Czy zamiokulkas zamiolistny jest trujący? Wyjaśniamy
Zamiokulkas zamiolistny to dość popularna roślina, uznawana za kwiat domowy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest trujący. Otóż decydując się na uprawę zamiokulkasów zamiolistnych, powinniśmy dowiedzieć się, jak uprawiać te kwiaty domowe, jak wygląda podlewanie zamiokulkasa, na jakie choroby zamiokulkasa zwrócić uwagę, a także, czy jest trującą rośliną.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zamiokulkasach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zamiokulkas zamiolistny - jakie są jego cechy charakterystyczne
Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, znany jest również jako zamia lub zamiokulkas trujący. Roślina ta należy do rodziny obrazkowatych - Araceae i stała się popularną rośliną domową na przełomie XX i XXI wieku. Warto wiedzieć, że naturalnym obszarem, w którym występuje zamiokulkas trujący są strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Kwiaty te w naturalnym środowisku możemy zauważyć w buszu, w suchych lasach podzwrotnikowych, w wilgotnych lasach tropikalnych, czy na sawannach.
Dla zamiokulkasa zamiolistnego charakterystyczne są około 10 cm pojedyncze, skórzaste listki o podłużno-eliptycznym kształcie, które tworzą wiele liści właściwych. Dodatkowo zamiokulkas ma bardzo mięsiste i zwężające się ku górze ogonki liściowe. Kwiat zamiokulkasa jest w formie kolby, która dorasta do około 20 cm długości. Te kwiatostany wybarwiają się na biało-kremowo-zielone kolory. Po przekwitnieniu na roślinie w miejscu kwiatostanów pojawia się eliptyczny kwiatostan.
Warto jednak wiedzieć, że podczas uprawy domowej bardzo rzadko możemy zaobserwować kwitnienie zamiokulkasa, bo przebiega ono zazwyczaj tylko w naturalnych obszarach występowania tej rośliny. Jeśli natomiast uprawa zamii będzie dobrze prowadzona i będziemy trzymać się wszystkich zasad dotyczących nawożenia i podlewania zamiokulkasa, wtedy może nam się uda, doprowadzić roślinę do kwitnienia. Jeśli uprawiasz ten kwiat, sprawdź także artykuł o rozmnażaniu i przesadzaniu zamiokulkasa.
Zamiokulkas trujący - czy jest trujący
Decydując się na uprawę zamiokulkasa zamiolistnego - Zamioculcas zamiifolia, powinniśmy dowiedzieć się, czy jest trujący. Wiele osób kupuje sobie te kwiaty domowe i uprawia w doniczkach, nie wiedząc nawet o tym, że są to rośliny trujące, które wydzielają substancje toksyczne.
Powinniśmy pamiętać o tym, że zetknięcie się z tą rośliną, wielokrotnie może spowodować u nas reakcje alergiczne, wymioty, podrażnienie błon śluzowych, a także szczypanie języka. Zamiokulkas zamiolistny wydziela szczawian wapnia, który w bardzo niekorzystny i silny sposób działa na naszą wątrobę i nerki.
Właśnie z tego powodu zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, nie powinien być sadzony w domu, w którym znajdują się zwierzęta lub małe dzieci, bo dla nich może okazać się on poważnym zagrożeniem. Jeśli więc nasze zwierze lub dziecko zjadłoby nawet mały kawałek zamiokulkasa, wtedy mogą u niego wystąpić objawy zatrucia, którymi są wymioty, niestrawność i biegunka. Jeśli natomiast u dziecka lub zwierzęcia wystąpi reakcja alergiczna, wtedy konieczne jest zadzwonienie po odpowiednie służby, gdyż może to prowadzić do pojawienia się obrzęku górnych dróg oddechowych, co spowoduje bardzo duże duszności.
Dlatego, jeśli zdecydujemy się na uprawę tej rośliny, powinniśmy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Najlepiej więc prowadzić uprawę kwiatów poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Jeśli mamy starsze dzieci, wtedy powinniśmy porozmawiać z nimi o konsekwencjach, jakie niesie za sobą kontakt z rośliną. Co więcej, warto stosować rękawiczki ochronne przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych.
Kwiaty domowe zamia - jak wygląda uprawa i podlewanie zamiokulkasa
Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, to roślina, która wymaga żyznego, przepuszczalnego i przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Do podłoża warto także dodać odrobinę piasku lub drobnego żwirku, a na spodzie doniczki powinniśmy wykonać drenaż. Najlepszym stanowiskiem dla kwiatów będą półsłoneczne miejsca, ale roślina poradzi sobie także w cieniu. Dodatkowo latem, ze względu, że jest to ciepłolubna roślina, powinniśmy zapewnić jej około 25oC, a zimą musimy utrzymać temperaturę w granicy 18-20oC.
Te kwiaty domowe mogą być rozmnażane przez podział kłączy w okresie III-IV lub też przez sadzonki liściowe w terminie od IV do VI. Przy uprawie, powinniśmy pamiętać o corocznym przesadzaniu młodych roślin, natomiast starsze rośliny przesadzajmy nie częściej niż raz na 2 lata, w momencie, kiedy nie mieszczą się już w doniczce.
Bardzo ważnym elementem jest pielęgnacja rośliny, w tym podlewanie zamiokulkasów. Sposób podlewania jest tylko jeden i należy się do niego stosować, bo w przeciwnym razie możemy zetknąć się z bardzo częstą chorobą zamiokulkasów, którą jest gnicie korzeni i zamieranie całej rośliny. Podlewanie powinno być umiarkowane, ale regularne. W momencie rozpoczęcia okresu wegetacyjnego powinniśmy pamiętać o tym, że podłoże rośliny powinno być cały czas wilgotne. Natomiast w większości przypadków lepiej jest zapomnieć podlać roślinę, niż przesadzić z jej podlewaniem.
Do tego wszystkiego dochodzi także regularne, nawet co 2-tygodniowe nawożenie rośliny, w celu uzupełnienia niezbędnych substancji pokarmowych. Dzięki temu nasze kwiaty będą rosły w prawidłowym tempie, utrzymają swój zdrowy wygląd, a dodatkowo może uda nam się doprowadzić je do kwitnienia.