Odmiana ‘Regina’ – opis i wymagania uprawowe drzewka owocowego

Czereśnia ‘Regina’ – opis odmiany

Prunus avium ‘Regina’ należy do nowszej odmiany, uzyskanej ze skrzyżowania podstawowych odmian czereśni, między innymi:

  • czereśni ‘Kozerskiej’ (‘Schneidera Późna’) – tworzącej w drugiej połowie lipca olbrzymie (do 11 g) ciemnoczerwone owoce. Okazałe drzewo wyróżnia się odpornością na raka bakteryjnego czereśni,
  • ‘Olbrzymki Hedelfińskiej’ (‘Hedelfińska’) – odmiany o dużych czereśniach (do 9 g), wybarwionych na ciemnoczerwono. W sprzyjających warunkach Prunus avium ‘Hedelfińska’ bardzo obficie kwitnie. Jest dość wytrzymała na mróz.

Wymienione odmiany, a także odmiany ‘Sylvia’, ‘Sam’ i ‘Kordia’ są zapylaczami dla czereśni ‘Regina’.

Drzewko czereśniowe ‘Regina’ charakteryzuje się umiarkowanie rozłożystym pokrojem i średnią wysokością. Osiąga wysokość 5 m i około 6 m szerokości. Roślina tworzy ciemnozielone liście, opadające na zimę. Jesienią ładnie przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. W kwietniu czereśnia kwitnie – drzewko obsypane jest wówczas pojedynczymi białymi kwiatami. Odmiana ‘Regina’ jest późną odmianą, owocującą w drugiej połowie lipca. Owoce wyróżniają się doskonałym słodkim smakiem. Nie pękają w czasie deszczowej aury.

Drzewko owocowe jest dość odporne na choroby grzybowe, ale podatne na dolegliwości wirusowe, wywołane przez np. wirus ospowatości śliwy, tzw. szarkę (szczep C), porażający wiśnie i czereśnie, czy wirus drobnienia owoców czereśni, objawiający się zniekształconymi, gorszej jakości owocami. Drzewka czereśniowe atakowane są przez szkodniki, np. mszyce oraz ptaki – szpaki i kwiczoły.

Jak wygląda uprawa drzewka czereśniowego odmiany ‘Regina’?


Sadzenie drzewek najlepiej przeprowadzić na wiosnę, od marca do maja. Minimalna rozstawa dla szybko rosnących roślin wynosi około 350 cm. Młode czereśnie sadzimy na słonecznym, umiarkowanie wilgotnym  stanowisku, w żyznym i próchnicznym podłożu, o obojętnym odczynie pH gleby. Nie uda się zadawalająca uprawa drzewek, jeśli sadzenie przeprowadzimy w miejscach narażonych na zimne podmuchy wiatru, w mokrym podłożu. Pamiętajmy, by drzewka zasadzić jak najszybciej, po ich zakupieniu.

Pielęgnacja czereśni ‘Regina’ polega na odpowiednim podlewaniu i nawożeniu drzew. Młode czereśnie podlewamy przez pierwszy rok,  raz w tygodniu. Starsze okazy nie wymagają podlewania. Rośliny wymagają obfitego wiosennego nawożenia, co pozwoli wytworzyć czereśni zdrowe owoce. Szczególnie istotne są nawozy zawierające wapno, jeśli gleba w ogrodzie jest kwaśna, na co wskazuje odczyn pH. Prewencyjne opryskiwanie drzewek preparatami, pomocnymi w zwalczaniu szkodników, odbywa się wtedy, kiedy oprysk śliwy na robaki – w stanie bezlistnym, w fazie białego pąka kwiatowego oraz po kwitnieniu, w przypadku silnego występowania mszyc.

Polecane opryskiwacze - te ceny Cię zaskoczą

Odmiana ‘Regina’ wymaga formowania od pierwszego roku po zasadzeniu. Pod koniec lutego, w czasie pogodnego i bezmroźnego dnia,  można przystąpić do cięcia sanitarnego, dzięki czemu usuniemy suche i uszkodzone w czasie zimy gałęzie, wilki oraz odrosty korzeniowe. Na wiosnę dobrze jest przerzedzić pojawiające się owoce, co korzystnie wpłynie na plenność drzewa i jakość czereśni. Po zbiorze owoców, we wrześniu, przycinamy gałęzie, utrzymując w ten sposób odpowiedni pokrój drzewa. Pozbywamy się uszkodzonych gałęzi.

Karłowa czereśnia ‘Regina’ – kolumnowa odmiana na balkony i tarasy

Uprawa karłowej czereśni możliwa jest na niewielkiej przestrzeni. Drzewka o kolumnowym pokroju sprawdzą się na balkonie, donice możemy ustawić na tarasie lub w małym ogródku. Czereśnia karłowa docelowo dorasta do 3 m wysokości. Cięcie drzewka pozwoli utrzymać strzelisty zwięzły pokrój. Opinie osób uprawiających drzewka wskazują, że owoce - ciemnoczerwone, słodkie i duże (10 g) – nie różnią się od tych, pojawiających się na drzewach owocowych. Czereśnia owocuje w połowie lipca. Pielęgnacja jest podobna do zabiegów dla drzew czereśniowych. Również ochrona przed szkodnikami odbywa się wtedy, kiedy oprysk śliwy na robaki.

Karłowa czereśnia jest efektem szczepienia, z wykorzystaniem podkładek, np. na słabo rosnącej podkładce ‘Gizela 5’. Podkładka bardzo dobrze zrasta się z odmianami czereśni, które szybciej i obficie owocują. Drzewka rosną mniejsze – są o 30% - 50% niższe od tych, rozmnażanych na innych podkładkach. Zalety podkładki podkreślają opinie ogrodników.  Inne podkładki, wykorzystywane do rozmnażania czereśni, to silnie rosnąca czereśnia ptasia oraz podkładka ‘Colt’, odporna na choroby wirusowe.

Czereśnia miniaturowa dobrze rośnie w podłożu przepuszczalnym, świeżym i żyznym. Należy zadbać o umiarkowaną wilgotność gleby. Donice ustawiamy w miejscu słonecznym i zacisznym, osłoniętym przed przeciągami. Na zimę warto wkopać donice w ziemię, w ogródku i usypać wokół ziemny kopczyk, co zabezpieczy drzewko przed mrozem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, chronimy rośliny, owijając donice agrowłókniną lub słomą. Donice umieszczamy w większym pojemniku, wyłożonym liśćmi, korą, słomą, papierem itp. W miarę możliwości wynosimy drzewka do pomieszczenia, np. do chłodnej piwnicy lub garażu. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy czereśni karłowej.

Owoce czereśni ‘Regina’ – na smaczne i zdrowe przetwory

Odmianę ‘Regina’ wyróżniają wyjątkowo soczyste i słodkie owoce. Skórka czereśni wybarwia się na ciemnoczerwony, niemal czarny kolor. Owoce zawierają witaminy z grupy B, witaminę, C, A, PP oraz bogactwo składników mineralnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że czereśnie, obfitujące w jod, korzystnie wpływają na zdrowie osób z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto.

Czereśnie smakują najlepiej surowe, zerwane prosto z drzewka owocowego. Jednak sezon na nie jest krótki, więc warto przygotować przetwory czereśniowe, po które sięgniemy w okresie zimowym. Warto przygotować bezcukrowy sok z czereśni, pamiętając, by wybrać jedynie jędrne i zdrowe owoce. Sok z czereśni można sporządzić z czereśni z pestkami oraz po wydrylowaniu.

Czereśnie są wartościowym surowcem do sporządzenia dżemów, konfitur i nalewek. Smaczne przetwory uzyskamy, łącząc czereśnie z innymi owocami. Warto sporządzić konfitury z czereśni i porzeczek, wykorzystując 80 dag czerwonych porzeczek, 1,5 kg cukru na 2 kg czarnych czereśni odmiany ‘Regina’.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny