Czym się kierować przy wyborze glebogryzarki do ogrodu?
Glebogryzarka to bardzo potrzebne w ogrodzie czy domowym warzywniaku urządzenie. Dzięki niemu można poprawić jakość gleby. Niektóre modele można łączyć z wertykulatorem, aeratorem czy odśnieżarką, co czyni z tego urządzenia sprzęt wielofunkcyjny.
Podstawowe zadania glebogryzarki
Glebogryzarka to urządzenie przede wszystkim ogrodowe, które wykorzystuje się do spulchniania gleby i wyrównywania powierzchni. Dzięki pracy glebogryzarki ziemia zostaje odpowiednio napowietrzona, co wpływa na jej jakość jako podstawy zasiewu. Glebogryzarka pomaga także pozbyć się chwastów. Po rozpulchnieniu ziemi łatwiej dostanie się do niej woda i powietrze, z powodzeniem można więc na tak przygotowanym terenie dokonać zasiewu trawy lub posadzić różnego rodzaju rośliny, sadzonki warzyw.
Niektóre glebogryzarki łączą w sobie cechy również innych urządzeń ogrodniczych, np. wertykulatory, armatora, a nawet odśnieżarki. Można spotkać modele, które połączyć z pługiem do orki czy obsypywarką do ziemniaków, można je więc z. powodzeniem wykorzystać do prac w przydomowym warzywniaku. Wiele ciekawy modeli znajdziesz na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html
Jakie są rodzaje glebogryzarek?
W zależności od twoich potrzeb, możliwości i oczekiwań, możesz wybrać jeden z trzech głównych typów glebogryzarki:
- glebogryzarka ręczna - sprawdza się wyłącznie na mniejszych przestrzeniach, nie jest wspomagana żadnym silnikiem, w pracy nią wykorzystana zostaje przede wszystkim twoja siła jako operatora; glebogryzarka taka nie jest natomiast wyjątkowo ciężka - jej waga nie przekracza z reguły 8 kg, natomiast szerokość części roboczej wynosi do 50 cm. Jeśli masz jednak większy teren do przygotowania pod zasiew, praca takim urządzeniem może się okazać bardzo męcząca.
- glebogryzarka elektryczna - sprawdza się przede wszystkim w ogrodach o mniejszej powierzchni (potrzebuje przede wszystko zasilania elektrycznego, co znacznie ogranicza jej mobilność); spulchnia ziemię na niewielką głębokość, wiąże się to więc z koniecznością dodatkowego wykorzystania wideł; jest natomiast bardzo cicha i nie wydziela żadnych toksyn niebezpiecznych dla środowiska.
- glebogryzarka spalinowa - przydaje się na działkach o dużej powierzchni; radzi sobie także z twardą i ubitą ziemią. Dodatkowo wyposaża się ją w bieg przedni oraz wsteczny. Silnik w niej zastosowany ma całkiem sporą moc. Pracuje na paliwo, jest więc bardziej mobilna i uniezależniona od dostępu do energii elektrycznej. Niestety wydziela niekorzystne dla środowiska opary.
Na co zwrócić uwagę, wybierając glebogryzarkę?
Wybór typu glebogryzarki to nie wszystko. Bardzo wiele zależy bowiem od szczegółowych parametrów konkretnego modelu. Jest co najmniej kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki ich uważnej analizie znajdziesz model, który odpowie na twoje konkretne potrzeby.
- Moc silnika - to od niej zależeć będzie, jak efektywnie będzie pracowało urządzenie. Oczywiście jeśli masz mały kawałek ziemi do spulchnienia, nie potrzebna ci super wydajna maszyna. Jeśli jednak masz już do czynienia ze zbitą i twardą ziemią, koniecznie pomyśl o mocniejszym sprzęcie. Przy dużych działkach, zachwaszczonych terenach, twardej ziemi możesz pomyśleć o sprzęcie spalinowym o mocy nieprzekraczającej 5kM. Natomiast na mały teren o dobrej jakości, miękkiej ziemi wystarczy ci pewnie sprzęt o mocy do 500 W.
- Szerokość pracy glebogryzarki - wskazuje, jak dużą powierzchnią jest w stanie za jednym razem przerobić glebogryzarka. Tutaj podobnie, jak w przypadku mocy silnika, wiele zależy od twojej działki. Im większa działka, tym szersze powinno być urządzenie robocze, bo dzięki temu praca pójdzie ci po prostu szybciej. Na niewielkim terenie sprawdzi się glebogryzarka o szerokości pracy 27-33 cm, natomiast przy większym terenie koniecznie pomyśl o urządzeniu z szerokością roboczą powyżej 45 cm. Sporo urządzeń daje możliwość regulacji tej wartości, dzięki czemu efektywnie możesz pracować w bardzo różnym terenie.
- Zmiana głębokości pracy glebogryzarki - mniejsze modele pracują na głębokości około 13-15 cm. Sprawdzają się na mniejszych powierzchniach i przy podstawowych pracach takich jak przygotowanie gleby pod trawnik lub grządki. Przy większym areale, lepszym rozwiązaniem jest głębsza glebogryzarka (np. 33-35 cm). Da ci to możliwość zakładania bardziej wymagających upraw. Gleba będzie lepiej przygotowana, napowietrzona i przygotowania do przyjęcia wody. Jeśli zależy ci jednak na urządzeniu możliwie uniwersalnym, wybierz sprzęt, który daje możliwość regulacji.
- Mobilność glebogryzarki - w tym przypadku zwycięzca może być tylko jeden, jest to glebogryzarka spalinowa, którą możesz spulchnić naprawdę spory kawałek ziemi. Wiele zależy oczywiście od pojemności baku na paliwo, natomiast zarówno urządzenia elektryczne (uzależnione od dostępu do gniazda), jak i ręczne (uzależnione od twojej siły) wypadają w tym kontekście znacznie gorzej.
Cennym dodatkowym wyposażeniem glebogryzarki może być także obsypnik (do okrywania kopców i kiszonek), a także krawędziarka (do wyrównywania ziemi przy krawędzi chodnika).
artykuł sponsorowany