawana w czasie sadzenia. Ponadto od czasu do czasu wiosną można zastosować nawóz do iglaków, który poprawi wybarwienie igieł. Taki zabieg można powtórzyć, gdy łuski stają się przerzedzone lub brązowieją. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty działające przeciwko brązowieniu igieł, które warto zastosować.

Cyprysiki - przycinanie

Cyprysiki oczywiście mogą być także przycinane, ale nie jest to konieczne. Dobrze znoszą cięcie i nie powoduje ono u nich nadmiernego rozkrzewiania się ani nie jest przyczyną chorób grzybowych, jednak najczęściej nie jest potrzebne. Cyprysiki są bardzo ozdobne w formie naturalnej, dlatego rzadko się je przycina. Skracanie pędów i formowanie czasami stosuje się w przypadku roślin posadzonych jako żywopłot, ale to najczęściej niewielkie zabiegi, które mają na celu uformowanie krzewów.

Jak pielęgnować cyprysiki na zimę?

Cyprysiki są raczej odporne na mróz, może się jednak okazać, że niektóre gatunki czy odmiany źle znoszą typową polską zimę i po prostu potrzebują osłon. Jest to cecha odmiany, a stosowanie osłon na zimę jest zależne także od stanowiska, w którym są posadzone rośliny. Dobrze osłonięte od wiatru świetnie poradzą sobie pod kołderką śniegu, te posadzone na wolnej przestrzeni powinny być okryte agrowłókniną lub gałązkami innych iglaków.

Aby ułatwić roślinom przetrwanie pod śniegiem, warto zastosować nawóz zimowy do iglaków. Dzięki niemu rośliny lepiej zniosą zimno, zmagazynują duże pokłady składników odżywczych, które pozwolą im szybciej wystartować wiosenną wegetację. Tego rodzaju nawozy sprawiają także, że igły nie brązowieją i nie opadają pod wpływem zimna i wilgoci, są cały czas ładne, a roślina jest wystarczającą ozdobą ogrodu zimowego.

Cyprys a cyprysik – różnice gatunkowe

Cyprysy są tak podobne do cyprysików, że trudno na pierwszy rzut oka rozróżnić te rośliny. Są to oczywiście dwa różne gatunki, które różnią się ze sobą wyglądem, warunkami uprawnymi, które należy im zapewnić i wielkością.

Czym się różni cyprys od cyprysika?

Cyprysik to niewielki krzew iglasty, który jest bardzo pospolity w Polsce. Ma zielone łuski, których nie zrzuca na zimę, jest więc świetnym komponentem zimowego ogrodu. W zasadzie obie rośliny są do siebie bardzo podobne z wyglądu, do tego stopnia, ze botanicy czasami kłócą się, do którego gatunku przypisać konkretną roślinę. Popularne cyprysiki to cyprysik lawsona (chamaecyparis lawsoniana), cyprysik wieczniezielony (cupressus sempervirens), cyprysik tępołuskowy czy cyprysik groszkowy.

Przykładem może być cyprys nutkajski, który jest przez jednych traktowany jako kapryśny cyprysik, przez innych jako mniej wymagający cyprys. Cyprys nutkajski w naszych warunkach klimatycznych nie występuje, jednak może być uprawiany w donicach i w ogrodzie, jest bardzo mrozoodporny. Ma ładne, typowe dla obu gatunków łuskowate igły i w naszych warunkach raczej nie osiąga wysokiego wzrostu – około 1,5 metra wysokości. Cyprys nutkajski ma charakterystyczny, nieco luźniejszy pokrój i charakterystyczne, lekko zwisające gałązki. Popularna jest odmiana Pendula – odmiana płacząca. Cyprys nutkajski najczęściej udaje się w uprawie, jednak ma dość specyficzne wymagania uprawne, które należy bezwzględnie spełnić.

Jak wygląda cyprys?

Jednak jeśli spojrzy się na oba gatunki w naturze, różnice są znacznie wyraźniejsze. Cyprys to przede wszystkim potężne, szlachetne drzewo, które ma gęstą koronę, złożoną z miotlastych gałązek (rozchodzących się w różnych kierunkach). Najczęściej ma stożkowatą koronę, jednak w tej kwestii decydująca często jest odmiana. Łuskowate igły cyprysa mają bardzo przyjemny, intensywny zapach po roztarciu. Jest to roślina jednopienna, która wytwarza bardzo ciekawe kwiaty i szyszki. Szyszki dojrzewają dopiero w drugim roku uprawy, są silnie drewniejące i składają się z 6 do 12 tarczowatych łusek. One także nadają roślinie niezwykłego uroku. W uprawie w Polsce są dostępne w zasadzie dwa gatunki: cyprys wiecznie zielony i cyprys wielkoszyszkowy.

Cyprys wiecznie zielony – najpopularniejszy gatunek w uprawie

Cyprys wiecznie zielony zdecydowanie pojawia się w uprawie najczęściej. Jest to roślina tak popularna na całym świecie, i to od wieków, że stała się literackim symbolem żałoby i cierpienia. W naszych gatunkach klimatycznych pojawia się w ogrodzie, jednak należy wiedzieć, że ma dość duże wymagania i potrzebuje mnóstwo uwagi i cierpliwości. Uprawa w ogrodzie udaje się wyłącznie w cieplejszych częściach kraju – na Pomorzu, w dolinie Odry i rzadko w centralnej części Polski.

Cyprys wiecznie zielony - cechy

Cyprys wiecznie zielony w naturze to około 30 metrowe drzewo, które charakteryzuje się powolnym wzrostem. Jest bardzo smukłe, ma typową, stożkowatą lub kolumnową koronę, którą znamy ze zdjęć i pocztówek z Basenu Morza Śródziemnego. Korona jest bardzo gęsta, składa się z licznych gałęzi, które rosną w górę trochę ukośnie. Cyprys wiecznie zielony wytwarza typowe łuskowate liście, które bardzo gęsto porastają gałęzie, co dodaje roślinie uroku. Wytwarza także typowe szyszki, o owalnym kształcie i początkowo zielony, później brązowym kolorze. Szyszki są bardzo ozdobne, korona drzewa jest nimi obsypana przez cały rok, ponieważ długo nie spadają, a ich dojrzewanie trwa aż dwa lata. To bardzo ciekawa roślina, która zasługuje na uwagę.

Jak uprawiać cyprys wiecznie zielony?

W uprawie można zobaczyć ją raczej w pojemnikach. Cyprys wiecznie zielony nie znosi zimna, dlatego jego niewysokie okazy uprawia się w dużych donicach, które są wystawiane na zewnątrz wiosną i latem, później ukrywane w chłodnych oranżeriach lub na zimniejszych gankach. Cyprysy wymagają uwagi i zaangażowania, ale wiele zapalonych ogrodników decyduje się zaprosić je do swojego ogrodu i usiłują je wyhodować, co czasami udaje się przez wiele lat. Nie powstała jeszcze jednak odmiana, która byłaby bardziej mrozoodporna i w czasie srogich zim roślina najczęściej po prostu obumiera.

Cyprys domowy, czyli cyprys wielkoszyszkowy

Na uwagę zasługuje także cyprys wielkoszyszkowy, który nazywany jest także cyprysem domowym. Jego rośliny pojawiają się w domu w doniczkach zwłaszcza w okolicy Bożego Narodzenia, gdy są wykorzystywane jako ciekawa choinka godna uwagi. W sklepach pojawiają się często ozdobnie ubrane i polakierowane tak zwanym sztucznym śniegiem, jednak uprawa tej rośliny jest możliwa przez cały rok. Ciekawą propozycję stanowi także cyprys kolumowy, czyli wspomniany już cyprysik Lawsona, nadający się również do uprawy w donicy na balkonie.

Cyprys domowy a warunki w pomieszczeniu

Cyprysy tego gatunku są nieco mniejsze i dobrze czują się w pomieszczeniach, ładnie się także prezentują. Są traktowane jak typowe rośliny doniczkowe. Charakteryzują się powolnym wzrostem i w uprawie domowej osiągają wyłącznie około 1,5, do 2 metrów wysokości, na co potrzebują kilkunastu lat. W naturze występuje głównie w Kalifornii i na południu Europy, gdzie występuje jako drzewo o wysokości 25 metrów.

Jak wygląda cyprys domowy?

Cyprys domowy to roślina wiecznie zielona. Ich korona tworzy wąski stożek, ale odpowiednio przycinana może mieć najpiękniejsze i najciekawsze kształty, nawet robi się z nich regularne kule. Cyprys uprawiany w doniczce ma także typowe łuskowate liście, jednak nie zawiązuje szyszek. To jeden z niewielu iglaków, którego uprawa udaje się w domu. Tuja Szmaragd jest łudząco podobna do wielu jego odmian, które różnią się między sobą zwłaszcza kolorem ulistnienia.

Cyprys uprawiany w domu jest średnio popularny, ale miłośnicy iglaków koniecznie muszą go mieć. Jest to wdzięczny materiał do pracy genetyków i botaników, dlatego powstało mnóstwo odmian tej rośliny. Na uwagę zasługuje odmiana Goldcrest, o delikatnie żółtym zabarwieniu igieł i wyjątkowym, lekko cytrynowym zapachu. To właśnie do niej podobna jest tuja Szmaragd. Jasnozielone, nieco żółtawe liście ma także odmiana Aurea, jedna z ciekawszych i lepiej sprawdzających się w pojemnikach. To on najczęściej jest wykorzystywany na choinkę, ponieważ ma bardzo regularny, ładny pokrój i naprawdę może przypominać wyglądem świerk.

Cyprys w domu i cyprys w ogrodzie – wymagania

Obojętnie, czy hodujesz cyprysy w domu, czy porywasz się na próbę otrzymania ładnych roślin w ogrodzie, wymagania tego gatunku są takie same.

Stanowisko dla cyprysa

Cyprysy przede wszystkim muszą mieć jasne stanowisko, ale nie można narażać ich na bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ wtedy mogą pojawić się oparzenia. Cyprys sam zakomunikuje ci, że ma za mało światła – jego gałązki zaczną powoli blednąć, to znak, że należy go przenieść w inne miejsce. I chociaż cyprysy lubią słońce, nie oznacza to, że lubią ekstremalnie wysokie temperatury.

Tym, co najbardziej im szkodzi zimą, jest temperatura pokojowa i suche powietrze wywołane centralnym ogrzewaniem. Dlatego na zimę należy przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia. Powinna mieć wtedy zapewnione około 10 stopni Celsjusza.

Cyprys a wymagania glebowe

Cyprysy mają także dość specyficzne wymagania co do rodzaju używanego podłoża. W doniczce lubią mieć torf i nieco ziemi kompostowej, w ogrodzie należy także zapewnić im miejsce, w którym wcześniej był rozprowadzony kompost. Cyprys musi także mieć zapewnione odpowiednie pH podłoża, jak wszystkie iglaki lubi nieco kwaśną glebę i takiego odczynu potrzebuje, by dobrze się rozwijać. Uprawa cyprysa nie uda się w ziemi mało zasobnej, musi mieć żyzne podłoże, optymalnie przepuszczalne, ponieważ nadmiar wody nie jest dla niego zbyt dobry.

Cyprysy uprawiane na zewnątrz przede wszystkim muszą mieć bardzo ostrożnie wybrane stanowisko pod kątem ochrony przed wiatrem. Dobrze sprawdza się osłonięte, optymalnie ze wszystkich stron, ale nie zacienione. Dodatkowo także warto sadzić cyprysy przy płocie, ogrodzeniu lub murze domu, by roślina mogła się za nimi w jakiś sposób chronić.

Uprawa cyprysów w domu dla cierpliwych

Uprawa cyprysów w domu jest dużo łatwiejsza niż w gruncie,  a jednak nadal wymaga dyscypliny, uwagi i zacięcia. Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę, co nie jest łatwe, ponieważ zimą trudno znaleźć pomieszczenie o temperaturze 10 stopni Celsjusza. Jeśli jednak masz garaż lub strych gdzie panuje taka temperatura, uprawa cyprysa może być w zasięgu ręki. Zbyt wysoka temperatura i ogrzewanie raczej nie zabiją roślinki, ale mogą sprawić, że się bardzo wyciągnie w górę, szybko wyrośnie i straci na atrakcyjności, stanie się mniej gęsta.

Ziemia dla cyprysa w doniczce

Najważniejszą zasadą w uprawie cyprysa jest taka, że ziemia w jego doniczce powinna być stale wilgotna. Nie może być mokra, więc podlewamy roślinę od czasu do czasu małymi porcjami, nie pozwalając podłożu przesychać. Cyprys lepiej znosi nadmiar wody, niż jej brak, więc jeśli masz wątpliwości, lepiej podlać ją ponownie, niż pozwolić roślinie uschnąć. Ponieważ roślina musi mieć zapewnione także wilgotne powietrze, należy ją często zraszać, ale miękką, odstaną wodą. Dobrze sprawdza się przegotowana.

Cyprys a nawożenie

Roślina wymaga także nawożenia. Na rynku jest mnóstwo specjalistycznych nawozów do iglaków, które stosuje się, aby utrzymać pożądane pH podłoża i zasilić rośliny w czasie wzrostu. Stosuje się go mniej więcej co dwa tygodnie, w minimalnej dawce, dostosowanej do wielkości rośliny. Często przecież jest to nawóz do większych iglaków ogrodowych, które jak na przykład tuja Szmaragd osiągają kilkanaście metrów wzrostu.

Jednak już późnym latem i wczesną jesienią warto stosować nawóz jesienny do iglaków, który przygotowuje cyprysy do zakończenia okresu wegetacji i zimowania. Dzięki temu roślina lepiej znosi chłód i szybciej zaczyna wiosenną wegetację, nie tracąc przez zimę na swojej atrakcyjności. W przypadku problemów z kolorem igieł, można zastosować fosforowy nawóz do iglaków, który właśnie ma za zadanie utrzymanie wyjątkowej, soczystej zieleni. Nawóz sprawdza się zarówno wtedy, kiedy igły żółkną, jak i wtedy, kiedy stają się brązowe.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto