Jak wygląda uprawa czereśni vega?


Czereśnie to bardzo popularne drzewka owocowe. Czereśnia żółta preferuje stanowiska nasłonecznione oraz żyzne, przepuszczalne gleby. Suchy i ciężki grunt jest bardzo niekorzystny dla drzewka. Zaraz po posadzeniu drzewka owocowe bardzo intensywnie rosną. Tworzą się grube, mocne i niezbyt rozgałęzione konary. Czereśnia vega dorasta nawet do 3 m wysokości.

Drzewko jest odporne na choroby oraz dobrze znosi mróz. Okres owocowania czereśni vega następuje dopiero po 2 - 3 roku po posadzeniu.  Owoce czereśni są duże, sercowate i posiadają czerwono – żółtą barwę (stąd potoczna nazwa „czereśnia żółta”). Dojrzewają na początku lipca. Wadę odmiany stanowi pękanie owoców, dlatego są problematyczne w transporcie.

W celu prawidłowego zawiązywania się owoców potrzebne są zapylacze. Mogą to być sztuczne preparaty, które dostaniemy w sklepie ogrodniczym lub naturalne zapylacze, jakimi są inne drzewka. Dla vegi najlepsze są odmiany czereśni Sam (to dobry zapylacz również dla odmiany regina) oraz Van. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.

Czereśnia vega - zabiegi pielęgnacyjne

Młode drzewka czereśni powinno się przycinać, m.in. by nadać im dowolny kształt. Wiosenne cięcie jest bardzo ważne, zwłaszcza na nowo posadzonych drzewkach. Dzięki tej czynności przywracamy czereśni równowagę między częścią nadziemną a korzeniami. Wystarczy przyciąć ok. 1/3 długości gałązek.

Czereśnia vega wymaga także oprysków, ponieważ nie jest odporna na brunatną zgniliznę drzew. Zabieg wykonuje się na początku oraz w trakcie kwitnienia. Opis wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, można znaleźć na stronach internetowych szkółek bądź sklepów ogrodniczych.

Czereśnia Vega to najpopularniejsza odmiana. Jej owoce sa smaczne, słodkie i mają ciemnoczerwony kolor. Uprawa drzewka nie jest wymagająca.
Czereśnia Vega - opis, opinie, odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Inne odmiany czereśni to m.in. regina, kordia, burlat, sam, van itd. Odmian drzewka jest bardzo wiele, są wczesne, późne oraz pośrednie. Niektóre z nich dobrze sprawdzają się w przydomowych ogródkach, a inne w sadach towarowych. A może zainteresują cię także inne drzewka owocowe, czyli artykuły o wiśniach w ogrodzie?

Polecane opryskiwacze - te ceny Cię zaskoczą

Porady związane z sadzeniem

Przystępując do sadzenia drzewek, warto pamiętać, że czereśnia vega jest obcopylna. Z tego względu konieczne jest posadzenie jej w towarzystwie innych odmian, które będą stanowiły dla niej naturalne zapylacze (np. kordia). Gdy nadejdzie okres owocowania, należy bacznie obserwować pogodę. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o przycinaniu czereśni.

To ważne, ponieważ dojrzałe owoce pod wpływem deszczu bardzo szybko pękają i gniją. Czereśnia vega polecana jest głównie do przydomowych sadów. Odmiana ta jest idealna na przetwory oraz konfitury. Zawarty w owocach potas, dobroczynnie wpływa na pracę serca. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.

Powyższy opis odmiany z pewnością będzie pomocny, podczas dokonywania wyboru przy zakupie. Słodkie i bardzo smaczne owoce pojawią się szybciej po posadzeniu drzewka niż w przypadku innych odmian. Warto więc posadzić tę kanadyjską odmianę w przydomowym ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny