Uprawa cytrusów w doniczce – najlepsze gatunki

Nie wszystkie cytrusy nadają się do uprawy w domu. Przede wszystkim musisz wybierać gatunki, które mają karłowate odmiany, czyli cytrusy doniczkowe. Muszą także być dostosowane do naszego trybu zmiany dnia i nocy i długości dnia latem i zimą. Uprawa cytrusów w Polsce skupia się na uprawie drzewek cytrynowych. Dużą popularnością cieszą się cytryny Skierniewickie, powstałe przed kilkoma latami w Polsce.

Ponadto na uwagę zasługują drzewka pomarańczowe różnych gatunków. Świetnie sprawdza się także uprawa mandarynki. W doniczkach można także uprawiać kumkwaty, których małe owoce mogą nieco przypominać właśnie pomarańcze.

Uprawa cytrusów w domu nie przyniesie nam dużych i słodkich owoców. Najczęściej plonowanie nie jest duże, jednak satysfakcja naprawdę ogromna. Kolejną zaletą jest fakt, że cytrusy są po prostu bardzo ozdobne – najczęściej są to dość wysokie drzewka o ciemnozielonych, błyszczących liściach. Obojętnie, czy uda ci się je doprowadzić do owocowania, czy nie, zawsze będą się ładnie prezentować.

Jak hodować cytrusy – stanowisko

Uprawa cytrusów w doniczce może być co nieco skomplikowana i wymagająca. Przede wszystkim musisz zapewnić im naprawdę odpowiednie stanowisko. Wszystkie cytrusy doniczkowe uwielbiają światło. Powinno się ustawić je w bezpośrednim nasłonecznieniu, na parapecie południowego lub zachodniego okna. Latem doniczki można spokojnie wystawić na nasłoneczniony balkon. Rośliny nie powinny stać w pobliżu kuchenki gazowej. Opary mogą być dla nich naprawdę zabójcze.

Uprawa cytryny, pomarańczy czy grapefruita w zasadzie nie różni się niczym. Rośliny potrzebują takiego samego podłoża. Najlepiej sprawdza się standardowa ziemia do cytrusów. Podłoże możesz jednakże skomponować także samodzielnie. Aby uprawa cytrusów w domu się udała, konieczna jest próchnicza, przepuszczalna gleba. Oczywiście powinna być lekko kwaśna – optymalne pH to od 5 do 6,5.

Uprawa cytrusów w doniczce – pielęgnacja

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Cytrusy potrzebują stałego dostępu do wody. Lubią mieć wilgotne podłoże, ale nie mokre, dlatego należy podlewać je często, małymi porcjami. Należy zwłaszcza pamiętać o roślinach wystawionych na balkon – tam woda szybciej paruje, więc trzeba je podlewać nawet codziennie.

Ponadto rośliny potrzebują regularnego nawożenia. Uprawa cytryny, grapefruita czy mandarynek pod tym względem nie jest skomplikowana. Na rynku znajduje się bardzo wiele środków i preparatów nawozowych, przeznaczonych właśnie do zasilania cytrusów. Zawierają substancje lekko zakwaszające podłoże, które pomagają utrzymać właściwy poziom pH. Ponadto w ich składzie znajdują się łatwo przyswajalne związki fosforu, ułatwiające plonowanie. Bez odpowiedniego nawożenia przez cały sezon raczej nie będziesz mógł cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi owocami.

Drzewko cytrynowe i inne cytrusy w doniczkach przepięknie wyglądają. Nie mają wielkich wymagań uprawnych, ale potrzebują specjalistycznej pielęgnacji i podłoża.
Cytrusy - uprawa w doniczkach - co i jak uprawiać?

Najczęściej w uprawie rośliny dość szybko zawiązują kwiaty i bez problemów wytwarzają owoce. Jednak dojrzewanie nie zawsze się udaje, więc plony nie zawsze nadają się do spożycia. Aby to się udało, rośliny muszą stać w pełnym słońcu.

Jak hodować cytrusy – zimowanie roślin

Wszystkie cytrusy wymagają okresu spoczynku. Zimowanie przypada od października do lutego-marca. W tym czasie roślina zahamowuje rozwój i zbiera siły na kolejny okres wegetacyjny. Optymalna temperatura na okres zimowania to 10 stopni Celsjusza, ale uwaga! Temperaturę koniecznie trzeba obniżać stopniowo, w przeciwnym razie roślina przeżyje szok i zrzuci wszystkie liście. W tym wypadku może nie odrodzić się już wiosną.

W czasie okresu zimowania należy zupełnie zahamować nawożenie. Zabiegi przeprowadza się od marca do początku września. Zimą ogranicza się podlewanie, ale nie można go całkiem zaniechać, ponieważ wymagające cytrusy szybko reagują na długotrwałą suszę.

Uprawa cytrusów w domu – najczęstsze problemy

Uprawa cytrusów jest dość skomplikowana właśnie dlatego, że rośliny często padają łupem szkodników i patogenów grzybowych. Do najczęstszych problemów w uprawie należy atak przędziorków i miseczników. Te drobne insekty bardzo szybko rozprzestrzeniają się na liściach, podobnie jak wełnowce, drobne pajęczaki, których obecność można zauważyć po drobnych białych, gęstych pajęczynkach. W tym wypadku dobrze sprawdzają się opryski interwencyjne tradycyjnymi środkami ochrony roślin domowych.

Kolejnym problemem są częste żółknięcia i opadanie liści. Tutaj bezpośrednią przyczyną jest niedobór składników odżywczych. Żółte i wiotkie liście to najczęściej oznaka, że dostarczasz roślinie za mało magnezu lub manganu. Z problemem można sobie poradzić, wprowadzając bogaty nawóz mineralny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny