Gwiazdy ogrodów: cyprysik Lawsona i cyprysik groszkowy


Najbardziej popularnym gatunkiem cyprysika jest cyprysik Lawsona. Nie ulega wątpliwości, że to on pojawia się w ogrodach najczęściej, zachwycając swoim pokrojem i zwartą koroną. Cyprysik Lawsona doczekał się oczywiście stworzenia bardzo licznych odmian, które są bardziej przystosowane do naszych warunków klimatycznych niż gatunek podstawowy. Roślina pochodzi z USA, gdzie dziko dorasta nawet do 75 m. W Polsce ma zaledwie 25 m, które osiąga po wielu latach.

Cyprysik Lawsona (chamaecyparis lawsoniana)

Cyprysik Lawsona ma bardzo interesujący pokrój. Najczęściej jest bardzo wyraźnie stożkowaty, na całej długości pnia pojawiają się bardzo gęste gałęzie. Rozkładają się równomiernie, nawet nieprzycinane, wobec czego rośliny te są tak atrakcyjne. Łuski, jeśli chodzi o cyprysik Lawsona, mają ostre zakończenie, są delikatniejsze niż w przypadku innych iglaków i gatunków cyprysika. Wyglądem mogą przypominać literę Y, są bardzo gęsto rozłożone po całej długości gałązek. Ich ważną cechą jest fakt, że są zimozielone i bardzo długo utrzymują się na drzewku. Nie przebarwiają się na zimę, więc są świetną ozdobą zimowego ogrodu. Jeśli interesuje cię także uprawa cyprysa, przeczytaj ten artykuł.

Cyprysik Lawsona kolumnowy

Ostatnio największym uznaniem i sympatią ogrodników cieszy się cyprysik kolumnowy, czyli cyprysik Lawsona Columnaris. Ma on wyjątkowy, kolumnowy pokrój i bardzo często jest wykorzystywany do tworzenia żywopłotów. Cyprysik kolumnowy w ogrodzie osiąga tylko około 3-4 metrów wysokości i bardzo ozdobne szyszki, na których pojawia się niebieskawy nalot. Cyprysik Lawsona tej odmiany wyróżnia się jednak przede wszystkim zwiększoną mrozoodpornością i znacznie mniejszymi wymaganiami glebowymi niż inne.

Cyprysik Lawsona to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych gatunków cyprysika, ale na uwagę zasługuje jeszcze cyprysik groszkowy. Jego egzemplarze także bardzo często pojawiają się w naszych ogrodach, szczególnie jego odmiany, które mogą mieć igły w różnych odcieniach zieleni, a nawet niebieskiego. Cyprysik groszkowy swoją nazwę zawdzięcza temu, że jego szyszki są małe, mają wielkość grochu.

Cyprysik groszkowy (chamaecyparis pisifera)

Cyprysik groszkowy jest w zasadzie bardzo podobny do innych gatunków, ma jednak znacznie luźniejszą koronę. Na uwagę zasługują przede wszystkim te odmiany o płożących lub zwisających pędach, które sprawiają, że cyprysik groszkowy może wyglądać trochę jak cyprysik nutkajski. Cyprysik groszkowy ma od 2 do 10 metrów wysokości, nie zawsze ma formę drzewka, częściej odmiany naturalnie przyjmują krzewiastą formę. Liście to drobniutkie, delikatne łuski o błyszczącej powierzchni. Ich dolna część czasami przebarwia się na inny kolor, najczęściej jednak jest pokryta woskowatym nalotem. Cyprysik groszkowy nie ma zbyt dużych wymagań uprawnych. Cyprysik groszkowy w ogrodzie to trwała, dość wytrzymała roślina, która wszędzie będzie się wspaniale prezentować.

Wiele odmian cyprysików jest niezwykle atrakycjnych. Cyprysiki są odporne na niskie temperautry i odporne na choroby.
Cyprysik - odmiany, pielęgnacja, porady i ciekawostki

Inne gatunki cyprysika

Wymienione wyżej dwa gatunki cyprysika można najczęściej spotkać w uprawie, jednak w całej Europie, także w Polsce, czasami można natknąć się na inne gatunki.

Cyprysik japoński (tępołuskowy)

Najczęściej spotykanym jest cyprysik japoński, który nosi drugą nazwę cyprysik tępołuskowy. Jest to raczej mało znany gatunek, który wyglądem może nieco przypominać cyprysik groszkowy. Jest jednak od niego znacznie wyższy – może osiągać nawet 40 metrów wysokości, i ma nieco luźniejsze łuski. Jedną z najważniejszych cech podobieństwa są szyszki – cyprysik japoński także wytwarza je w formie małych, brązowych kuleczek, które dość gęsto oblepiają pędy.

Cyprysik tępołuskowy, jak sama nazwa na to wskazuje, ma igły zakończone okrągło, które nie są kłujące. Cyprysik japoński pochodzi z Japonii, więc nie zawsze udaje się w uprawie w naszym klimacie. Często jednak można spotkać go w domu – cyprysik tępołuskowy jest wykorzystywany do tworzenia drzewek bonsai, ponieważ świetnie znosi cięcie. Nie bez znaczenia jest oczywiście także fakt, że cyprysik japoński po prostu bardzo wolno rośnie. Jeśli szukasz inspiracji na krzewy ozdobne do ogrodu, znajdziesz je w tym artykule.

Cyprysik nutkajski (chamaecyparis nootkatensis) i błotny

Wśród gatunków rzędu cyprysik niektórzy badacze wskazują także cyprysik nutkajski i cyprysik błotny. Morfologicznie są to jednak zupełnie inne rośliny i trudno doszukiwać się w nich podobieństwa do naszych domowych iglaków. Cyprysik nutkajski to ogromne drzewo typu pendula, czyli o zwieszających się „płaczących” pędach. Cyprysik nutkajski to gatunek, który możemy zobaczyć w licznych parkach, bardzo długowieczny. Cyprysik nutkajski może mieć nawet 650 lat. Rośnie bardzo powoli, dorosłe egzemplarze mają około 25 metrów wysokości. Cypryski nutkajski to jeden z najciekawszych gatunków, wyróżnia się skierowanymi w dół pędami, na których bardzo luźno układają się łuski.

Podobnie cyprysik błotny. Jest to wyjątkowy gatunek, którego wielu botaników w ogóle nie zalicza do cyprysików. Cyprysik błotny wyróżnia się gęstymi konarami i ciekawym, stopniowym pokrojem. To drzewo iglaste, długowieczne i wytrzymałe, które jednak musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Cyprysik błotny, jak sama nazwa na to wskazuje, w naturze rośnie na podmokłych terenach. W Polsce jest traktowany raczej jak drzewo parkowe i rzadko pojawia się w ogrodach czy na działkach.

Jak uprawiać cyprysik?

Cyprysik powinien mieć dobrane odpowiednie stanowisko, ponieważ może być dość kapryśny w uprawie. Roślina musi mieć zapewnione zasobne i żyzne podłoże, które będzie dobrym źródłem wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jest to warunek, by roślina w ogóle się rozwijała. Jak wszystkie iglaki, cyprysik potrzebuje także niskiego pH podłoża, najlepiej w okolicach lekko kwaśnego. Jak uprawiać cyprysik? Znacznie łatwiej będzie prowadzić uprawę w wilgotnej glebie, można więc zawczasu pomyśleć o ściółkowaniu.

Podstawowe informacje o uprawie cyprysika

Cyprysik jest dosyć wymagający i chociaż to długotrwałe gatunki, mogą nie być wyrozumiałe względem niesprzyjających warunków. Cyprysik groszkowy nie może znieść zbyt suchego powietrza, inne gatunki bardzo źle reagują na zbytnie przesuszenie lub zasolenie podłoża. Cyprysik tępołuskowy nie przepada za zanieczyszczeniem powietrza, może więc nie udawać się w miastach. Cyprysik jednak jest dość obojętny na stopień nasłonecznienia – dobrze się czuje zarówno w słońcu, jak i półcieniu, chociaż w tym drugim przypadku może być nieco mniej rozrośnięty lub po prostu rozwijać się wolniej. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, sprawdź także cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Sadzenie cyprysików i różnego rodzaju iglaków to nie jest trudne zadanie. Dzięki nim ogród wspaniale się prezentuje, a pielęgnacja nie jest trudna.
Cyprysik - odmiany, pielęgnacja, porady i ciekawostki

Jak uprawiać cyprysiki – sadzenie

Sadzenie cyprysików powinno się przeprowadzać jesienią. Jest to korzystniejszy moment dla rozwoju roślin niż wiosna, chociaż oczywiście termin wiosenny jest jak najbardziej w porządku. Sadzenie przeprowadza się od sierpnia do października, jednak im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu rośliny będą miały czas, by wytworzyć odpowiedni system korzeniowy i przyjąć się przed nadejściem zimy.

Na rynku dostępne są zarówno sadzonki w balocie, pojemnikach, jak i takie z nagim korzeniem. Dwie pierwsze opcje są najbardziej korzystne. Dzięki nim korzenie są lepiej chronione przed złamaniami i uszkodzeniami, są także mniej podatne na wysychanie. Jednak sadzonki z nagim korzeniem także mogą być skuteczne i szybko się przyjąć. Jak pielęgnować cyprysiki z takich sadzonek? Przede wszystkim należy pilnować, by nie zniszczyć ich korzeni. Przed posadzeniem warto na dłuższy czas zanurzyć je w wodzie, dzięki czemu szybciej podejmą wegetację w nowym miejscu. Po posadzeniu podłoże wokół rośliny należy dobrze, obficie podlać, można także pomyśleć o nawożeniu.

Jak pielęgnować cyprysiki?

Podlewanie cyprysików

Chociaż cyprysik to dość kapryśna roślina, jej pielęgnacja nie zajmuje wcale za dużo czasu. Jak wszystkie iglaki, cyprysiki potrzebują przede wszystkim dość dużo wody, nie tylko w czasie największych upałów. Jeżeli rosną na ciepłym, dobrze nasłonecznionym stanowisku, regularne podlewanie jest koniecznością. Nie trzeba tego robić wcale bardzo obficie, po prostu rośliny powinny mieć zapewnione wilgotne podłoże. Dlatego także warto pomyśleć o korze lub ściółkowaniu innego rodzaju, który zapobiegnie parowaniu podłoża.

Nawożenie cyprysików

Jak pielęgnować cyprysiki poza tym? To rośliny o dość dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze i mineralne, dlatego należy pomyśleć o ich nawożeniu. Nie trzeba robić tego zbyt często, w zasadzie najważniejsza jest dawka podawana w czasie sadzenia. Ponadto od czasu do czasu wiosną można zastosować nawóz do iglaków, który poprawi wybarwienie igieł. Taki zabieg można powtórzyć, gdy łuski stają się przerzedzone lub brązowieją. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty działające przeciwko brązowieniu igieł, które warto zastosować.

Cyprysiki - przycinanie

Cyprysiki oczywiście mogą być także przycinane, ale nie jest to konieczne. Dobrze znoszą cięcie i nie powoduje ono u nich nadmiernego rozkrzewiania się ani nie jest przyczyną chorób grzybowych, jednak najczęściej nie jest potrzebne. Cyprysiki są bardzo ozdobne w formie naturalnej, dlatego rzadko się je przycina. Skracanie pędów i formowanie czasami stosuje się w przypadku roślin posadzonych jako żywopłot, ale to najczęściej niewielkie zabiegi, które mają na celu uformowanie krzewów. Więcej porad na temat pielęgnacji roślin zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Jak pielęgnować cyprysiki na zimę?

Cyprysiki są raczej odporne na mróz, może się jednak okazać, że niektóre gatunki czy odmiany źle znoszą typową polską zimę i po prostu potrzebują osłon. Jest to cecha odmiany, a stosowanie osłon na zimę jest zależne także od stanowiska, w którym są posadzone rośliny. Dobrze osłonięte od wiatru świetnie poradzą sobie pod kołderką śniegu, te posadzone na wolnej przestrzeni powinny być okryte agrowłókniną lub gałązkami innych iglaków.

Aby ułatwić roślinom przetrwanie pod śniegiem, warto zastosować nawóz zimowy do iglaków. Dzięki niemu rośliny lepiej zniosą zimno, zmagazynują duże pokłady składników odżywczych, które pozwolą im szybciej wystartować wiosenną wegetację. Tego rodzaju nawozy sprawiają także, że igły nie brązowieją i nie opadają pod wpływem zimna i wilgoci, są cały czas ładne, a roślina jest wystarczającą ozdobą ogrodu zimowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny