Czerniówka (Homalomena Rubescens Maggy) - opis, uprawa, porady
Cierniówka jest coraz chętniej uprawiana w warunkach domowych ze względu na swoje walory estetyczne. Posiada piękne zielone liście z widocznym unerwieniem i kontrastujące z nimi piękne czerwone łodygi. To zestawienie sprawia, że roślina wygląda wyjątkowo i stanowi wspaniały element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu. Idealnie sprawdzi się, stojąc w reprezentatywnych kwietnikach, jak również jako ozdoba okna.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach o ozdobnych liściach.
Czerniówka (Homalomena Rubescens Maggy)
Roślina ta w warunkach naturalnych najczęściej porasta poszycie wilgotnych lasów tropikalnych. Idealnym stanowiskiem dla niej jest lekko cieniste miejsce o wysokiej wilgotności powietrza. Roślina ta posiada duże liście o sercowatym kształcie, przez co została nazwana Królową Serc. Odmiana Homalomena posiada największe liście niż inne odmiany tego gatunku, a ich kształt jest najbardziej sercowaty i są one niezwykle błyszczące. Te piękne sercowate liście posiadają wyraziste unerwienie, które stanowi wspaniałą ozdobę. Czerniówka (Homalomena Rubescens Maggy) charakteryzuje się szybkim wzrostem. Podczas kwitnienia tworzy kolumnowe kwiatostany. Dorosłe rośliny osiągają nawet metr wysokości. Czerniówka (Homalomena Rubescens Maggy) nie potrzebuje żadnych podpór. Najlepsze stanowisko to niezbyt ciemne pomieszczenie, jednak poradzi sobie również na stanowisku blisko okna.
Uprawa i wymagania Czerniówki (Homalomena Rubescens Maggy)
Roślina ta lubi stanowiska średnio oświetlone, dobrze znosi również lekkie zacienienie, jednak nie poradzi sobie w zupełnie ciemnych pomieszczeniach, ponieważ brak dostępu światła wpłynie na wybarwienie łodyg. Kwiat ten sadzimy w ziemi torfowej lub ziemi uniwersalnej do kwiatów. Najlepiej czuje się w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza wynosi między 28 a 23 stopni, jednak przeżyje również w niższej temperaturze. Mimo wszystko nie powinna ona spadać poniżej 15 stopni. W sezonie zimowym powinna zostać dokarmiana co dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych.
Należy pamiętać, że nie powinno się jej podlewać wodą bieżącą. Do podlewania czerniówki wykorzystujemy wyłącznie odstaną wodę w temperaturze pokojowej.
Jeśli dysponujemy niewielką sadzonką, musimy dostosować donicę do jej wielkości. Nigdy nie kupujemy dużej donice do niewielkiej sadzonki, ponieważ na początku roślina skupi się na wytwarzaniu systemu korzeniowego, a na bujne liście trzeba będzie długo czekać. Przesadzamy ją dopiero wtedy, gdy nie mieści się ona w donicy.
Latem podlewamy ją 2 razy w tygodniu, natomiast zimą wystarczy raz na dwa tygodnie. Jeśli planujemy dla niej miejsce na oknie, powinniśmy wybierać do tego okno zachodnie lub wschodnie, bezwzględnie nie powinna stać na oknie południowym szczególnie w sezonie letnim.
Najczęściej spotykane gatunki Czerniówki
Nie każdy wie, że Czerniówka to jedna z najpopularniejszych odmian Homalomeny, a jest ich aż 80. Popularność zyskała ze względu na swój reprezentacyjny wygląd i piękne sercowate liście. Jednak warto poznać również inne spotykane u nas gatunki tej rośliny.
- Homalomena pendula Emerald Gem to roślina o niebieskim zabarwieniu wpadającym w fiolet. Charakteryzuje ją kępiasty i zwarty pokrój. Pendula dorasta do 60 cm wysokości i posiada sercowate liście, które osadzone są na zielonych łodygach. Liście są mocno unerwione i posiadają woskową fakturę. Odmiana ta toleruje zacienione stanowiska, choć można zaobserwować spowolnienie wzrostu w takich miejscach.
- Homalomena wallissii Sunshine Gem to roślina ciesząca się sporym uznaniem i dużą popularnością z uwagi nie niewygórowane wymagania, a także na piękne liście, które stanowią wspaniałą ozdobę w pomieszczeniach. Lekko sercowate liście mają kolor limonkowy.
Oczywiście na świecie można spotkać również inne gatunki, które z czasem pojawią się także u nas. Jednak obecnie te trzy odmiany, są najczęściej spotykanymi w polskich domach. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy ozdobnego szczawika trójkątnego?
Ciekawostki dotyczące Czerniówki (Homalomena Rubescens Maggy)
Ten kwiat doniczkowy bezpieczny jest dla dzieci, jednak nie jest bezpieczny dla zwierząt, dlatego wielbiciele kotów powinni się zastanowić nad jego posiadaniem.
Zdecydowanie jest to roślina ozdobna posiadająca również inne walory. Wspaniale sprawdzi się w mocno zanieczyszczonych miejscach, w których dochodzi do uwalniania toksyn. Nie chodzi tu wyłącznie o zanieczyszczenia dostające się z zewnątrz do domów, ale również takie, które powstają w jego wnętrzu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre farby mimo upływu czasu wydzielają szkodliwe dla zdrowia człowieka toksyny.
Czerniówka odpowiadać będzie również za produkcję tlenu i za utrzymanie wilgotności. Zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach może mieć szczególnie korzystny wpływ zimą, gdy błony śluzowe dróg oddechowych są szczególnie narażone na przesuszenie. Dlatego też tak ważne jest systematyczne podlewanie tej rośliny i sama decyzja o jej posiadaniu we własnym domu.