Czym i jak odstraszyć koty z ogrodu? Porady praktyczne
Koty domowe są fantastycznymi stworzeniami, które wyróżniają się gracją i niesamowitym… węchem. Niestety, ale dzikie koty czasami wabione są do naszych ogrodów właśnie różnymi zapachami! Należy pamiętać o tym, że dzikie koty mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla nas czy dla naszych dzieci i innych zwierząt. Jak odstraszyć koty i jakie są skuteczne domowe sposoby na to, by je odganiać? O tym, czym odstraszyć koty bez wyrządzenia im szkody przeczytasz w poniższym artykule.
Jeśli szukasz porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach w ogrodzie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak odstraszyć koty?
Dlaczego powinno się odganiać koty z ogrodu?
Niestety, ale koty potrafią hałasować, wydając z siebie rozmaite dźwięki. Słyszałeś kiedyś, jak walczą koty w nocy? Takie hałasy z łatwością wybudzą małe dziecko! Mało tego, mogą je skutecznie… przestraszyć. Problem nasila się, kiedy nadchodzi okres rozrodczy tych stworzeń. Oczywiście, problemem są również kocie… odchody. A już zwłaszcza gdy posiadasz swój ogródek. Mocz kota źle wpływa na rozwijanie się wielu roślin, z kolei kał stanowi zagrożenie dla małych dzieci. Mało tego, zapachy odchodów kota nie należą raczej do… zbyt przyjemnych. Chociażby dlatego warto wyposażyć się w jakiś naturalny odstraszacz!
Często problemem staje się kocimiętka. Jest ona niepozorna, a siejemy ją głównie ze względu na muchy czy komary – no cóż, te owady bardzo nie przepadają za jej zapachem. Niestety, nie jest to zapach odstraszający koty, które wabione nią przychodzą do ogrodu. Jeżeli nie lubisz walczyć z kotami, kocimiętka posadzona w ogrodzie nie będzie dobrym pomysłem. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu karczownika w ogrodzie.
Warto dodać, że dzikie koty mogą również zniszczyć elektryczną instalację, co w niektórych przypadkach doprowadzić może nawet do… pożaru budynku! Niestety, ale dzikie koty często są zagrożeniem dla ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Dzikie zwierzę (a już zwłaszcza gdy kot ma małe kocięta!), potrafi zaatakować czy pogryźć. A chyba wolisz tego uniknąć, prawda?
Środek odstraszający koty – czy istnieje jeden… idealny?
Oczywiście, nie istnieje. Producenci proponują wiele produktów chemicznych czy też wyciągów z roślin, jakich zapach odstrasza koty. Jedną z nowoczesnych metod są odstraszacze w postaci ultradźwięków. Takie dźwięki niesłyszalne są dla naszych uszu, jednak kot słyszy je znakomicie! Odstraszacz może więc skutecznie przepłoszyć niechcianych gości z posesji.
Bardziej humanitarnym sposobem będzie zwyczajna… woda. Żaden kot nie lubi się moczyć, więc warto będzie popryskać je strumieniem wody, np. z węża ogrodowego. To skuteczne i proste sposoby, które sprawią, że koty raczej niechętnie wrócą na teren ogrodu. Możesz również zainstalować w nim kilka spryskiwaczy, które włączą się, gdy tylko kot się poruszy. A może… zakup psa? On z całą pewnością będzie przeganiał intruzów z ogródka, pilnując swojego terenu lepiej niż ktokolwiek inny! A może zainteresuje cię także ten artykuł o ślimakach w ogrodzie?
Jakiego zapachu nie lubią koty?
Jak odstraszyć koty… rutą?
Domowe sposoby na odstraszenie kotów z ogrodu często skupiają się wokół różnych roślin, jakie wydzielają dość nieprzyjemne dla zwierząt zapachy. Jedną z nich jest ruta, zawierająca gruczoły z mocno pachnącymi olejkami eterycznymi. Koty nie lubią ich, a więc będą omijały roślinę bokiem.
Ruta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla intruzów pod postacią kotów, ale skutecznie je odstrasza. Jeżeli zastanawiasz się, czym odstraszyć koty w możliwie humanitarny sposób, warto będzie posadzić rutę!
Cytrusy, czyli zapach odstraszający koty
Zastanawiasz się, jakiego zapachu nie lubią koty? Doskonały i przede wszystkim naturalny środek odstraszający koty, to… cytryna. Woń cytrusów jest intensywna, a także kwaśna. Koty potrafią wyczuć ją nawet z dużej odległości! Dzięki temu szybko czmychną z ogrodu i raczej szybko do niego nie zaglądną.
Warto wykorzystać również sam sok z cytryny, aby skropić nim wybrane miejsca w przydomowym ogródku. Zostaw w nich skórkę cytryny, jaka posiada równie mocny i intensywny zapach. Skuteczne okazują się również olejki używane do ciast. Sprawdź także ten artykuł o odstraszaniu kun w ogrodzie.
Cebula na koty!
Zapachem, jakiego jeszcze nie lubią koty, jest… cebula. Zresztą, ludzie również nie przepadają za tą charakterystyczną wonią. Łzawiące właściwości cebuli wpływają o dziwo nie tylko na człowieka, ale i właśnie na koty! I mimo, że nie płaczą jak my, to mrużą oczy. Pamiętaj jednak, że zbyt duża dawka cebuli może znacznie podrażnić oczy zwierzątek – zatem warto będzie użyć jej nieco mniej.
Oczywiście, rozwiązaniem będą też płyny na bazie zapachów, jakich nie lubią koty. Działają one szybko i skutecznie, nie powodując jednak ubocznych skutków. Warto będzie poczytać o niektórych propozycjach dostępnych na rynku i sprawdzić, które preparaty są możliwie zbliżone do naturalnych i… nie trują!
A może tak postawić na… ocet?
Zapach octu nie jest przyjemny zarówno dla człowieka, jak i kota. Jest on drażniący dla nas wszystkich, jednak koci nosek wyczuwa woń octu już ze znacznie większej odległości. Jeżeli chcesz więc skutecznie odstraszyć czworonożnego intruza z ogrodu, zastosuj ocet!
Tego produktu nie powinno używać się w domu ani w żadnej innej przestrzeni, w jakiej jesteś przebywasz przez większość dnia. Jednak już ocet w postaci np. szmatki nim nasączonej, skutecznie odstraszy kota i pokaże mu, że nie warto wchodzić do ogrodu! A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu nornic?
Zapach lawendy
Jak odstraszyć koty z ogródka? Wystarczy wyhodować w nim… lawendę! Wydziela ona piękny zapach dla nozdrzy człowieka, jednak już niekoniecznie dla nosa kota. To dobry sposób, aby przegonić je z naszego ogrodu. Posadzić możesz ją np. w donicy bądź bezpośrednio w ziemi, w dowolnym miejscu – lub na terenie najczęściej odwiedzanym przez koty. Lawenda stanowić będzie cudowną ozdobę ogrodu, otulając go kojącym i przyjemnym dla domowników zapachem.
Pamiętaj, że koty roznoszą kleszcze i różne choroby – zatem warto walczyć z nimi w humanitarny sposób i odstraszać od naszych ogrodów i małych dzieci. Niestety, ale dzikie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale też domowych zwierząt. Właśnie dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, chroniąc je przed dzikimi kotami. No cóż, nie każdy czworonóg jest… przyjacielem człowieka! Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania kretów.