Czystek kreteński (Cistus creticus) - właściwości, zastosowanie, opinie, uprawa, cena
Czystek kreteński to zioło, o którym bardzo często się mówi w trakcie rozmów o boreliozie. Wielokrotnie możemy spotkać się z olejkiem z czystka oraz zieloną herbatą z czystka kreteńskiego. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się ta roślina o niesamowitych właściwościach i jak wygląda jej uprawa.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o czystku.
Czystek kreteński (Cistus creticus) - charakterystyka rośliny i jej właściwości
Czystek kreteński należy do rodziny Czystkowatych, zwanych także Posłonkowatymi, których łacińska nazwa brzmi Cistaceae. Sama nazwa łacińska czystka kreteńskiego to Cistus creticus. Roślina ta naturalnie występuje w Afryce Północnej, Azji Zachodniej, na Kaukazie, w Gruzji, a także we wschodniej i południowej Europie. W tych miejscach możemy zauważyć te dziko rosnące różowe kwiatki.
Bardzo dużo mówi się o specyfikach z czystka kreteńskiego, dlatego też warto zgłębić ten temat. Cistus creticus ma wiele bardzo pozytywnych właściwości. Jest on doskonałym środkiem antyoksydacyjnym, neutralizującym wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, w tym także i raka.
Poza tym olejek z czystka oraz zielona herbata wykonywana z czystków kreteńskich mają właściwości przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjne. Istotne jest też to, że czystek cięty jest wykorzystywany do preparatów wzmacniających, chroniących naczynia krwionośne, wspierających funkcjonowanie układu odpornościowego oraz walczących z drobnoustrojami i grzybami. Dodatkowo preparaty z czystka ciętego mogą hamować utlenianie się złego cholesterolu LDL i histaminy oraz zapobiegną w tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Wiele osób twierdzi, że czystek cięty może także pomóc, gdy zostanie zdiagnozowana borelioza. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i właściwościach ziela czystka.
Czystek kreteński (Cistus creticus) - jak wygląda uprawa?
W Polsce najlepiej jest uprawiać czystka kreteńskiego w donicach i ewentualnie na wiosnę można go wystawić na taras lub ogród. Uprawę prowadzi się w ten sposób, ponieważ roślina ta jest bardzo narażona na mrozy, przez co w uprawie gruntowej może się nie udać jej utrzymać.
Pamiętajmy, by na dnie donicy wykonać drenaż przykładowo z keramzytu, co pomoże nam w prawidłowym nawadnianiu i odpowiednim rozwoju systemu korzeniowego. Pamiętajmy, by pojemnik był odpowiednio duży, a stanowisko nasłonecznione, ale światło powinno być rozproszone, a nie bezpośrednie. Podłoże w donicy musi być żyzne, lekkie i przepuszczalne.
Co 2 lata wykonujemy przesadzanie rośliny do większego pojemnika ze świeżym podłożem. Zimą musimy zapewnić roślinom widne pomieszczenie o temperaturze powyżej 5oC. Jeśli zdecydujemy się na uprawę gruntową, nie należy przesadzać rośliny, ponieważ bardzo źle to znosi. Czystek kreteński rozmnaża się przez wysiewanie nasion w III i IV. A może zainteresuje cię także ten artykuł o herbacie z czystka?
Zastosowanie i opinie na temat czystka
Czystek kreteński to roślina, z której bardzo często wykonywana jest zielona herbata i olejek z czystka. Bardzo często, gdy zostanie zdiagnozowana borelioza, używany jest do zahamowania jej dalszych powikłań, dlatego, że hamuje on wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, które odpowiedzialne są za rozwój choroby. Opinie naukowców na ten temat są jednak zróżnicowane, bo nie ma jednoznacznego potwierdzenia tych właściwości.
Poza tym czystek kreteński stosowany jest na choroby gardła, w tym kaszel, zapalenie gardła, zapalenie krtani i chrypkę, a dodatkowo na choroby skóry, infekcje układu moczowego, biegunkę, anginę, przeziębienie, bóle stawów oraz zapalenie płuc i oskrzeli. Ze względu na szerokie możliwości zastosowania, czystek kreteński jest coraz częściej uprawianą rośliną.
Czystek kreteński i preparaty w postaci zielonej herbaty oraz olejku, dla wielu osób są nieodłącznymi preparatami na wiele dolegliwości. Nie zapomnijmy o tym, że czystek może być z powodzeniem uprawiany w domu, dzięki czemu zdrowa zielona herbata o niesamowitych właściwościach, może być przygotowywana przez nas. Cena czystka nie jest wysoka w porównaniu z zaletami, jakie możemy zyskać podczas uprawy tej rośliny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach.