Dlatego, aby mogły nam one służyć przez lata w dobrej kondycji, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do ochrony mebli ogrodowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak oraz czym pomalować meble ogrodowe.

Malowanie mebli ogrodowych

Aby pomalować meble ogrodowe, musisz je wcześniej odpowiednio przygotować. Nałożenie preparatu na zabrudzoną powierzchnię drewna na pewno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, może za to zmarnować Twój czas i pieniądze. Przed rozpoczęciem malowania mebli ogrodowych dobrze jest przygotować odpowiednie farby, narzędzia oraz folie i rękawice ochronne, dzięki którym szybciej i łatwiej wykonasz to zadanie.

Mycie powierzchni

Zanim zaczniesz malować meble ogrodowe dokładnie oczyścić je z wszelkich zabrudzeń przy użyciu wilgotnej szmatki lub szczotki. Dla bezpieczeństwa późniejszego użytkowania możesz również wygładzić powierzchnie mebla papierem ściernym. Takie przygotowanie jest wystarczające, jeśli chcesz pomalować surowe meble ogrodowe. Po wyschnięciu meble zabezpiecz impregnatem.

Usunięcie starych warstw farby

Jeśli chcesz zmienić dotychczasowy kolor mebli lub widzisz, że obecna powłoka się łuszczy, powinieneś dokładnie wyczyścić mebel i usunąć poprzednie warstwy oleju czy farby. Możesz wykorzystać do tego papier ścierny, specjalną gąbkę do polerowania lub szlifierkę. Jeśli natomiast, obecna farba jest w dobrym stanie, wystarczy dokładne umycie mebla przed malowaniem.

Naprawa uszkodzeń

Po dokładnym wypolerowaniu mebli kolejnym etapem jest uzupełnienie ewentualnych uszkodzeń czy rys za pomocą specjalnej masy szpachlowej przeznaczonej do drewna. Po wyschnięciu miejsca te można polerować, malować czy lakierować.

malowanie mebli ogrodowych
Czym pomalować meble ogrodowe?

Czym pomalować drewniane meble ogrodowe?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów przeznaczonych do ochrony drewna. Wybór odpowiedniego produktu w dużej mierze zależy od efektu wizualnego, jaki chcesz osiągnąć-możesz zachować naturalny efekt drewna, przyciemnić lub rozjaśnić jego barwę, albo całkowicie zmienić kolor.

Impregnaty do drewna

Jeśli chcesz zabezpieczyć surowe meble ogrodowe, najlepszym rozwiązaniem będą impregnaty do drewna dostępne na pigmentologia.pl. Należy nimi pomalować również meble, z których usunięte zostały stare warstwy lakieru. Środki te wnikają w głąb drewna, wzmacniają je oraz chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, szkodliwym działaniem grzybów oraz nieestetyczną sinizną. Dopiero po nałożeniu preparatu impregnującego możesz zastosować warstwę ochronną w postaci farby, lakieru lub oleju.

Bejce i lakierobejce

Bejce to skuteczne preparaty do konserwacji drewnianych mebli ogrodowych, które tworzą trwałą warstwę ochronną o dużej wytrzymałości. Malowanie drewnianych mebli bejcą lub lakierobejcą gwarantuje skuteczną ochronę przed wilgocią, blaknięciem oraz grzybami. Co więcej, dzięki szerokiej gamie drewnopodobnych odcieni możemy wyrównać lub delikatnie zmienić barwę drewnianych powierzchni. W zależności oo rodzaju wybranego produktu możemy uzyskać matowe (bejce) lub satynowe (lakierobejce) wykończenie. Produkty te są półtransparentne, dlatego ich użycie podkreśla naturalną strukturę drewna.

czym pomalować ławki ogrodowe
Czym pomalować meble ogrodowe?

Lakiery

Kolejnym produktem, którym możesz pomalować meble ogrodowe drewniane, są lakiery. Zabezpieczają one drewno bez znacznej zmiany jego koloru oraz podkreślają rysunek słojów. Meble drewniane pokryte lakierem zyskują odporną i niezwykle trwałą, błyszczącą powierzchnię. Lakiery świetnie nadają się do bardziej zniszczonych mebli, ponieważ powstająca powłoka delikatnie wyrównuje i niweluje drobne uszkodzenia.

Oleje

Meble ogrodowe drewniane możemy zabezpieczyć również za pomocą specjalnego oleju, który nieco różni się od wcześniej wymienionych preparatów. Olej nie tworzy powłoki, ale wnika w drewno, wzmacnia je od środka i chroni przed rozwarstwieniem i pękaniem, dlatego też nie nanosimy go pędzlem, lecz wcieramy miękką szmatką. Olejowanie mebli ogrodowych podkreśla rysunek słojów i szlachetny wygląd drewna.

Farby

Jeśli chcemy nadać meblom nowy wygląd, warto sięgnąć po specjalne farby do drewna dostępne w wielu kolorach. Jest to szczególnie ciekawa propozycja, jeśli chcemy odnowić dziecięce meble ogrodowe, drewniany domek lub huśtawkę dla dzieci. Farba do mebli ogrodowych dzięki swoim właściwościom tworzy elastyczną powłokę odporną na pęknięcia czy łuszczenie.

metalowe i plastikowe krzesła ogrodowe
Czym pomalować meble ogrodowe?

Malowanie mebli ogrodowych z metalu

Równie popularne co drewniane, są plastikowe i metalowe meble ogrodowe. Również one wymagają odpowiedniego zabezpieczenia-w przypadku mebli ogrodowych wykonanych z metalu najważniejszą kwestią jest ich ochrona przed korozją. Dobrym wyborem będą tutaj wszelkiego rodzaju emalie wyróżniające się dużą trwałością, dzięki czemu meble metalowe zyskają długotrwałą i odporną ochronę przed rdzą i niekorzystnymi warunkami panującymi na zewnątrz. Zanim nałożysz farbę, umyj meble i usuń ewentualne ślady rdzy.

Wygodną opcją malowania metalowych mebli ogrodowych są farby w sprayu. Tego typu produkty to duże ułatwienie zwłaszcza w przypadku mebli z dużą ilością zagięć czy elementów ozdobnych. Użycie sprayu ułatwia ich dokładne pomalowanie bez powstania zacieków, które mogłyby się pojawić w przypadku malowania pędzlem. Rozwiązanie to świetnie nadaje się również do odnowy mebli ogrodowych wykonanych z plastiku.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów malowanie mebli ogrodowych będzie szybkim i przyjemnym zajęciem. Możesz dzięki nim zachować dotychczasowy wygląd mebli lub nadać im całkiem nowy charakter zmieniając ich kolor. Odpowiednia konserwacja sprawi, że będziesz mógł korzystać ze swojego ulubionego leżaka czy ławki ogrodowej przez długie lata.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej