Czereśnia kolumnowa - odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja, opis
Czereśnia kolumnowa to niewielkich rozmiarów drzewko owocowe o innym niż tradycyjne czereśnie pokroju. Tworzy zwartą i bardzo wąską koronę, dlatego świetnie nadaje się do nasadzeń w niewielkich ogródkach i na działkach. Sprawdźmy więc, jak wygląda uprawa tej nietypowej czereśni.
A może zainteresują cię także artykuły o wiśniach w ogrodzie?
Czereśnia kolumnowa – opis
Drzewka owocowe o pokroju kolumnowym charakteryzują się niewielkim wzrostem i wąską koroną. Jednym z gatunków należących do drzew kolumnowych jest czereśnia kolumnowa. Dorasta do 2 - 3 metrów wysokości, a jej korona osiąga szerokość do zaledwie 1 metra. Z uwagi na to, że zajmuje bardzo mało miejsca, idealnie nadaje się do nasadzeń, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Tego typu drzewka owocowe zyskują coraz lepsze opinie, gdyż stanowią doskonałą alternatywę dla dużych rozłożystych drzew.
Co ciekawe, uprawa czereśni kolumnowej może być prowadzona w donicy na balkonie lub tarasie. Ważne jest jednak to, że czereśnia kolumnowa uprawiana w ten sposób wymaga zimowania w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.
Czereśnia kolumnowa to nie jedyne drzewko, które tworzy wąską koronę. Inne rośliny o takim pokroju to: jabłoń, grusza, śliwa, a nawet wiśnia kolumnowa. Zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza, że cena sadzonek nie jest wysoka. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.
Uprawa i pielęgnacja czereśni kolumnowej
Uprawa czereśni kolumnowej powinna być prowadzona na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Dzięki temu doskonale nasłonecznione owoce zyskują doskonały smak i naturalną słodycz.
Te drzewka owocowe najlepiej rosną na żyznej, próchniczej glebie o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym. Nie należy zapominać o ich regularnym podlewaniu, zwłaszcza przez kilka tygodni po posadzeniu i w okresach suszy. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o przycinaniu czereśni.
Czereśnia kolumnowa do prawidłowego wzrostu i owocowania wymaga regularnego nawożenia. Aby zapewnić młodej roślinie dobry start, warto podczas sadzenia zastosować przekompostowany obornik, który użyźni glebę. Czereśnia, podobnie jak wiśnia kolumnowa, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Niewielkich rozmiarów korona nie musi być regularnie cięta, co ogranicza prace przy tej roślinie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o czereśniach.
Victoria i Silva – najpopularniejsze odmiany czereśni kolumnowej
Czereśnia kolumnowa w różnych odmianach posiada coraz więcej zwolenników. A to głównie ze względu na pozytywne opinie, jakie można przeczytać o niej na wielu forach ogrodniczych. Również jej cena jest bardzo kusząca i zachęca do zakupu. Pojedynczą sadzonkę kupimy już za około 20 złotych.
Jedną z najpopularniejszych odmian jest czereśnia victoria. To samopylna odmiana o ciemnoczerwonych, sercowatych, jędrnych i słodkich owocach. Z uwagi na ciemne wybarwienie owoców mówi się o niej „czereśnia czarna”. Drzewko dorasta do wysokości około 3 metrów i jest niezwykle dekoracyjne, zarówno w czasie owocowania, jak i podczas kwitnienia. Czereśnia czarna dojrzewa w sierpniu, a jej owoce są bardzo pyszne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.
Odmiana silva to również roślina samopylna. Tworzy jasnoczerwone, sercowate, słodkie owoce, które dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Silva osiąga wysokość ok. 2,5 metra, co kwalifikuje ją do uprawy w bardzo małych ogródkach.
Czereśnie kolumnowe podbijają serca wielu amatorów ogrodnictwa. Niewielkie, wąskie drzewka znajdą swoje miejsce w każdym ogrodzie i na tarasie. Stanowią nie tylko dekorację, ale również smaczną przekąskę, dostępną na wyciągnięcie ręki.