Czy promienie słoneczne to zagrożenie dla styropianu?

Styropian dostępny na styro24.pl może ulec uszkodzeniu pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia z kilku powodów. Przede wszystkim, promienie słoneczne mogą powodować topnienie powierzchni styropianu, co prowadzi do powstawania pęknięć i szczelin. Ponadto długotrwałe nasłonecznienie może powodować utlenianie i degradację materiału, a to bardzo negatywnie wpływać na jego właściwości izolacyjne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kluczowe znaczenie mają nie tyle same promienie słoneczne, ile nagrzewanie styropianu. Ma to znaczenie ze względu na planowanie czasu montażu izolacji. Lepszym wyborem będzie wykonanie tej czynności wiosną lub jesienią, a niekoniecznie w najgorętsze dni w roku. Jest to ważne również ze względu na inne materiały wykorzystywane do montażu styropianu, o czym piszemy szerzej w dalszej części tekstu.

Problemy z zaprawą i parowanie wody

Aby przymocować styropian do elewacji, trzeba stworzyć zaprawę klejącą. Kiedy polistyren jest już przytwierdzony do ściany, musi minąć kilka dni, zanim zaprawa zaschnie i stworzy trwałą konstrukcję. W tym czasie wysokie temperatury mogą mieć bardzo negatywny wpływ na izolację, ponieważ utrudniają zaschnięcie zaprawy. Problemem jest głównie przyspieszone parowanie wody, stanowiącej jeden ze składników zaprawy, niezbędny dla prawidłowego zajścia procesu zasychania.

Który styropian jest najmniej odporny na nasłonecznienie?

Jak się okazuje, nie każdy rodzaj styropianu wykazuje tak samo dużą wrażliwość na działanie promieni słonecznych czy też ogółem – wysokich temperatur. Pod tym względem najgorzej wypadają modele granitowe, pomimo że na ogół ich parametry, w tym też te wytrzymałościowe, są lepsze niż w przypadku styropianu białego. Przyczyna wrażliwości modelu grafitowego jest bardzo prosta – chodzi o jego kolor. Biały polistyren odbija większość światła, natomiast grafitowy je pochłania. W efekcie o wiele szybciej się nagrzewa.

Jak zabezpieczyć styropian przed słońcem?

Jesteś zmuszony przeprowadzić izolację elewacji w środku lata? Będzie to nieco problematyczne, jednak również w tym okresie może być bezpieczne. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć styropian w czasie pracy. Tworzenie ocieplenia elewacji trwa co najmniej kilka dni, a w przypadku większych obiektów, o wiele dłużej. W tym czasie styropian jest narażony na nasłonecznienie i wysokie temperatury. Jak je chronić? Najpopularniejszym, a jednocześnie skutecznym sposobem jest zasłanianie elewacji siatką. Mowa o nieprzezroczystej, grubej siatce, które uniemożliwia dotarcie do materiału promieni słonecznych.

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest jednoznaczna – styropian należy chronić przed słońcem. Choć można to robić dosyć skutecznie, bezpieczniej będzie zaplanować prace izolacyjne na inną porę roku niż lato.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej