Jak wygląda czyreń ogniowy

Czyreń ogniowy - objawy i skutki pojawienia się grzyba na pniu drzewa

Każdy, niejednokrotnie widział czyreń ogniowy na pniu drzewa. Jest to rodzaj grzyba z rodziny szczeciniakowatych. Tego rodzaju grzyby wyrastające na pniu drzewa nazywa się popularnie hubą twardą lub hubą ogniową i mało kto zastanawia się, czy jest to choroba drzewa i jakie są jej skutki.

Jak wygląda czyreń ogniowy? Huba wygląda jak fragment kapelusza grzyba przytwierdzony do pnia drzewa. Grzyb przyrasta bokiem i nie posiada trzonu. Najczęściej osiąga szerokość do 25 cm. Jego powierzchnia jest szara, czasami spękana. Skórka jest twarda i delikatnie zamszowa.

Grzyb ten jest niejadalny. Niegdyś wykorzystywano go do rozniecania ognia przy pomocy krzesiwa, dlatego też powstała nazwa czyreń ogniowy lub huba ogniowa. Wysuszoną hubą stosowano do rozniecania i podtrzymywania ognia.

Atakuje on żywe drzewa, na których jest pasożytem. Żyje 10 - 15 lat. Jest to grzyb pospolity na terenie Ameryki Północnej, Azji, Europy i na Wyspach Kanaryjskich. Na świecie występuje około 30 gatunków czyreni, z czego 24 występuje w Polsce. Czyreń ogniowy rośnie najczęściej pojedynczo, choć można go spotkać w niewielkich skupiskach.

Grzyb ten porasta żywe drzewa w lasach i zaroślach, także w sadach i ogrodach, najczęściej w miejscach wilgotnych, blisko rzek. Czyreń ogniowy rośnie głównie na wierzbach, choć możemy go znaleźć także na drzewach owocowych, buku, grabie, topoli, klonie, wiązach i innych drzewach liściastych. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączniaka rzekomego.

Zwalczanie grzyba na pniu drzewa

Czy pojawienie się huby na pniu drzewa ma szczególne objawy i skutki i czy konieczne jest zwalczanie tego grzyba? Jego znaczenie jest niewielkie, dlatego też nie ma sensu zwalczanie czyrenia ogniowego.

Grzyb ten przyczynia się do powstawania białej zgnilizny drzewa, która może prowadzić do obumarcia drzewa. Jest on organizmem pasożytniczym, który powoli niszczy drzewo. Drzewa z hubą są osłabione i mogą grozić zawaleniem, szczególnie jeśli znajdują się w miejscach zabudowanych. Co ciekawe, czyreń ogniowy wykorzystywany był w medycynie ludowej do sporządzania leków.

Czyreń ogniowy na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Czyreń ogniowy i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy
ikona podziel się Przekaż dalej