Czereśnia burlat – sadzenie i uprawa

Czereśnia burlat jest jedną z lepszych odmian wczesnych. Jest odporna na choroby, co stanowi duże ułatwienie w jej hodowli. Czereśnia lubi lekko kwaśną glebę, może być gliniasta lub próchniczna. Niestety drzewka nie mogą poszczycić się odpornością na mróz (w przeciwieństwie np. do odmiany rivan). Czereśnia przemarza już przy temperaturze -21 stopni. W związku z tym najlepiej sadzić czereśnię w zaciszu, zapewniając jej jednocześnie odpowiednie nasłonecznienie.

Ciekawym rozwiązaniem jest szczepienie czereśni na podkładce skarlającej. Wówczas drzewko rośnie mniej intensywnie, ale doskonale się krzewi. Dzięki metodzie szczepienia na podkładce uzyskiwana jest czereśnia karłowa, która idealnie nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach. Drzewka owocowe dojrzewają jednak dopiero w 4. lub 5. roku od posadzenia. Kwitnienie czereśni następuje zwykle w kwietniu.

Owoce czereśni burlat są duże i mięsiste. Da się zauważyć też sercowaty kształt tych twardych i słodkich owoców. Purpurowo-czerwona skórka oraz ciemnoczerwony miąższ owoców smakują wyśmienicie. Przez to często narażone są na szkodniki i ptaki. Zbiór dojrzałych czereśni następuje w końcówce czerwca. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.

Krótki opis na temat pielęgnacji prunus avium


Czereśnia burlat dojrzewa około tygodnia później niż odmiana rivan. Jak u większości drzewek i w tym przypadku konieczne są zapylacze. Tymi naturalnymi są inne odmiany. Dzięki nim czereśnie dadzą dobry i regularny plon. Niestety odmiana burlat nie nadaje się do upraw ekologicznych, ponieważ wymaga specjalnych oprysków, chroniących przed niektórymi chorobami (np. zgnilizną).

W miejscu, gdzie zamierzamy posadzić drzewka owocowe czereśni, zaleca się użyźnienie gleby np. obornikiem lub nawozami. Można w tym celu użyć nawozu potasowego, wapniowego lub fosforowego. Wybór powinien być podyktowany zapotrzebowaniem gleby. Dodatkowo zaraz po posadzeniu, warto zasilać drzewka nawozem azotowym. Jednak tylko do czasu wzrostu. A może zainteresują cię także artykuły o wiśniach w ogrodzie?

Czereśnia Burlat to jedna z odmian używanych w sadach. Odmiany mają bardzo smaczne, duże owoce, a jej pielęgnacja jest bardzo prosta
Czereśnia burlat - opis, opinie, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, podobne odmiany

Czereśnie, by obficie owocowały, wymagają odpowiedniego podcinania. Wskazane jest cięcie w okresie wczesnej wiosny. Ważne jest, by zaplanować tę czynność na pogodny dzień z dodatnią temperaturą. Narzędzia powinny być czyste i ostre. Podczas cięcia po zimie należy pozbyć się odrostów korzeniowych, tzw. „wilków”, gałęzi rosnących bardzo nisko oraz krzyżujących się. Wbrew pozorom cięcie czereśni nie jest prostą sprawą. Ucinając gałązkę, należy robić to pod lekkim skosem wzdłuż wzrostu pąka. Zachowując tym samym centymetrowy odstęp od pąka. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.

Polecane opryskiwacze - te ceny Cię zaskoczą

Opinie, cena oraz podobne odmiany czereśni

Czereśnia karłowa burlat, pomimo że jest wczesną odmianą, posiada dobre opinie. Owoce są bardzo smaczne, soczyste i słodkie, nadają się też na przetwory oraz do zamrożenia. Odpowiednie cięcie sprawi, że z drzewek będziemy mogli uformować ciekawe krzewy owocowe. Cena jednej sadzonki czereśni burlat wynosi około 24 zł.

Innymi popularnymi odmianami czereśni są: wspomniana wcześniej kordia (późna odmiana), rivan (odporna na mróz, wczesna), summit, sam, sylvia, lapins, van oraz karesova. Stanowią dla siebie wzajemne zapylacze. Opis dotyczący uprawy oraz pielęgnacji wybranego gatunku czereśni z pewnością znajdziemy w Internecie. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o przycinaniu czereśni.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Uprawa czereśni wymaga od nas nieco zaangażowania. W zamian za to zyskujemy przepyszne owoce, które wzbogacają nasz organizm w potas. Doskonale nadają się one zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Odpowiednia pielęgnacja czereśni sprawia, że drzewka są w stanie przetrwać nawet kilkanaście lat. Warto więc zadbać o sad, wzbogacając go o nowe odmiany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny