Czeremcha zwyczajna (pospolita) - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, porady
Czeremcha zwyczajna i czeremcha amerykańska to rośliny, które bardzo często wykorzystywane są na przetwory z czeremchy. Do najczęściej wykonywanych z owoców przetworów z czeremchy należą wino z czeremchy oraz nalewka z czeremchy. Poza tym czeremcha zwyczajna ma również inne zastosowania, o których warto wiedzieć. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się to drzewo, jego owoce, jaki jest zapach czeremchy oraz jakie ma ona zastosowanie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat czeremchy.
Czeremcha pospolita (Prunus padus) i jej występowanie
Czeremcha zwyczajna tak jak i czeremcha amerykańska należy do rodziny różowatych - Rosaceae. Do rodziny tej należy wiele drzew, krzewów oraz bylin, lecz najbardziej znanymi roślinami w tej rodzinie są z pewnością róże. Praktycznie wszystkie rośliny charakteryzuje wyjątkowe kwitnienie.
Czeremcha zwyczajne spotykana jest także pod innymi nazwami. Często mówi się, że jest to czeremcha pospolita, ale również trzemcha, czeremucha i śliwa kocierpka. Jej łacińska nazwa to Prunus padus. Naturalnie roślina ta występuje w całej Europie, na zachodniej Syberii oraz w Azji Mniejszej. W Polsce możemy ją bez problemu spotkać praktycznie na terenie całego kraju, bo jest bardzo pospolita.
Jeśli chodzi o dobór stanowisk, to są one dość zróżnicowane. Czeremchę pospolitą spotkać możemy w lasach mieszanych i olsach, ale również w różnego typu zaroślach i łęgach. Nie braknie jej także w pobliżu strumieni, brzegów jezior oraz wzdłuż rzek. Ciekawostką jest to, że w Polsce najgrubsza czeremcha zwyczajna ma wysokość 17 m, a jej obwód wynosi 1,63 m. Ta czeremcha rośnie niedaleko Poznania w leśnictwie Daniele.
Warto wiedzieć, że drzewo to jest rośliną żywicielską dla wielu organizmów żywych. Owoce są pożywieniem dla około 24 gatunków ptaków, w tym między innymi dla wilgi, dzwońca, kowalicza, pokrzewki ogrodowej i dla zaganiacza. Owocami żywią się również ssaki, a dokładniej około 11 gatunków ssaków, z czego najpopularniejszymi są niedźwiedzie brunatne, kuny leśne i norniki zwyczajne. Poza tym czeremcha ta jest rośliną żywicielską dla larw paśnika jaskiniowca oraz namiotnika trzmieliniaczka. Warto wiedzieć, że pędy rośliny obgryzane są często przez jelenie, bobry i sarny. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na nalewkę z czeremchy?
Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) - charakterystyka
Czeremcha zwyczajna to drzewo lub duży krzew. W formie drzewa może dorastać do 15 m wysokości, natomiast w formie krzewu wysokość wacha się między 0,5 a 4 m. Jej korona jest jajowata, a gałęzie zwisają. Drzewo to ma zdolność do szybkiego wytwarzanie pędów odroślowych, dzięki którym tworzy się forma krzewu. Pień tej czeremchy w odróżnieniu od czeremchy amerykańskiej, bardzo często rozrasta się na wiele pni. Kora na pniu jest w barwie ciemnobrązowej, a po roztarciu zapach czeremchy w tym miejscu jest dość nieprzyjemny. Takie zapachy czeremchy występują także na jej liściach i kwiatach.
Liść czeremchy jest w eliptycznym i wydłużonym kształcie, a jego powierzchnia jest jasnozielona, delikatnie skórzasta, gładka i połyskująca, natomiast spód jest sinozielony. Wszystkie liście czeremchy ułożone są skrętolegle, a ich blaszka liściowa jest ostro, ale płytko ząbkowana na brzegach. Pojedynczy liść czeremchy dorasta nawet do 12 cm długości, a w kątach jego nerwów zauważyć możemy rudawe włoski. Bardzo charakterystyczne są 1 lub 2 łatwo opadające i zielonkawe miodniki, które położone są u podstawy blaszki.
Kwiaty drzewa są białe, silnie pachnące, a na brzegach płatków delikatnie ząbkowane. Pojedyncze kwiaty tworzą groniaste kwiatostany o długości 15 cm. W związkach lotnych, które wydzielają kwiaty, znajduje się wiele bakteriobójczych fitoncydów, czyli substancji hamujących rozwój mikroorganizmów. Kwitnienie kwiatów rozpoczyna się w IV/V. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z czeremchy.
Jednym z najważniejszych elementów, z którego wyrabiane są przetwory z czeremchy, są z pewnością owoce. Owoce są kuliste, czarne i błyszczące, a wielkością są podobne do grochu. Ich smak jest słodko gorzki. Możemy je zobaczyć na roślinie w okresie IX/X. Mimo gorzkawego smaku bardzo popularne jest wino z czeremchy oraz nalewka z czeremchy, na które owoce powinny być zbierane wcześniej.
Czeremcha zwyczajna - uprawa i zastosowanie czeremchy zwyczajnej
Zanim czeremcha zwyczajna będzie posadzona w naszym ogrodzie, powinniśmy wziąć pod uwagę to, jakie ma wymagania odnośnie do stanowiska i uprawy. Zacznijmy więc od tego, że sadzonki czeremchy powinniśmy sadzić na glebach bogatych i dość wilgotnych, ze względu na to, że czeremchy silnie osuszają tereny wokół. Pomimo tego czeremcha pospolita cieszy się dużą tolerancją co do rodzaju gleby. Dodatkowo powinniśmy wybierać stanowiska słoneczne lub półcieniste, pomimo tego, że czeremcha zwyczajna znosi nawet zacienione obszary. Warto wspomnieć również o tym, że drzewo to bardzo dobrze znosi okresowe zalewanie i mrozy, ale jest wrażliwe na późnowiosenne przymrozki. Należy jednak pamiętać, że przy zacienionych stanowiskach i dość niekorzystnych warunkach kwitnięcie nie będzie tak silne.
Zastosowań czeremchy pospolitej jest wiele. Jest ona sadzona przede wszystkim jako roślina ozdobna, która dobrze komponuje się kwitnącymi na różowo ozdobnymi jabłoniami. Bardzo często czeremchy sadzone są w parkach, przy drogach, w ogrodach i innych zadrzewieniach krajobrazowych najczęściej na podmokłych terenach, gdzie czują się najlepiej. Dodatkowo drzewa te wykorzystywane są do umacniania skarp, rekultywacji terenów i obsadzeń izolacyjnych.
Innym zastosowaniem jest to, że czeremcha jest surowcem drzewnym wykorzystywanym przy niedużych wyrobach stolarskich, ale także jest rośliną leczniczą, mającą działanie moczopędne, przeciwreumatyczne i ściągające. Z pewnością jednym z najczęściej wykorzystywanych zastosowań jest to, że jest to roślina jadalna, z której powstają nalewki z czeremchy, wina z czeremchy i inne przetwory. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach owocowych.
Czeremcha zwyczajna to bardzo praktyczne drzewo, które może być wykorzystywane na wiele sposobów. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był jeszcze bardziej dekoracyjny, możemy zasadzić w nim piękną odmianę o ciemnoczerwonych liściach, które później zielenieją oraz o ciemnoróżowych kwiatach. Odmianą tą jest 'Colorata', która bardzo atrakcyjnie prezentuje się przy brzegach dużych zbiorników wodnych.