Czarna malina - czym charakteryzuje się ta roślina

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda cięcie, podlewanie i ogólna uprawa maliny czarnej, powinniśmy zapoznać się z tym, czym się ona charakteryzuje. Zacznijmy od tego, że czarna malina to roślina pnąca, co odróżnia ją już na wstępie od tradycyjnych krzewów malin. Może ona dorastać nawet do około 3-4 m długości.

Warto wspomnieć również o tym, że na elastycznych pędach pojawiają się bardzo ostre kolce, które występują w dużej ilości. Kolców nie zobaczymy jednak na malinie bezkolcowej. Dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie przebywają dzieci i mogą mieć kontakt z tą pnącą rośliną, lepiej jest, gdy posadzona zostanie malina bezkolcowa.

Same liście są bardzo podobne do liści malin i jeżyn. Owoce natomiast są czarne, przez co przez niektóre osoby czarna malina traktowana jest jak jeżyna, a nie malina. Natomiast faktycznie owoce bardziej przypominają owoce jeżyn niż malin. Jeśli więc w naszym ogrodzie znajdziemy miejsce, w którym ta pnąca roślina o czarnych owocach mogła się rozwijać, nie ma problemu, by zająć się jej uprawą.

Uprawa maliny czarnej - wymagania, sadzenie, cięcie, rozmnażanie

Czarna malina - jakie wymagania musimy zapewnić roślinom podczas uprawy

Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie ma pojawić się truskawka 'Honeoye', karczoch hiszpański, czyli kard, malina bezkolcowa, czy właśnie czarna malina, konieczne jest zapoznanie się z jej wymaganiami. Tylko wtedy, gdy wiemy, jakie wymagania ma dany gatunek lub odmiana, możemy przystąpić do uprawy rośliny.

Jeśli natomiast nie zapoznamy się z wymaganiami truskawki 'Honeoye', karczocha hiszpańskiego czy czarnej maliny, możemy spotkać się z różnymi utrudnieniami w trakcie uprawy. Najczęściej na roślinach, które posadzone są w złych miejscach, występują choroby grzybowe, modyfikacje liści i pędów, a także poparzenia, jeśli roślina powinna rosnąć w zacienionym stanowisku, a rośnie w pełnym słońcu.

Jeśli chodzi natomiast o to, jakie wymagania ma czarna malina, powinniśmy wiedzieć, że najlepiej czuje się ona na nasłonecznionych i osłoniętych od silnych wiatrów stanowiskach. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby zapewnić jej przewiewną i lekko kwaśną glebę, ponieważ na glebach zbitych i ciężkich malina słabo owocuje i może zostać porażona przez choroby malin.

Malina czarna - co powinniśmy wiedzieć o jej rozmnażaniu, sadzeniu, przycinaniu i innych zabiegach pielęgnacyjnych

Zanim przejdziemy do tego, jak sadzić czarne maliny, powinniśmy wiedzieć o tym, że są to dość inwazyjne rośliny, przez co musimy wyznaczyć im odpowiednio dużo miejsca pod uprawę. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie posadzenie jej przy płocie lub siatkach, nie zapominając o tym, że jej pędy powinno się przywiązać do podpór.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie roślin. Dlatego też konieczne jest zapoznanie się z cięciem i terminami na to, kiedy najlepiej przycinać te pnące rośliny. Zacznijmy od tego, że przycinanie przeprowadza się zaraz po zbiorach owoców. Ścinamy wtedy wszystkie pędy dwuletnie, natomiast pędy tegoroczne zostawiamy bez zmian.

Jeśli chodzi natomiast o podlewanie, będzie ono konieczne jedynie w upalne i bardzo suche dni. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że młode rośliny, które nie mają jeszcze aż tak rozwiniętego systemu korzeniowego, powinny być regularnie, ale umiarkowanie podlewane. Warto wspomnieć również o tym, by systematycznie sprawdzać, czy na roślinie nie pojawiają się oznaki chorobowe lub ślady żerowania szkodników. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych krzewach owocowych w ogrodzie.

Polecane akcesoria i nawozy do owoców - sprawdź je!

Czarna malina - zastosowanie, cena i popularne odmiany

Czarne maliny - zastosowanie i właściwości

Czarna malina to pnącze owocowe, które wykorzystuje się do nasadzeń w ogrodach przydomowych. Warto wiedzieć, że owoce tej rośliny, tak samo, jak i owoce maliny właściwej są bardzo smaczne i nadają się do tego, by spożywać je na surowo, ale można wykorzystywać je również do przygotowania przetworów.

Krzew rośliny czarna malina, a także opis, wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja oraz przycinanie krok po kroku
Czarna malina krok po kroku, czyli opis rośliny, właściwości, wymagania i sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Powinniśmy wiedzieć o tym, że w przeciwieństwie do owoców maliny właściwej, owoce maliny czarnej, mają wyjątkowe właściwości zdrowotne. W owocach czarnej maliny znajduje się wiele antocyjanów, które usuwają z naszego organizmu wolne rodniki, dzięki czemu działają one antynowotworowo.

Owoce czarnych malin mają także właściwości bakteriobójcze, przez co bakterie odpowiadające za wrzody żołądka, zapalenie płuc oraz zapalenie górnych dróg oddechowych, zostają powstrzymywane. Co więcej, w tych owocach znajdują się również takie substancje, które działają tak jak ibuprofen, czy też aspiryna. W malinach znajdują się duże zawartości witaminy C i E, ale również cynk, żelazo, miedź potas, magnez i wapń.

Odmiany i cena - na co zwrócić uwagę

Warto wiedzieć, że czarne maliny są odmianami maliny właściwej. Do najbardziej popularnych odmian zaliczana jest odmiana 'Bristol', odmiana 'Jewel' oraz odmiana 'Litacz'. Odmiana 'Litacz' to polska odmiana, która dojrzewa już pod koniec VI, a jej owoce są mało podatne na gnicie. Niestety jest to roślina, która często porażona jest przez wirusa krzaczastej karłowatości malin.

Z kolei odmiana 'Bristol' dojrzewa pod koniec VII i jest wrażliwa na antraknozę malin oraz różne choroby wirusowe. Najcenniejszą odmianą jest odmiana 'Jewel', ponieważ ma ona zdecydowanie większą odporność na choroby i przemarzanie. Owoce tej odmiany dojrzewają na krzewie w drugiej połowie VII.

Jeśli chodzi natomiast o ceny roślin, powinniśmy wiedzieć, że są one zróżnicowane. Tak jak w przypadku kardów, cena zależy od wielkości sadzonki, a także konkretnej odmiany. Z reguły jednak ceny za sadzonki wahają się w granicy 10-17 zł za sztukę. Nie zapominajmy o tym, by wybierać sprawdzone miejsca do zakupu, w których będziemy mieli pewność, że kupiona sadzonka jest w pełni zdrowa i dobrze rozwinięta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny