Czy opakowania plastikowe mogą być ekologiczne?
Naukowcy i aktywiści już od wielu lat alarmują o nadmiernej degradacji środowiska naturalnego. W obecnych czasach, jak nigdy przedtem, odczuwamy na własnej skórze skutki globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Ekologia, dbanie o najbliższe otoczenie i kwestie ochrony środowiska są już dość głęboko zakorzenione w naszej świadomości. Dlatego nie raz i nie dwa zastanawial
Z tego artykułu dowiesz się:
JAK BYĆ BARDZIEJ EKO?
Dziś wiemy już, jak ważne jest, aby być ekologicznym na co dzień. Każdy mały krok zmieniający nasze nawyki i przyzwyczajenia może spowodować duże zmiany. Proste, sprawdzone zasady mogą ci pomóc w dbaniu o środowisko naturalne każdego dnia:
- nie marnuj wody i oszczędzaj prąd,
- jedz świadomie – kupuj lokalnie,
- rozsądnie segreguj odpady,
- wybieraj opakowania z tworzyw ekologicznych.
Istotne jest stałe budowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie i przekazywanie rzetelnej wiedzy. O ile kilka z tych punktów łatwo jest wdrożyć do codziennego życia, to przy tak dużej liczbie informacji z różnych źródeł, często zadajemy sobie pytania. Czy na pewno jesteśmy świadomi, które tworzywa są ekologiczne?
Wbrew obiegowym opiniom niektóre tworzywa, które uznaliśmy za nieprzyjazne dla środowiska okazują się jego sprzymierzeńcami. Szkło i papier powszechnie uważane za tworzywa ekologiczne, i najbardziej przyjazne środowisku, w rzeczywistości mają wiele minusów.
TWORZYWA SZTUCZNE A EKOLOGIA
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które opakowania są bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, niż nam się wydaje. Wbrew pozorom sam materiał to wcale nie czynnik decydujący w tej kwestii. Plastik nie zawsze jest zatem szkodliwy dla środowiska, a szkło czy papier nie zawsze są najlepszym wyborem. Choć może się wydawać, że szklane opakowania są bardziej ekologiczne niż wykonane z plastiku, to istnieją dowody, że to właśnie plastik jest dla środowiska bardziej przyjazny. I właśnie dlatego plastiku nie powinniśmy się bać.
ETAPY ŻYCIA OPAKOWANIA
Już od momentu projektowania opakowania i procesu produkcyjnego, a także transportu i magazynowania, należy zwracać uwagę na zachowanie równowagi ekologicznej. To, że opakowanie jest ekologiczne, musi zawsze oznaczać, że jest bezpieczne dla środowiska. W tej metodzie oceny należy uwzględnić wszystkie etapy życia opakowania: od produkcji, dystrybucji, poprzez sposób zużycia, aż po powstające odpady i recykling. Każdy etap musimy wnikliwie przeanalizować, aby móc wybrać najbardziej ekologiczne opakowanie.
Jeżeli na etapie produkcji opakowania producent (sprawdź: www.folmi.pl) nie dba o zrównoważone wykorzystanie naturalnych zasobów, nie nazwiemy takiego opakowania ekologicznym. Nawet jeśli jest on wielokrotnego użytku, czy też nadaje się do recyklingu.
PRODUKCJA EKOLOGICZNA, CZYLI JAKA?
Sam proces produkcji nie może mieć negatywnego wpływu na zanieczyszczenie środowiska i należy podejmować skuteczne działania minimalizujące ten czynnik. Zmiana technologii produkcji różnego rodzaju opakowań sprawi, że nawet z pozoru nieprzyjazna dla środowiska folia może w rzeczywistości stanowić dla natury minimalne zagrożenie. Już na etapie produkcji folii możemy zauważyć liczne korzyści. Ze względu na nowoczesną technologię możemy zminimalizować koszty oraz ograniczyć zużycie wody i emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Analizując ten etap, okaże się, że używanie opakowań papierowych (które nie są trwałe a zatem szybko je wyrzucamy) może prowadzić do nadmiernego marnotrawstwa cennych zasobów naturalnych. Przy produkcji papierowej torby zużywane są duże ilości wody i powstaje dość spora ilość ścieków. Opakowania ze szkła produkowane są w temperaturze około 1500°C, a do wytworzenia butelki z tworzywa wystarcza 250°C. Ilość energii potrzebnej do uzyskania takiej temperatury jest naprawdę ogromna.
PAPIER, SZKŁO CZY PLASTIK?
Spójrzmy teraz na opakowania pod kątem kosztów logistyki i dystrybucji towarów pakowanych w różne typy opakowań, oraz na ich walory użytkowe. Opakowania szklane są z reguły bardzo ciężkie, a przy tym dość delikatne i niewygodne w transporcie. Podnosi to cenę transportu i składowania. Dodatkowo istnieje ryzyko strat związanych z możliwością potłuczenia towaru, koniecznością dodatkowego zabezpieczenia itd. Koszty obsługi szklanych opakowań są bardzo wysokie. Papier w porównaniu do szkła jest lekki, ale nie zabezpiecza dostatecznie, a więc musimy zastosować dużo więcej kartonowych opakowań. Papier i szkło okażą się znacznie droższymi opakowania, w porównaniu do tych wykonanych z ekologicznego plastiku.
Papierowa torba używana jest najczęściej jeden raz. Ma niewielką trwałość, co skutkuje tym, że od razu po przyniesieniu w niej zakupów lub rozpakowaniu towaru trafia prosto do śmieci. Tymczasem torba plastikowa, używana jest wielokrotnie i może być wykorzystana do ponownych zakupów lub jako worek na odpady. Papierowe i plastikowe torby lub opakowania są bardzo wygodne, lekkie i zajmują mało miejsca. Ekologiczny plastik jest trwalszy i może być używany jako opakowanie do ponownego wykorzystania. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że plastikowe opakowanie może być doskonałą i ekologiczną alternatywą dla szkła i papieru.
JAK WYBRAĆ OPAKOWANIE NADAJĄCE SIĘ DO RECYKLINGU?
Niezwykle istotnym czynnikiem decydującym o tym, czy wybrane przez nas opakowanie jest naprawdę ekologiczne, są kwestie związane z całym procesem recyklingu. A więc odbiór i sortowanie odpadów, możliwości ponownego wykorzystania przez utylizację lub recykling. Jeśli przyjrzymy się jak przebiega proces przetwarzania poszczególnych opakowań, okaże się, że coraz więcej argumentów świadczy o tym, że opakowania plastikowe mogą być ekologiczne. W czasie porównywania danych dotyczących cyklu życia butelki szklanej (jednorazowej) z butelką plastikową okaże się, że szklana niekorzystnie oddziałuje na środowisko, gdyż na każdym etapie wymaga zużycia trzykrotnie większych ilości wody. Skąd więc zła opinia o plastikowych opakowaniach i butelkach? Przede wszystkim to wina nas samych i niedbałości o sortowanie odpadów, szczególnie takich, które nadają się do wtórnego wykorzystania.
JAKIE OPAKOWANIE JEST NAJBARDZIEJ EKO?
Podsumowując, aby znaleźć opakowanie najbliższe ideałowi, musimy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Po przeanalizowaniu wszystkich odpowiedzi, zdamy sobie sprawę, że tak naprawdę żadne z dostępnych na rynku rozwiązań nie jest w stanie spełnić jednocześnie wszystkich omówionych kryteriów:
- czy na etapie produkcji zadbano o zużycie zasobów nieodnawialnych?
- czy dopasowano je do produktu, aby zoptymalizować koszty transportu?
- czy jest na tyle wytrzymałe, aby skutecznie zabezpieczyć jego zawartość?
- czy można użyć je wiele razy?
- czy nadaje się do utylizacji lub recyklingu?
Odpowiedź na pytanie, czy opakowania plastikowe mogą być ekologiczne nie jest łatwa. Musimy wiedzieć jak ważne jest zachowanie równowagi ekologicznej i rozważenie wszystkich plusów i minusów. Zapewne zaskakujący może być wniosek, że najbliżej naszego ekologicznego ideału są… opakowania foliowe.
artykuł sponsorowany