Czereśnia karłowa - odmiany, opinie, sadzenie, pielęgnacja, porady
Popularność drzewek karłowych stale rośnie. Spotykamy je w parkach oraz prywatnych ogrodach. Dzielą się one na te wytwarzające owoce oraz takie o charakterze dekoracyjnym. Drzewka owocowe oraz krzewy ozdobne stanowią z kolei bardzo ciekawą aranżację w przydomowych ogrodach. Jednym z tego typu drzewek jest czereśnia karłowa, która występuje w wielu odmianach. Dzięki temu mamy duże możliwości co do wyboru odpowiednich egzemplarzy.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.
Odmiany czereśni karłowej
Odmiany sadzonek są różne - od wczesnych, aż po późne. Jedną z wczesnych odmian jest czereśnia burlat, która owocuje najwcześniej ze wszystkich gatunków. Z kolei bardzo późną odmianą jest regina. Pomimo długiego wyczekiwania na dojrzałe owoce, ich smak potrafi zrekompensować ten czas.
Sadzonki burlat i regina są obcopylne, dlatego wymagają zapylaczy (sztucznych lub naturalnych). W przypadku ich braku, owoce nie będą w stanie się zawiązać. Jeśli nie chcemy inwestować w kilka odmian oraz w sztuczne zapylacze, najlepsza będzie odmiana samopylna.
Najlepszą czereśnią o charakterze samopylnym jest średnio późna odmiana lapins. Inne odmiany czereśni karłowych to m.in. kanadyjska sylvia, bardzo późna kordia, summit oraz Sam. To ostatnie drzewko owocowe jest doskonałym zapylaczem, wspomagającym inne odmiany. Jeśli szukasz więcej informacji na temat tych drzewek owocowych, sprawdź także te artykuły o czereśniach.
Szczepienie oraz porady pielęgnacyjne
Wszystkie powyższe odmiany czereśni szczepione są na podkładce karłowej. Dzięki temu drzewka posiadają krępą budowę oraz nie osiągają dużych rozmiarów. Warto mieć na uwadze, że sadzonki szczepione na podkładce karłowej tworzą dosyć płytkie systemy korzeniowe.
W związku z tym czereśnia karłowa będzie bardziej wymagająca, co do nawodnienia oraz nawożenia. Zaleca się również, aby ten rodzaj drzewek sadzić przy podpórkach. Należy też pamiętać, że czereśnie są delikatne i często wrażliwe na mrozy. Wyjątek stanowi czereśnia burlat, która jest odporna na mróz. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o przycinaniu czereśni.
Bardzo ważne są też zapylacze. Dzięki nim owoce prawidłowo się zawiązują, dając obfity plon. Sąsiedztwo innych odmian jest więc wskazane. Chyba że czereśnia jest samopylna, wówczas zapylacz nie jest konieczny. Hodując czereśnię karłową, trzeba pamiętać także o usuwaniu wilków. Inaczej drzewko zdziczeje. A może zainteresują cię także artykuły o wiśniach w ogrodzie?
Gdzie najlepiej sadzić karłowe drzewka owocowe?
Czereśnie karłowe, podobnie jak krzewy ozdobne, można z powodzeniem sadzić w przydomowych ogródkach i na niewielkich działkach. Wybierając tego typu drzewka, nie musimy martwić się o to, że nadmiernie się rozrosną.
Czereśnie karłowe powinny być asekurowane poprzez podpórki. Dlatego wybierając miejsce dla sadzonki, warto wziąć pod uwagę zarówno jej wymagania, jak i infrastrukturę terenu. W zamian za skrupulatną pielęgnację drzewko odwdzięczy się nam obfitym plonem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.
Karłowe drzewka owocowe stanowią często ozdobę naszych ogródków. To świetna alternatywa dla tradycyjnych drzewek sadowniczych. Czereśnia karłowa w pobliżu domu sprawia, że pyszne i soczyste owoce mamy w zasięgu ręki! Na dodatek jesteśmy w stanie lepiej chronić drzewko przed szkodnikami. Drzewka owocowe karłowe warto zaprosić do ogrodu.