Czeremcha amerykańska - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie i właściwości
Drzewa owocowe, jakimi są czeremchy, bardzo często wykorzystane są w różnych obsadzeniach. Sadzonki tych roślin dostępne są w różnych sklepach ogrodniczych w bardzo przystępnej cenie. Roślina ta wykorzystywana jest także do robienia przetworów z owoców, a szczególnie nalewki z czeremchy, przez co warto dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat. Zobaczmy, jak wygląda czeremcha amerykańska i jej uprawa.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat czeremchy.
Czeremcha amerykańska (Prunus serotina) - występowanie i informacje
Czeremcha amerykańska, tak jak i czeremcha zwyczajna, należy do rodziny różowatych - Rosaceae. Czeremcha amerykańska spotykana jest również pod nazwą czeremchy późnej, a jej łacińska nazwa to Prunus serotina. Roślina ta występuje naturalnie w Ameryce Północnej, a do Europy została sprowadzona w XVII w. Obecnie praktycznie w całej Polsce jest bardzo pospolita. Ciekawe jest to, że czeremcha rosnąca na północnych granicach ma pokrój krzewiasty.
Warto wiedzieć, że czeremcha późna jest jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie Środkowej i powoduje negatywne zmiany w ekosystemie. Dlatego też w niektórych krajach jest zwalczana. Pamiętajmy też, że Prunus serotina jest rośliną trującą. Substancje trujące wydzielają liście, pędy i kora, a zwłaszcza korzenie i młode pędy.
Poza tym czeremcha amerykańska jest bardziej ceniona niż czeremcha zwyczajna ze względu na swoją miododajność. Pamiętajmy również o właściwościach, w tym uspokajających i tonizujących. Wywarem z tej czeremchy leczono biegunki, choroby jelit i łagodziło się stany zapalne za pomocą okładów. Dodatkowo właściwości z wyciągu mają działanie antyoksydacyjne i wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków i fitofarmaceutyków. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z czeremchy?
Czeremcha późna - charakterystyka
Prunus serotina to drzewo owocowe, ale występuje w postaci dużego krzewu i dorasta w naszych warunkach do około 20 m. Korona czeremchy jest wąsko-podłużna, a jej boczne krótkie konary są poziomo rozpostarte. Pnie bardzo często są krzywe, a ich średnica sięga do 1,5 m. Kora na początku jest ciemna i gładka, a później staje się ciemnoczerwono-brązowa i zaczyna się łuszczyć.
Przejdźmy teraz do skrętoległych liści, które kształtem są od owalnych do szerokolancetowatych. Ich końcówki są zaostrzone, brzegi karbowano-piłkowane, a nasada klinowata. Blaszka jest skórzasta, błyszcząca i z wierzchu ciemnozielona, a spodem jaśniejsza. Charakterystyczne jest to, że nerw jest rudo owłosiony, zwłaszcza w dolnej części u młodych liści. Jesienią ciemnozielone liście przebarwiają się na intensywny żółty kolor. Pąki liściowe pojawiają się na pędach wegetatywnych i są dość mocno zaostrzone. Całe pokryte są jasnobrązowymi łuskami i osiągają do 4 mm długości.
Pojedyncze kwiaty dorastają do około 6 mm średnicy i osadzone są na owłosionych lub nagich szypułkach. Zebrane one są we wznoszące się lub rozpostarte grona o długości 12-15 cm. Białe kwiaty mają szerokoowalne płatki korony, a ich działki kielicha w trakcie kwitnienia są odgięte. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z czeremchy.
Charakterystycznym elementem są także owoce. Owoce spotykamy w postaci kulistych i błyszczących pestkowców o średnicy 0,8-1,3 cm. W trakcie dojrzewania ich barwa jest intensywnie czerwona, natomiast z biegiem czasu ciemnieją i stają się praktycznie czarne. Skórka tych owoców jest cienka, natomiast miąższ w środku bardzo soczysty i aromatyczny. W owocach znajdują się cienkościenne, zaostrzone z jednej strony pestki o długości do 1,2 cm. To właśnie z owoców robiona jest nalewka z czeremchy i inne przetwory.
Zastosowanie czeremchy amerykańskiej i jej uprawa
Zastosowań czeremchy amerykańskiej jest bardzo wiele, o ile rośnie ona w odpowiednich dla siebie warunkach. Dlatego też przed zasadzeniem jej w swoim ogrodzie warto wiedzieć, że Prunus serotina wymaga słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska. Sadzonki powinno się sadzić na glebach żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych i głębokich, mimo tego, że radzą sobie również na glebach suchych, jałowych i piaszczystych. Jednak w takich miejscach czeremcha amerykańska przybiera formę krzewu. Ponadto jest ona wrażliwa na nadmierną wilgotność, zasolenie gleby i silne wiatry. Zaletą jest jej odporność na choroby, szkodniki i późnowiosenne przymrozki.
To drzewo ogrodowe podczas późnych przymrozków może przemarzać i kwiaty mogą zacząć opadać, co spowoduje brak owoców w danym roku. Podczas uprawy tych drzew owocowych powinniśmy pamiętać o okrywaniu powierzchni korzeni warstwą mulczu, co ochroni je przed nadmiernym ogrzewaniem i uszkodzeniem korzeni. Czeremcha późna rozmnażana jest w okresie IX-XI poprzez wysiew nasion. Na 1 ar ziemi powinno się wysadzić około 2 kg nasion.
Zastosowanie czeremchy amerykańskiej możemy zaobserwować w obsadzeniach zadrzewień śródpolnych, ogrodów, parków i zieleni miejskiej. Sadzona jest ona również na trudnych terenach przemysłowych, na odłogach i przy rekultywacji terenów po eksploatacji górniczej. Sprawdzi się również sadzenie jej na niecięte szpalery, ale odradza się sadzenie sadzonek w pobliżach chodników i ścieżek, ponieważ przez opadające owoce można się poślizgnąć. Tak jak czeremcha zwyczajna, może być ona sadzona w grupach lub pojedynczo.
Bardzo popularne są przetwory z czeremchy amerykańskiej, między innymi nalewka z czeremchy, dżem, brandy, galaretki i rum. Ponadto olej z nasion jest wykorzystywany do wyrobu farb i mydeł. Poza tym dzięki swoim właściwościom wykorzystywana jest jako roślina lecznicza, a także jako surowiec drzewny stosowany do wyrobu mebli, oklein oraz drobnych drewnianych przedmiotów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.
Czeremcha amerykańska to drzewo lub krzew o bardzo wielu zastosowaniach, który warto mieć w swoim ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy sadzić jej w miejscach, gdzie często przebywają małe dzieci, które mogłyby brać do buzi liście i inne trujące części rośliny. Przetwory wykonywane z tego drzewa owocowego mogą z powodzeniem zapełnić naszą spiżarnię w okresie jesienno-zimowym. Warto więc zastanowić się nad obecnością czeremchy późnej w naszym ogródku przydomowym.