Jak wygląda uprawa czereśni Rivan?

Czereśnie to popularne drzewka owocowe do ogrodu. Cechą charakterystyczną czereśni jest kulisty, bardzo foremny kształt. To najwcześniejsza odmiana czereśni, odporna na mróz i choroby bakteryjne. Czereśnia wczesna, podobnie zresztą jak inne odmiany tego drzewka, bardzo lubi miejsca nasłonecznione. Co ważne, czereśnia jest odporna na mróz i choroby.

Drzewka owocowe najlepiej rosną na żyznych i głębokich glebach. Sadzenie czereśni Rivan zalecane jest w okresie wiosennym lub jesiennym. W tym czasie czereśnia majowa ma najlepsze warunki do ukorzenienia się. Można też posadzić drzewko późnym latem, jednak tylko i wyłącznie z doniczki.

Czereśnia majowa zaczyna owocować po 2 – 3 latach po posadzeniu. Owoce czereśni rivan są twarde i odporne na pękanie. Bardzo dobrze znoszą transport. Jednak do zawiązania się owoców potrzebne są zapylacze. Najlepsze odmiany stanowiące naturalne zapylacze dla czereśni rivan są burlat i vega. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.

Pielęgnacja drzewek czereśni Rivan

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest odpowiednie cięcie drzewek. Pierwsze cięcie po posadzeniu zwykle ma na celu uformowanie wybujałej korony. Nie w każdym przypadku jest ono konieczne. Ważne jest natomiast coroczne, regularne cięcie pielęgnacyjne i sanitarne. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o przycinaniu czereśni.

Czereśnia Rivan to jedna z najbardziej popularnych odmian. Jej uprawa i pielęgnacja nie są trudne, a przycinanie drzewek wystarczy przeprowadzic dwa razy w roku.
Czereśnia Rivan - opinie, odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady

Nadmiernie rozkrzewiające się czereśnie należy przycinać o 1/3 długości pędów. Ponadto należy na bieżąco usuwać suche, zniszczone i chore gałązki. Ważne jest także, by chronić drzewka owocowe przed chorobami grzybowymi. Z tego względu po każdym cięciu zaleca się smarowanie ciętych miejsc specjalną maścią.

Czereśnia rivan ma nieduże owoce o lekko kwaskowym smaku. W związku z tym, iż jest to najwcześniejsza odmiana czereśni, potrzebuje ona dużej ilości składników odżywczych. Dlatego należy ją nawozić. Gdy gleba jest uboga w składniki, zaleca się użycie kompostu lub obornika. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o czereśniach.

Czereśnia Rivan - opinie

Czereśnia wczesna rivan polecana jest zarówno do prywatnych sadów oraz przydomowych ogrodów, jak i do sadów towarowych. Drzewka wczesnej czereśni posiadają pozytywne opinie wśród konsumentów, ponieważ owoce nie pękają i są smaczne. Sadownicy także chwalą tę odmianę.

Uprawa czereśni rivan nie sprawia kłopotów, ponieważ drzewka są odporne na mróz i choroby. Czereśnia owocuje co roku dosyć obficie, pod warunkiem, że jest odpowiednio pielęgnowana. Dojrzałość zbiorcza owoców rivan przypada na początek czerwca, co wpływa na zadowolenie konsumentów.

Odmiana rivan jest jedną z najpopularniejszych odmian czereśni. Jej największą zaletą jest odporność na wiosenne przymrozki. Dzięki czemu możemy cieszyć się smacznymi owocami już na początku czerwca. To idealna odmiana dla tych, którzy po nastaniu wiosny nie mogą doczekać się owoców z własnego sadu. Dzięki czereśni rivan poczujemy smak lata. A może zainteresują cię także artykuły o wiśniach w ogrodzie?

ikona podziel się Przekaż dalej