Jak rośnie dzika czereśnia w Polsce – więcej o odmianie

Czereśnia ptasia wymaga bardzo dobrych warunków glebowych. Młode drzewka charakteryzują się gładką, czerwonobrązową korą. Kilkunastoletnią czereśnię, nazywaną trześnią, można rozpoznać natomiast po łuszczącym się pniu. Kształt liści jest odwrotnie jajowaty, zaostrzony na szczycie z mocno piłkowatym brzegiem.

Jak sama nazwa wskazuje, drzewka owocowe rosną w Polsce dziko. Można je spotkać w lasach liściastych i mieszanych. W szczególności w skupiskach bukowych i grądowych. Czereśnia ptasia osiąga wysokość nawet do 25 m. To gigant w porównaniu do odmian hodowlanych.

Drzewo bardzo łatwo rozpoznać wśród innych. Charakterystyczna jest kora - błyszcząca i cienka, w ciemnobrązowym kolorze. Dzika czereśnia kwitnie w okresie kwiecień – maj. Jej owoce mają ciemnoczerwoną barwę i są bardzo gorzkie. Z tego względu dzika wiśnia często utożsamiana jest z czereśnią. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.

Drzewka owocowe – pielęgnacja

Dzika czereśnia odznacza się wysoką odpornością oraz szybkim zrastaniem się. Z tego względu trześnia drzewo wykorzystywana jest często jako podkładka do szczepienia nowych odmian. Gatunki powstałe na jej bazie późno owocują, lecz za to są odporne na choroby wirusowe i mróz. Ich uprawa nie jest skomplikowana.

W okresie jesiennym liście czereśni ptasiej przybierają barwny, żółty kolor. Dzięki temu bardzo ładnie zdobią obszar, w którym rośnie drzewko. Dzika wiśnia jest także przysmakiem ptaków, na co wskazuje popularna nazwa drzewka (czereśnia ptasia).

Czereśnia ptasia, czyli dzika wiśnia porasta rowy i zarośla. Można jednak uprawiać ją w domu, a pielęgnacja tego ładnego drzewka nie nastręcza problemów.
Czereśnia ptasia (dzika wiśnia) - opis, opinie, uprawa, pielęgnacja, porady

Uprawa czereśni wymaga odpowiedniej gleby. Drzewko nie toleruje podmokłych gruntów oraz preferuje nasłonecznione stanowiska. Czereśnia ptasia nie lubi też zacienionych miejsc. W przypadku tej odmiany nie jest konieczna szczególna pielęgnacja. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią ziemię i nasłonecznienie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o czereśniach.

Polecane opryskiwacze - te ceny Cię zaskoczą

Niezwykłe właściwości prunus avium

Trześnia drzewo czereśni posiada wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją w meblarstwie, przy produkcji boazerii, instrumentów muzycznych oraz przedmiotów dekoracyjnych. Drzewo jest odporne na zgniliznę i bardzo wytrzymałe. To jednak nie wszystko.

Owoce czereśni bogate są w wiele wartości odżywczych oraz witamin (A, B i C). Wpływają też na poprawę cery oraz stanowią źródło potasu. Owoce są niskokaloryczne i polecane przy cukrzycy i schorzeniach nerek. Co więcej, liście wykorzystuje się do produkcji leków homeopatycznych, a zmielona kora to świetny okład w przypadku bólów reumatycznych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.

Owoce dziko rosnącej czereśni doskonale nadają się na konfitury, soki, przetwory oraz nalewki. Okazuje się, że czereśnia ptasia jest cenną odmianą. Dziko rosnące drzewka owocowe czereśni są zbyt mało doceniane. Warto więc zgłębić wiedzę na ten temat. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artyku ł o przycinaniu czereśni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny