Czy pomidor to owoc czy warzywo? Wyjaśniamy
Pomidor, tak samo jak i marchew czy ogórek, jest jadalną rośliną, która jest często wykorzystywana w naszej kuchni. Smak pomidorów jest jednym z najbardziej lubianych smaków, które wykorzystywane są w różnych potrawach. Jednak wielu z nas zastanawia to, czy pomidor to owoc czy warzywo. Zobaczmy więc, czy pomidory uważane są jako owoce, czy warzywa, a także co bierze się pod uwagę podczas określenia tego statusu pomidora.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pomidorach.
Pomidor - co powinniśmy o nim wiedzieć
Pomidor jest bardzo często wykorzystywaną przez nas rośliną w kuchni. Zarówno spożywaną na surowo, jak i używaną do różnych smażonych i gotowanych potraw. O smaku pomidorów nie musimy wspominać, ponieważ wszyscy wiedzą, ile smaku do naszych potraw czy nawet kanapek może wnieść pomidor.
Pomidor jest rośliną należącą do sekcji z rodzaju psianka - Solanum, która obejmuje grupę gatunków wyodrębnionych dawniej jako rodzaj pomidor - Lycopersicon. Pomidory pochodzą z zachodniej części Ameryki Południowej, ale już od dawna jest znany w naszym kraju i cieszy się ogromną popularnością.
Do najbardziej znanych gatunków pomidora należy pomidor zwyczajny - Solanum lycopersicum. Pomidor zwyczajny w Polsce jest bardzo popularną rośliną uprawną. Na rynku możemy zobaczyć, że pomidory te dostępne są w wielu odmianach, różniących się między sobą kształtem, barwą miąższu i skórki, a także smakiem. Jeśli zainteresował cię temat odmian pomidorów, więcej informacji znajdziesz w tym artykule o sadzeniu i uprawie pomidorów.
Odwieczne pytanie na temat tego, czy pomidor jest owocem czy warzywem
Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy pomidor jest owocem czy warzywem, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, ponieważ nie jest to tak oczywiste, jak to, że ogórek jest warzywem. Warto też wspomnieć o tym, że zupełnie nie tak dawno, marchew również stała się przedmiotem dyskusji na temat tego, czy należy ona do grupy zwanej owocami czy warzywami. Jednak marchew i ogórki odłóżmy w tej chwili na bok i zajmijmy się tym, czy pomidor to owoc czy warzywo.
Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jakich źródłach szukamy informacji na ten temat. Bardzo popularna Wikipedia, będąca internetową encyklopedią, ma na ten temat inną teorię niż strony internetowe, zajmujące się tym tematem. Tutaj musimy więc zdecydować, czy Wikipedię możemy uznać za jedyny możliwy i prawidłowy wybór w różnych dziedzinach.
Wiele stron internetowych odpowiada na pytanie, czy pomidor jest właściwie owocem czy warzywem. Takich informacji możemy również dowiedzieć się z bardzo popularnej strony, jaką jest Wikipedia. Przeczytamy tam z pewnością to, że owoc pomidora jest warzywem. Informacje te nie są bezpodstawne, ponieważ wynika to z tego, że został on tak sklasyfikowany przez Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług.
Z kolei inną teorią jest to, że pomidor jest owocem. Jednak tu pojawia się pytanie, dlaczego ma być owocem, skoro przez Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług został sklasyfikowany jako warzywo? Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż pomidor jest tak naprawdę mięsistą jagodą, co od razu dołącza go do grupy owoców. Jednak pamiętajmy tutaj o tym, że ma on zdecydowanie niską zawartość cukru, co niestety wyklucza go z tej grupy. Ponadto zastosowania kulinarne pomidorów różnią się znacznie od zastosowań, jakie mogą mieć owoce, co zdecydowanie zalicza go do warzyw. Na ten temat mogłoby się dyskutować bardzo długo, natomiast więcej faktów przemawia za tym, że pomidor jest właśnie warzywem.
Pomidor i jego właściwości odżywcze, o których warto pamiętać
Oprócz tego, czy pomidor jest owocem, czy warzywem, zdecydowanie ważniejszym elementem jest to, jakie on ma właściwości odżywcze. W pierwszej kolejności musimy tutaj wspomnieć, że warzywo to jest bardzo chętnie spożywane przez osoby, będące na dietach, ponieważ jest on niskokaloryczny. Otóż w 100 gramach pomidora znajdziemy zaledwie 22 kcal.
Jednym z najważniejszych pierwiastków, które są bardzo istotne dla naszego organizmu, a występują w dużej ilości w pomidorach, jest właśnie potas. Poza tym pomidory są również źródłem beta-karotenu oraz witaminy C i E. Co więcej, musimy wiedzieć, że w pomidorach znajduje się także likopen, będący substancją o silnych działaniach przeciwutleniających.
Pamiętajmy także, że pomidory to rośliny jadalne, które nawet po przetworzeniu nie tracą swoich wartości odżywczych, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem. Dodatkowo w pomidorach suszonych możemy dostarczyć swojemu organizmowi jeszcze większe ilości błonnika i potasu niż z surowych pomidorów. A jeśli zależy nam na bardziej słodkich pomidorach, które wykorzystamy do sałatek, sosów lub nawet na kanapki, wybierajmy odmiany żółte, które w swoim składzie mają większe pokłady cukru.
Jak możemy zauważyć, pomidor jest to bardzo atrakcyjne, smaczne i niewątpliwie jedno z bardziej popularnych roślin. Kwestia tego, czy jest on owocem, czy warzywem, jest sporna dla wielu osób i na pewno pozostanie jeszcze powodem sporu przez wiele lat. Jednak najważniejsze w pomidorach jest to, jakie właściwości mają na nasz organizm. I o tym pamiętajmy.
A zdanie, że pomidor jest zakwalifikowany do warzyw ze względu na niską zawartość cukru jest skądś bezmyślnie zerżnięte, bo pojawia się w prawie każdym artykule na ten temat. Tylko jaka jest w takim minimalna zawartość cukru, żeby być owocem? Od kiedy to ilość cukru decyduje, czy coś jest owocem?